15. 2. 2014 11:08
Prvotřídní senzace hokejového turnaje na olympiádě v Soči je na světě.
Radost slovinských hokejistů.
Radost slovinských hokejistů. | Foto: Reuters

Soči - Prvotřídní senzace hokejového turnaje na olympiádě v Soči je na světě! Tým Slovinska slaví vůbec první výhru pod pěti kruhy ve své historii.

Obětním beránkem se stali Slováci, kteří podlehli 1:3 a ze dvou zápasů mají děsivé skóre 2:10. Utkání rozhodlo Slovinsko až ve třetí třetině, kdy během šesti minut třikrát pokořilo slovenského brankáře Haláka. Jednadvacetiletý útočník Jurčo pak dokázal v přesilovce už jen snížit.

"Trpaslík nám dává lekciu", zněl v té chvíli titulek online reportáže na slovenském zpravodajském serveru Pravda. Branky vítězů stříleli Tičař, Razingar a Kopitar. A rozpoutali ve své domovině hokejové šílenství. Naopak čtvrtý tým minulé olympiády zažívá krizi.

Kopecký se zranil

Kouč Vladimír Vůjtek měl opět velké starosti se sestavou. Z ní do konce turnaje vypadl zraněný Marcinko a v první třetině duelu se Slovinskem odstoupil ze hry také Kopecký, který utrpěl otřes mozku.

V brance outsidera exceloval gólman Nitry Kristan, který se chtěl proti národu, kde působí, řádně vytáhnout. To se mu dařilo, navíc jeho spoluhráči sehráli vynikající zápas a byli o něco lepším týmem.

Branky padaly až v poslední části. Při trestu Meszároše nejprve trefil tyč Krajnc, ovšem o chvíli později už Haláka bekhendovou střelou mezi betony překonal Rok Tičar.

Další rána pro Slováky přišla ve 48. minutě, kdy Chára promáchl a zkušený Tomas Razingar neměl problém trefit poloprázdnou branku. O třiadvacet vteřin později předvedl parádní individuální akce hvězdný Anže Kopitar a bylo rozhodnuto. Osmnáct sekund před koncem ještě v přesilovce snížil Jurčo a sebral tak Kristanovi nulu.

Kompletní informace k hokejovému turnaji na olympiádě v Soči najdete zde.

XXII. zimní olympijské hry v Soči:

Hokej - muži:

Skupina A:

Slovensko - Slovinsko 1:3 (0:0, 0:0, 1:3)

Branky a nahrávky: 60. Jurčo (Záborský, Chára) - 44. Tičar (Jeglič, Sabolič), 49. Razingar (Urbas, M. Rodman), 50. Kopitar (Muršak). Rozhodčí: Olenin (Rus.), Peel (USA) - Amell (Kan.), Dědulja (Běl.). Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. Diváci: 7438.

Slovensko: Halák - Chára, Starosta, Baranka, Meszároš, Sekera, Marinčin - Marián Hossa, Handzuš, Záborský - Tatar, Kopecký (21. Miklík), Jurčo - Pánik, Surový, Bartovič - Radivojevič, Ölvecký, Marcel Hossa. Trenér: Vladimír Vůjtek starší.

Slovinsko: Kristan - Kovačevič, Kranjc, Robar, Gregorc, Pavlin, Podlipnik, Pretnar, Tavželj - Muršak, A. Kopitar, D. Rodman - Sabolič, Tičar, Jeglič - Razingar, Urbas, M. Rodman - Pance, Goličič, Mušič. Trenér: Matjaž Kopitar.

1. USA 1 1 0 0 0 7:1 3
2. Rusko 1 1 0 0 0 5:2 3
3. Slovinsko 2 1 0 0 1 5:6 3
4. Slovensko 2 0 0 0 2 2:10 0