Osgood: Hašek je Wayne Gretzky mezi gólmany

ČTK ČTK
18. 11. 2014 17:19
Další Haškův bývalý spoluhráč Pat LaFontaine se prý díky schopnostem hlavního strůjce olympijského triumfu v Naganu stal lepším střelcem
Dominik Hašek
Dominik Hašek | Foto: HC ČSOB Pojišťovna Pardubice/Petr Kraus

Toronto - Bývalý kanadský brankář Chris Osgood přirovnal Dominika Haška při příležitosti přijetí českého gólmana do Síně slávy v Torontu k největší postavě hokejových dějin Waynu Gretzkému. Další Haškův bývalý spoluhráč Pat LaFontaine se prý díky schopnostem hlavního strůjce olympijského triumfu v Naganu stal lepším střelcem.

"Pro mě byl Waynem Gretzkým mezi gólmany," prohlásil Osgood v rozhovoru se zámořskými médii. "Dokázal podobně číst dění na ledě. Díky jeho instinktům, které měl nejlepší, co jsem kdy u gólmana viděl, byl o dost napřed před ostatními. Měl odlišný styl, ale on dobře věděl, co dělá. To nebylo jen o tom, že by hádal," poznamenal Osgood, jenž s Haškem působil společně v Detroitu v letech 2006 až 2008.

Od Haška se učit nedá

Haškův neortodoxní styl, jímž se proslavil, považuje za víceméně nenapodobitelný. "Lidé možná říkají, že 'mladí kluci by se od něho měli učit'. Ale já si to zrovna nemyslím, protože snažit se ho napodobit by bylo strašně moc obtížné. Je pouze jediný Dominik Hašek, který umí takhle hrát," doplnil Osgood, jehož si Hašek na slavnostní ceremoniál pozval jako svého hosta.

Bývalý forvard Pat LaFontaine, jenž sdílel s Haškem společnou kabinu v Buffalu v letech 1992 až 1997, má velmi podobný názor. Také on jen těžko hledal některého z gólmanů, jehož by mohl k Haškovi přirovnat.

"Chris mi říkal o tom přirovnání k Waynovi a to sedí. On měl schopnost zpomalit hru a předvídat, kam puk půjde. Pak se nějak dostal do takové pozice, aby stihl udělat zákrok. A vždy ještě také zvládal mluvit na spoluhráče. Bylo to, jako kdyby hrál 'bleskovku' v šachu," vzpomínal LaFontaine, který je v Síni slávy již od roku 2003.

"Nikdy jsem neviděl brankáře, který by předváděl zákroky jako on; své tělo dokázal proměnit v preclík a přitom se různě obracel a pouštěl u toho hokejku, aby stihl udělat zákrok. Nevím, zda ještě někdy uvidíme něco takového. Myslím si také, že on sám věděl ještě dřív, kam bude hráč zakončovat, než ten samotný hráč. Dominik je jednoduše jedním z nejlepších brankářů, co kdy hráli hokej," ocenil LaFontaine.

LaFontaine: Díky Haškovi jsem byl lepší

LaFontaine se domnívá, že právě díky Haškovi byl on i jeho spoluhráči v Sabres nuceni neustále vylepšovat střelbu. Bylo prý do jisté míry frustrující, když mu na tréninku nemohli dát gól. "Udělal ze mě lepšího střelce, ale osobně si myslím, že trenéři Ted Nolan a John Muckler mu dost možná vždy jednou za čas řekli, aby kvůli našemu sebevědomí pár gólů schválně pustil," podotkl LaFontaine.

"Právě jeho pracovní morálka, předvídavost, jeho schopnost zpomalit hru společně s velmi unikátním stylem a jeho zdatnost z něho udělali člena Síně slávy," doplnil LaFontaine.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy