12. 4. 2010 9:35
Sedin vyhrál bodování, střelce Crosby a Stamkos
Alexanderu Ovečkinovi tentokrát divácká přízeň k trofejím nepomohla
Alexanderu Ovečkinovi tentokrát divácká přízeň k trofejím nepomohla | Foto: Reuters

Praha - Alexander Ovečkin truchlí. V posledním zápase základní části přišel o obě trofeje, které obhajoval - Art Ross Trophy pro vítěze kanadského bodování a Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce.

Už v sobotu jej v tabulce produktivity překonal Švéd Henrik Sedin z Vancouveru. Aby jej ruský bohatýr překonal, musel v nedělním zápase proti Bostonu získat tři body.

Ovečkin však vůbec nebodoval, a musel tak přenechat trofej Sedinovi, který se 112 body opanoval kanadské bodování poprvé v kariéře.

Ovečkina zastínil jeho hlavní konkurent Crosby

V posledním zápase se před něj v tabulce produktivity dostal díky většímu počtu nastřílených gólů i jeho největší rival Sidney Crosby z Pittsburghu.

Sidney Crosby se raduje z hattricku
Sidney Crosby se raduje z hattricku | Foto: Reuters

Další ránu dostal Ovečkin o pár hodin později, když jej v pořadí střelců předstihli právě Crosby a Steven Stamkos z Tampy Bay, kteří oba nastříleli 51 gólů. Ovečkin na ně ztratil jediný zásah.

Crosby se na první místo dostal díky dvěma brankám v duelu s New Yorkem Islanders. Stamkos svou 51. trefu zaznamenal až třináct sekund před koncem zápasu s Floridou, kdy gólem do prázdné branky zpečetil vítězství Lightning 3:1.

Ruský útočník tak může litovat, že kvůli zranění a disciplinárním trestům přišel o deset utkání. Těšit jej může alespoň to, že se přes stobodovou hranici dostal jeho dvorní nahrávač Nicklas Bäckström, který se v tabulce produktivity umístil hned za ním.

České statistiky ovládl Plekanec

Nejlepší českým hráčem v kanadském bodování se stal útočník Montrealu Tomáš Plekanec, který se 70 body za 25 branek a 46 přihrávek obsadil 28. místo.

Tomáš Plekanec nakonec neproměněného nájezdu litovat nemusel. Montreal i tak vyhrál nad Carolinou. | Foto: Reuters

Zároveň se stal i nejlepším českým střelcem a také nahrávačem a jako jediný Čech se vešel do první padesátky tabulky produktivity.

K "českému prvenství" mu stačila nejnižší bilance od sezony 1990/91, kdy Michal Pivoňka nasbíral v dresu Washingtonu rovněž 70 bodů, ale skóroval jen dvacetkrát a přidal 50 přihrávek.

Lépe na tom byl i Jaromír Jágr v sezoně 1994/95, zkrácené kvůli stávce. V 48 utkáních za Pittsburgh zaznamenal také 70 bodů za 32 gólů a 38 asistencí.

Do první stovky se vešlo ještě dalších pět českých hokejistů.

Na 65. místě se umístil Václav Prospal z New Yorku Rangers, na 77. Martin Havlát z Minnesoty, devadesátý skončil David Krejčí z Bostonu, 94. Tomáš Fleischmann z Washingtonu a devětadevadesátý Jakub Voráček z Columbusu.

Nejlepším českým gólmanem je Vokoun

Do bojů o postup do play off zasáhli i čtyři čeští gólmani. Tomáš Vokoun z Floridy odchytal v 63 zápasech 3695 minut, obdržel 157 branek, průměr má 2,55 inkasovaného gólu na zápas, úspěšnost zákroků 92,5 procenta a sedmkrát udržel čisté konto.

Ondřej Pavelec z Atlanty odchytal ve 42 zápasech 2317 minut, obdržel 127 branek, průměr má 3,29 inkasovaného gólu na zápas, úspěšnost zákroků 90,6 procenta a dvakrát udržel čisté konto.

Michal Neuvirth z Washingtonu odchytal v 17 zápasech 872 minut, inkasoval 40 branek, průměr má 2,75 inkasovaného gólu na zápas a úspěšnost zákroků 91,4 procenta.

Alexander Salák z Floridy odchytal ve dvou zápasech 67 minut, inkasoval šest branek, průměr má 5,37 inkasovaného gólu na zápas a úspěšnost zákroků 85 procent.