Nadšený Palát: Nikdy by mě nenapadlo, že bych mohl dosáhnout na takový milník

Aktualizováno 5. 1. 2022 8:53
Hokejový útočník Ondřej Palát se zasloužil v NHL dvěma góly a přihrávkou o výhru Tampy Bay 7:2 v Columbusu a byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. Stejné ocenění získal také David Pastrňák, který gólem v 55. minutě rozhodl o vítězství Bostonu 5:3 nad New Jersey. Karel Vejmelka chytil 46 střel a byl vyhlášen druhou hvězdou utkání, ale nezabránil porážce Arizony 1:3 s Winnipegem.
Radost Ondřeje Paláta
Radost Ondřeje Paláta | Foto: Reuters

Pod výhru Tampy Bay se podepsal asistencí Jan Rutta a Bostonu pomohl přihrávkou Tomáš Nosek. V úterním programu NHL bodoval ještě Tomáš Hertl. Český útočník zaznamenal při prohře San Jose 2:6 v Detroitu asistenci, když se jeho střela odrazila do branky od brusle Alexandra Barabanova.

Palát vstřelil v úvodních deseti minutách první dva góly zápasu. Rodák z Frýdku-Místku nejdříve udeřil v přesilové hře z rychlého protiútoku a o chvíli později tečí zvýšil. Druhou trefou v utkání zaokrouhlil počet svých bodů v NHL na čtyři sta (137 + 263 v 586 zápasech).

"Je to krása, jsem nesmírně šťastný," uvedl Palát, který dosavadní kariéru v NHL spojil jen s Tampou Bay. V týmu se postupně vypracoval do elitní řady a vyhrál s ním dvakrát Stanleyův pohár. "Hraju NHL, jsem v jednom týmu už tak dlouho a máme skvělé úspěchy. Pomáhám mu. Nikdy by mě nenapadlo, že bych mohl dosáhnout takového milníku," prohlásil.

Palát si ještě připsal asistenci na začátku prostřední třetiny u gólu na 4:1 a dostal se do čela produktivity českých hráčů v této sezoně (12+15) před Hertla (16+10). Po přihrávce Rutty v úvodu třetí třetiny odskočila Tampa Bay na 6:2 a zápas bez problémů dovedla do vítězného konce.

"Měli jsme teď krátký útlum a prohráli třikrát za sebou. To se během sezony stává. Předtím jsme ale hráli dobře a je příjemné, že jsme zase vyhráli," radoval se Palát. Na straně poražených vyšel naprázdno Jakub Voráček, který si v příštím zápase připíše jubilejní tisící start v soutěži.

Boston ztratil v utkání třikrát jednobrankové vedení, než rozhodl individuální akcí Pastrňák. Český útočník se z rohu kluziště natlačil před branku a nadvakrát překonal Mackenzieho Blackwooda. "Byl to dobrý pocit," přiznal Pastrňák, který si v předchozích devíti zápasech připsal jen dvě asistence a skóroval poprvé od 30. listopadu.

Pastrňák nastupuje v posledních třech zápasech ve druhé formaci po boku Taylora Halla a Erika Hauly. "Tohle byl určitě náš nejlepší zápas," prohlásil Pastrňák. "Hodně spolu mluvíme o hře v útočném pásmu, rozebíráme akce. Dobře jsme dnes napadali, proto jsme se drželi více na puku a strávili jsme v útočné třetině více času. To je pozitivní," pochvaloval si.

Domácí zpečetili výhru v poslední minutě, u gólu si připsal přihrávku Nosek. New Jersey chyběl Pavel Zacha kvůli covidovému protokolu.

Vejmelka vychytal první a dosud jedinou nulu v NHL koncem listopadu právě ve Winnipegu, kde kryl 46 střel při vítězství 1:0. Proti stejnému soupeři znovu exceloval a jeho zásluhou měla Arizona naději na bodový zisk až do poslední minuty.

"Chytal neuvěřitelně. Díky jeho zákrokům to byl těsný zápas," pochválil Vejmelku spoluhráč Clayton Keller. Českého brankáře překonali pouze v úvodní třetině Jevgenij Svečnikov a ve druhé Pierre-Luc Dubois. Kontaktní gól vstřelil ve 47. minutě Shayne Gostisbehere, Jets uklidnil až při hře domácích bez brankáře Nikolaj Ehlers.

Klíčovým momentem v Detroitu byla 23. minuta, v níž domácí dvěma góly v oslabení odskočili na 3:0. "Je opravdu znepokojující, co jsme předvedli na začátku druhé třetiny. Očekávali jsme, že nás přesilovka nakopne, ale dvakrát jsme v ní inkasovali. Úplně to změnilo obraz hry," zlobil se Hertl, který asistoval na začátku třetí třetiny u gólu na 2:4. Red Wings, kteří kvůli covidovému protokolu postrádali Filipa Zadinu, ale rychle odpověděli dvěma trefami.

V úterním programu zazářil ještě Troy Terry, kterým prvním hattrickem v NHL zařídil výhru Anaheimu 4:1 nad Philadelphií.

Výsledky NHL:

Boston - New Jersey 5:3 (1:0, 2:2, 2:1)

Branky: 3. Lazar, 22. Steen, 30. Frederic, 55. Pastrňák, 60. Carlo (Nosek) - 21. Bastian, 24. Tatar, 48. Severson. Střely na branku: 34:26. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. Pastrňák, 2. Lazar, 3. Steen (všichni Boston).

Florida - Calgary 6:2 (3:2, 1:0, 2:0)

Branky: 6. a 46. Hörnqvist, 14. Duclair, 19. Thornton, 40. Lomberg, 54. Carlsson - 8. J. Gaudreau, 11. Coleman. Střely na branku: 45:49. Diváci: 13.164. Hvězdy zápasu: 1. Hörnqvist, 2. Montour, 3. Bobrovskij (všichni Florida).

Columbus - Tampa Bay 2:7 (0:3, 2:2, 0:2)

Branky: 21. Kukan, 25. Nyquist - 5. a 10. Palát, 18. Perry, 22. B. Point (Palát), 33. Maroon, 41. Bellemare (Rutta), 53. Killorn. Střely na branku: 22:36. Diváci: 14.816. Hvězdy zápasu: 1. Palát, 2. B. Point, 3. Perry (všichni Tampa Bay).

Detroit - San Jose 6:2 (1:0, 3:1, 2:1)

Branky: 14. a 23. Bertuzzi, 23. a 30. P. Suter, 44. D. Larkin, 46. Fabbri - 25. Weatherby, 42. Barabanov (Hertl). Střely na branku: 31:26. Diváci: 14.524. Hvězdy zápasu: 1. P. Suter, 2. Bertuzzi, 3. D. Larkin (všichni Detroit).

Chicago - Colorado 3:4 v prodl. (0:2, 1:0, 2:1 - 0:1)

Branky: 43. a 43. DeBrincat, 25. J. Toews - 8. a 52. E. Johnson, 14. Newhook, 63. Makar. Střely na branku: 31:33. Diváci: 16.784. Hvězdy zápasu: 1. DeBrincat (Chicago), 2. E. Johnson, 3. Makar (oba Colorado).

Arizona - Winnipeg 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

Branky: 47. Gostisbehere - 18. J. Svečnikov, 35. Dubois, 60. Ehlers. Střely na branku: 27:49. Diváci: 8173. Karel Vejmelka odchytal za Arizonu 58:18 minuty, inkasoval dva góly z 48 střel a úspěšnost zásahů měl 95,8 procenta. Hvězdy zápasu: 1. J. Svečnikov (Winnipeg), 2. Vejmelka (Arizona), 3. Dubois (Winnipeg).

Vegas - Nashville 2:3 (0:0, 0:2, 2:1)

Branky: 53. W. Karlsson, 59. Theodore - 23. a 47. F. Forsberg, 28. Trenin. Střely na branku: 43:26. Diváci: 17.804. Hvězdy zápasu: 1. F. Forsberg (Nashville), 2. W. Karlsson (Vegas), 3. Saros (Nashville).

Anaheim - Philadelphia 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)

Branky: 4., 10. a 60. Terry, 38. Milano - 19. Atkinson. Střely na branku: 30:29. Diváci: 11.375. Hvězdy zápasu: 1. Terry, 2. Gibson, 3. Fowler (všichni Anaheim).

Řecko bojuje s lesními požáry, během jediného dne jich vypuklo padesát

V Řecku za posledních 24 hodin vypuklo přes 50 lesních požárů. Informoval o tom v pondělí večer deník Kathimerini. Během dne se podařilo dostat pod kontrolu požár, který vypukl zhruba 50 kilometrů od Atén a vyžádal si evakuaci jedné menší obce. Mimo kontrolu hasičů je požár u města Delfi ve středním Řecku.

Hasiči za posledních 24 hodin zaznamenali vznik 52 lesních požárů, uvedl jejich mluvčí. Ve velké části země, a to včetně regionu kolem Atén, zůstává velmi vysoké riziko vzniku požárů kvůli vysokým teplotám a silnému větru. Do boje s ohněm dnes řečtí hasiči nasadili také letadla a helikoptéry.

S rozsáhlým požárem u města Dilesi v pondělí bojovalo na 100 hasičů a čtyři letadla. Část obyvatel byla kvůli tomu evakuovaná. Podle večerních informací se ale požár podařilo dostat pod kontrolu. Večer pak vypukl požár u města Delfi, který donutil k odchodu například obyvatele jednoho místního kláštera. Zasahuje tam na 50 hasičů.

Aktualizováno před 2 hodinami

Na západě Uzbekistánu vyšli lidé do ulic, během protestů zemřelo 18 lidí

Osmnáct lidí přišlo o život a nejméně 243 bylo zraněno při protestech, které se o víkendu odehrály v Karakalpatské autonomní republice v Uzbekistánu. Oznámila to dnes místní generální prokuratura. Úřady také zadržely více než 500 účastníků nepokojů. Agentura Reuters označila události posledních dnů za nejhorší násilnosti v této středoasijské zemi za posledních 17 let.

"Během masových nepokojů v Nukusu ve dnech 1. a 2. července zahynulo 18 lidí, různě závažná zranění utrpělo 243 občanů, včetně 38 příslušníků bezpečnostních složek," řekl uzbecké zpravodajské televizi mluvčí generální prokuratury Abror Mamatov. Nukus je správním střediskem autonomní republiky. Mezi mrtvými je 14 civilistů a čtyři členové bezpečnostních složek, uvedla s odvoláním na úřady agentura AP.

Dva exiloví opoziční politici, kteří jsou v kontaktu s lidmi na místě, se domnívají, že skutečný počet obětí je mnohem vyšší. Agentura Reuters poznamenala, že počet mrtvých nebylo možné nezávisle ověřit. Uzbecký server Daryo.uz citoval šéfa karakalpatského ministerstva zdravotnictví, podle kterého jsou nemocnice v Nukusu plné pacientů zraněných při střetech s policií. "Hospitalizovaných byly tisíce, podstupují léčbu," řekl.

Při nepovolených demonstracích a následných nepokojích v Nukusu úřady zadržely 516 lidí. Z nich některé po správním řízení propustily na svobodu, uvedl velitel národní gardy Uzbekistánu Davron Džumanijazov, kterého citovala agentura Interfax. Ta připomněla dřívější prohlášení úřadů, že zadržely skupinu organizátorů nepokojů a obvinily je z pokusu o převzetí moci.

před 2 hodinami

Čeští basketbalisté vyhráli v Litvě 83:72 a jsou v další fázi boje o MS

Čeští basketbalisté porazili v závěrečném kole základní skupiny F v Klajpedě domácí Litvu 83:72 a postoupili do další fáze kvalifikace o mistrovství světa 2023.

Soupeři, který dosud vyhrál všech pět duelů, připravili první porážku a mohou se spolu s ním těšit na další duely s Francií, Černou Horou a Maďarskem. Doplní je ještě Bosna a Hercegovina, která zdolala Bulharsko 76:73. Tomáš Satoranský přispěl k výhře jako nejlepší střelec utkání 21 body.

Češi dokázali proti Litevcům ukončit devítizápasovou šňůru neúspěchu a vyhráli nad nimi poprvé od 27. srpna 2006, kdy v přípravě v Opavě zvítězili 85:79. V soutěžním zápasem je porazili naposledy 21. června 1999 na mistrovství Evropy v Dijonu (78:62).

V kvalifikaci budou Češi pokračovat 24. a 27. srpna, předtím je čekají v Pardubicích a Hamburku přípravné turnaje na zářijový Eurobasket v Praze a případně v Berlíně.