Pád hokejistů: Chce to radikální řez, jako u Slováků

Jiří Šidliák, sid
5. 1. 2009 12:00
Junioři na MS špičce nestačili
Konečné šesté místo se za úspěch považovat nedá.
Konečné šesté místo se za úspěch považovat nedá. | Foto: Reuters

Ottawa - Česká hokejová dvacítka na právě končícím MS juniorů žádnou díru do světa neudělala.

Nedá se sice říci, že by vyloženě propadla, konečné šesté místo ale rozhodně nelze považovat za úspěch. Češi navíc na turnaji dokázali porazit pouze outsidery. Německo i Kazachstán nakonec z elitní skupiny sestoupily.

"Od kvalitních soupeřů jsme dostali sedmnáct gólů a pouze pět jich dali," přiznal na serveru hokej.cz trenér Marek Sýkora, že juniorský hokej u nás v poslední letech hodně ztratil ze své slávy.

Ty tam jsou historické tituly z let 2000 a 2001, poslední čtyři roky nedokázali čeští mladíci postoupit ani do semifinále světového šampionátu.

Čtěte také: Zase porážka. Hokejová dvacítka končí na MS šestá

V závěrečném utkání o páté místo sice hráli Sýkorovi svěřenci vyrovnanou partii se Spojenými státy, nakonec však odešli znovu poraženi.

"V zápase s Amerikou jsme zabrali a na konci to vypadalo, že bychom mohli uspět. Ale bohužel," litoval český kouč.

Ročník, který se letos na mistrovství světa v Kanadě prezentoval, zažil před dvěma lety v kategorii osmnáctiletých dokonce sestup z elitní skupiny. Hokejoví odborníci tak právem neměli přehnaná očekávání.

Čas na radikální řešení

"Myslím si, že nastává čas k nějakému radikálnímu řešení. K systémovému opatření, něco na způsob toho, co udělali Slováci," upozornil Sýkora a dal za vzor bývalé federální partnery, kteří svoji "dvacítku" zařadili do nejvyšší soutěže.

Jestli konečné šesté místo na turnaji odpovídá současné realitě v českém juniorském hokeji, však hodnotit nechtěl.

"To je otázka, na kterou neznám přesnou odpověď. Jde o to, jaké měl kdo očekávání," přiznal Sýkora.

Čtěte také: Neslavný konec medailových snů: Česko - Rusko 1:5

Největší rozdíl mezi svým mužstvem a absolutní světovou špičkou viděl v bruslení. Patrné to bylo zejména ve čtvrtfinálovém utkání s Ruskem, kdy Češi drželi čtyřicet minut nadějný stav 0:1, ve třetí třetině ale zcela propadli a nakonec podlehli vysoko 1:5.

"Chtěli bychom DVD z tohoto utkání dostat k trenérům do našich klubů, aby se podívali, kde je dneska špičkový juniorský hokej. Mám pocit, že si to mnozí neuvědomují," uzavřel Sýkora.

 

Právě se děje

Další zprávy