Osmnáctka dřela a Kanadu dokonce přestřílela, na body to ale nestačilo

Aktualizováno 17. 4. 2016 9:14
Kristián Reichel
Kristián Reichel | Foto: ČTK

Grand Forks - Česká hokejová osmnáctka prohrála na mistrovství světa v americkém Grand Forks v základní skupině B i druhý zápas, když podlehla Kanadě 1:3. Zámořský favorit vedl po druhé třetině již 3:0, v úvodu třetí části korigoval výsledek útočník Filip Zadina. Další utkání čeká svěřence trenéra Roberta Reichla v noci na úterý, kdy se od 1:00 SELČ utkají s Dánskem.

Po úvodní poráce s loni stříbrnými Finy (3:4 po samostatných nájezdech) nastoupili čeští mladíci proti dalšímu těžkému soupeři a jednomu hlavních favoritů. Obhájce bronzu Kanada měla v první třetině střeleckou převahu, jenže Malenstyn ve své šanci neuspěl proti brankáři Kořenářovi. Stejně dopadl na druhé straně i Pavlík.

Poslední pětiminutovka první třetiny se českému výběru nepovedla. Nejprve nevyužil první přesilovku zápasu a v 18. minutě inkasoval. Howden těžko krotil poskakující kotouč, ale přesto dokázal propálit Kořenáře. Záhy navíc pykal za faul kolenem Kachyňa a Quenneville ho poslal zpět do hry přesnou ranou z kruhu pro vhazování už po 27 vteřinách.

"Říkali jsme si pak, že na ně vlítneme a budeme hodně střílet. Něco nám tam spadne a i je to položí, když dáme gól. Když už pak prohráváte 0:3, musíte všechno cpát do brány a tlačit to tam. Snažili jsme se, ale spadlo to tam bohužel jen jednou," litoval obránce Ondřej Vála.

Rozhodly nevyužité šance

Ve 26. minutě Kořenář vyrazil Shawovu ránu jen před Howdena a ten svým druhým zásahem v utkání přidal do odkryté branky třetí gól Kanady. Češi se přesto nevzdávali a druhou třetinu vyhráli na střely mezi tyče 22:9, ale nedokázali překonat gólmana Fitzpatricka. V krátkém sledu na něm ztroskotali Kodýtek, Sirota a Zadina.

"Střely asi vypovídají o všem. Neproměnili jsme šance a to bohužel rozhodlo," mrzelo útočníka Marka Zachara, kapitána českého výběru.

Následovala další nevyužitá přesilovka. Ve 35. minutě se do sóla dostal Zadina, s blafákem však neuspěl a stejně dopadl se svou dorážkou i Zachar.

Ve 43. minutě už se Zadina zapsal mezi střelce. Ve skrumáži před brankou se zvládl rychle zorientovat, odražený kotouč si potáhl na bekhend a využil po pouhých deseti sekundách přesilovku. Na více už však český tým nedosáhl, přestože si ještě zahrál 48 vteřin přesilovku pět na tři poté, co Kanaďané v krátkém sledu špatně střídali.

"Myslím, že jsme nehráli vůbec špatně. Měli jsme hodně střel a přestříleli je. Šli jsme do brány, ale bohužel nám to tam nespadlo. Ta koncovka... Myslím, že jsme v ní mohli být lepší. Měli jsme tam několik šancí na druhou branku, je to škoda," uvedl Vála.

Přes dvě porážky není pro český výběr nic ztraceno. Z pěti účastníků skupiny postoupí do čtvrtfinále první čtyři. Čeští hokejisté nyní narazí na relativně slabší soupeře než v úvodních dvou zápasech. Po utkání s Dánskem zakončí skupinu proti Slovensku.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let v Grand Forks (USA):

Skupina B:

Kanada - ČR 3:1 (2:0, 1:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 18. Howden (Fabbro, Shaw), 19. Quenneville (Jost, Fabbro), 26. Howden (Shaw) - 43. Zadina. Rozhodčí: Baluška (SR), Pajula (Fin.) - Goljak (Běl.), Sysujev (Rus.). Vyloučení: 7:4. Využití: 1:1. Diváci: 2478.

Sestava ČR: Kořenář - Hájek, L. Doudera, Budík, Vála, Kachyňa, Kvasnička, Sirota, Novák - K. Reichel, Zadina, Pavlík - Najman, Kantner, Kousal - Zachar, Havelka, Kodýtek - Bělohorský, Kurovský, Karafiát. Trenéři: R. Reichel a P. Augusta.

Finsko - Slovensko 4:2 (1:0, 2:2, 1:0)

Branky: 14. Räsänen, 23. Vesalainen, 34. Mäkinen, 53. Kuokkanen - 29. Buček, 35. Ružička.

USA - Švédsko 6:1 (1:0, 3:0, 2:1)

Branky: 18. Mittelstadt, 23. Bellows, 24. Lindgren, 38. Greenway, 43. Howdeshell, 53. Anderson - 51. Liljegren.

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.