Orly těší příliv sponzorů. Navýšili rozpočet a touží po další medaili

Lukáš Caha Lukáš Caha
16. 9. 2016 15:26
Znojemští Orli mají před sebou nesmírně těžkou sezónu v mezinárodní EBEL. Po loňském úspěchu opustilo klub více než deset hokejistů. I tak chce být znovu úspěšný.
Znojemské fanoušky EBEL baví. Neměnili by.
Znojemské fanoušky EBEL baví. Neměnili by. | Foto: Lukáš Caha

Znojmo – S týdenním skluzem oproti české extralize dnes startuje mezinárodní EBEL, v níž bude chtít na úspěch z loňské sezóny navázat české Znojmo. Orli přes léto obměnili kádr, zahráli si hokejovou Ligu mistrů a touží po další medaili.

Jihomoravský klub dolétl v loňské sezóně až do finále. Ač vedl nad Salcburkem 2:1 na zápasy, soupeř nakonec sérii otočil ve svůj prospěch a pošesté v historii zvedl nad hlavu mistrovský pohár. Orli však odcházeli z ledu se vztyčenou hlavou.

"Nasadili jsme si laťku velmi vysoko. Chtěli bychom tuto sezónu zopakovat a ukázat, že to nebyla ojedinělá vlaštovka," přiznává sportovní manažer Rostislav Dočekal. Klub po sezóně opustilo více než deset hráčů a Dočekal spolu s majitelem Orlů lovili nové posily po celé Evropě.

Vlna odchodů je daň za úspěch

"Je to součást každého úspěchu. Zájem o hráče s povedenou sezónou vzroste. U některých je škoda, že odešli, jiným jsme ale nebránili," vysvětluje Dočekal. Největší ztrátou byl pro klub jistě odchod nejužitečnějšího hráče ligy Coltona Yellow Horna, kterému se momentálně nedaří prosadit se v kádru extraligové Plzně a spekuluje se o jeho návratu do EBEL.

Nejnovější tváří Jihomoravanů je forvard Tomáš Plíhal, jenž poslední dva roky strávil v extraligovém Třinci. Z Liberce pak přišel zkušený gólman Marek Schwarz, z Olomouce útočník Michal Vodný a ze Zlína bek Dalibor Řezníček.

Dalšími posilami jsou Kanaďané Sean McMonagle a Adam Hughesman, polský talent Patryk Wronka, kapitán nizozemské reprezentace Kevin Bruijsten či hokejový světoběžník Petr Kalus. "S cizinci musí mít člověk trpělivost, protože se rozjíždějí postupně. Přecházejí z jiných systémů a kultury. Za rozumný peníz to je kvalitní zboží. Myslím si, že postupem času náš trh zaplaví právě hráči z Kanady a Ameriky," přemýšlí Dočekal.  

V kádru se podařilo udržet rakouského olympionika Andrého Lakose, střelce Romana Tomase či nadějného mladého obránce Libora Šuláka. Sedmistý zápas za Znojmo brzy odehraje již dvaačtyřicetiletý Peter Pucher.

S extraligou i v Lize mistrů drželi Orli krok

Během přípravného období nastoupilo Znojmo k devíti zápasům a vyhrálo jen dvakrát. Poradilo si s Litvínovem a Zlínem. V Lize mistrů nestačilo na Červenkův Fribourg a mistra německé DEL ligy Red Bull Mnichov.

"Hráli jsme s opravdu silnými soupeři. Do všech utkání jsme šli s tím, že chceme vyhrát, ale bohužel nám to nevyšlo," říká trenér Jiří Režnar. "Ano, prohráli jsme šestkrát v řadě, ale tyto týmy byly opravdu nad naše síly. Musíme na to zapomenout a vítězně vstoupit do sezóny."

O vítězný start se Orli pokusí již dnes od 17:00 hodin na domácím kluzišti. V repríze loňského finále vyzvou rakouský Salcburk. V neděli pak zamíří do Villachu.

Navýšili rozpočet, sponzorem i erotický klub

Titul vicemistra přinesl samozřejmě i zájem ze strany sponzorů. Dle majitele klubu Pavla Ohery budou Orli letos hospodařit s rozpočtem okolo pětatřiceti milionů korun, což je o zhruba deset milionů více, než když Jihomoravané do mezinárodních vod před šesti lety vstupovali.

Jedním z hlavních partnerů se stala firma Nevoga, po níž nově nese název místní aréna. Mezi sponzory nalezneme taktéž společnost působící v erotickém průmyslu. Jihomoravané totiž navázali spolupráci s klubem GoldenTime, který sídlí ve Vídni a poskytuje sexuální služby. Jeho logo se objevilo i na nových dresech.  

Zápasy Znojma v EBEL zařadil nově do svého programu sportovní kanál O2 TV, který nabídne svým divákům zhruba polovinu domácích utkání. Chystá se však vysílat i vybrané duely z hřišť soupeřů.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy