Pád hokejistů: Chce to radikální řez, jako u Slováků

Jiří Šidliák, sid
5. 1. 2009 12:00
Junioři na MS špičce nestačili
Konečné šesté místo se za úspěch považovat nedá.
Konečné šesté místo se za úspěch považovat nedá. | Foto: Reuters

Ottawa - Česká hokejová dvacítka na právě končícím MS juniorů žádnou díru do světa neudělala.

Nedá se sice říci, že by vyloženě propadla, konečné šesté místo ale rozhodně nelze považovat za úspěch. Češi navíc na turnaji dokázali porazit pouze outsidery. Německo i Kazachstán nakonec z elitní skupiny sestoupily.

"Od kvalitních soupeřů jsme dostali sedmnáct gólů a pouze pět jich dali," přiznal na serveru hokej.cz trenér Marek Sýkora, že juniorský hokej u nás v poslední letech hodně ztratil ze své slávy.

Ty tam jsou historické tituly z let 2000 a 2001, poslední čtyři roky nedokázali čeští mladíci postoupit ani do semifinále světového šampionátu.

Čtěte také: Zase porážka. Hokejová dvacítka končí na MS šestá

V závěrečném utkání o páté místo sice hráli Sýkorovi svěřenci vyrovnanou partii se Spojenými státy, nakonec však odešli znovu poraženi.

"V zápase s Amerikou jsme zabrali a na konci to vypadalo, že bychom mohli uspět. Ale bohužel," litoval český kouč.

Ročník, který se letos na mistrovství světa v Kanadě prezentoval, zažil před dvěma lety v kategorii osmnáctiletých dokonce sestup z elitní skupiny. Hokejoví odborníci tak právem neměli přehnaná očekávání.

Čas na radikální řešení

"Myslím si, že nastává čas k nějakému radikálnímu řešení. K systémovému opatření, něco na způsob toho, co udělali Slováci," upozornil Sýkora a dal za vzor bývalé federální partnery, kteří svoji "dvacítku" zařadili do nejvyšší soutěže.

Jestli konečné šesté místo na turnaji odpovídá současné realitě v českém juniorském hokeji, však hodnotit nechtěl.

"To je otázka, na kterou neznám přesnou odpověď. Jde o to, jaké měl kdo očekávání," přiznal Sýkora.

Čtěte také: Neslavný konec medailových snů: Česko - Rusko 1:5

Největší rozdíl mezi svým mužstvem a absolutní světovou špičkou viděl v bruslení. Patrné to bylo zejména ve čtvrtfinálovém utkání s Ruskem, kdy Češi drželi čtyřicet minut nadějný stav 0:1, ve třetí třetině ale zcela propadli a nakonec podlehli vysoko 1:5.

"Chtěli bychom DVD z tohoto utkání dostat k trenérům do našich klubů, aby se podívali, kde je dneska špičkový juniorský hokej. Mám pocit, že si to mnozí neuvědomují," uzavřel Sýkora.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy