16. 4. 2015 22:46
Ve Švýcarsku začal světový šampionát hokejistů do 18 let.
Hokej - ilustrační foto.
Hokej - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Zug - Čeští hokejisté do 18 let zahájili obhajobu stříbrných medailí na mistrovství světa debaklem, v Zugu podlehli Finsku 1:6. V pátek se pokusí o nápravu ve druhém zápase ve skupině B proti Lotyšsku.

Češi doplatili na vyloučení

Loni vstoupili svěřenci trenéra Jakuba Petra do šampionátu ve Finsku vysokou výhrou nad Dánskem 9:2 a nakonec došli až k překvapivému stříbru. Tentokrát jim úvod turnaje vůbec nevyšel. V utkání měli celkem patnáct vyloučení a soupeř pětkrát přesilovou hru využil.

Skóre otevřeli Finové v deváté minutě dokonce ve dvojnásobné početní výhodě, když na trestné lavici byli Zbořil a Hájek. Právě obránce brněnské Komety Hájek se krátce nato postaral střelou od modré o vyrovnání.

Úder přišel v prostřední části

Utkání rozhodl úvod druhé třetiny, kdy český tým inkasoval třikrát během čtyř a půl minuty. Zachovo sekání potrestal už po devíti sekundách Saarijärvi, který v 28. minutě vydařenou finskou pasáž uzavřel další brankou, když Zbořil pykal za podražení. Mezitím se trefil Laine. V této dvacetiminutovce finští hráči přestříleli český celek jednoznačně 19:4.

V poslední části se poměr střel vyrovnal, ale skórovali opět Seveřané. Vladaře překonali ještě Tammela a Palmu.

Finové oplatili českému týmu porážku z loňska, kdy na domácím ledě prohráli 3:4 po samostatných nájezdech.

Prohrou začali turnaj i obhájci titulu Američané, kteří prohráli 1:3 s Ruskem. Hrdinou zápasu byl gólman Samsonov, jenž kryl 49 střel.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let ve Švýcarsku:

Skupina B (Zug):

Finsko - ČR 6:1 (1:1, 3:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 9. Niemela (Tavernier), 24. Saarijärvi (Nättinen, Laine), 26. Laine (Puljujärvi), 28. Saarijärvi (Palmu, Nättinen), 43. Tammela (Saarijärvi, Laine), 47. Palmu (Tammela, Laine) - 11. Hájek (Zbořil, Koblížek). Rozhodčí: Rohatsch, Smetana (oba Něm.) - Korba (SR), Tscherrig (Švýc.). Vyloučení: 7:15. Využití: 5:0. Diváci: 315.

Sestava ČR: Vladař - Hájek, Zbořil, Hronek, Krenželok, Kalina, Budík, Adámek - Anděl, Špaček, Kaše - Zacha, Koblížek, Jašek - Suchý, Svoboda, Dufek - Furch, Stránský, Procházka. Trenér: Jakub Petr.

Kanada - Lotyšsko 11:6 (2:3, 6:0, 3:3).