ONLINE Při pádu letadla zemřeli Marek, Rachůnek a Vašíček

Sport Sport
7. 9. 2011 19:25
Sledujte on-line aktualizace zpráv kolem tragického pádu letadla s hokejisty Lokomotivu Jaroslavl, v němž v době neštěstí seděli mimo jiné i Karel Rachůnek, Josef Vašíček a Jan Marek .
Trosky letounu Jak-42 v řece Volze nedaleko Jaroslavle.
Trosky letounu Jak-42 v řece Volze nedaleko Jaroslavle. | Foto: ČTK

Minuta po minutě

- Zlínští fanoušci svolali přes sociální sítě na dnešní středeční večer ve 21:30 hodin u zimního stadionu Luďka Čajky vzpomínkovou akci na tragicky zesnulého Karla Rachůnka zapálením svíčky. Podobná akce se koná i v Praze na Staroměstském náměstí.  

- Zpravodaj Washington Post Dmitrij Česnokov na svém twitterovém účtu uvádí, že rozhodnutí, zdali bude Lokomotiv hrát letošní ročník KHL, se zatím odkládá.  

- Ruské ministerstvo právě popřelo informace ruských médií, že by se Ruslan Salej havárii vyhnul: do Minsku prý letěl s týmem, a tudíž je i na seznamu obětí.  

- A další novinka. Fanoušci v Praze se budou moci sejít k uctění památky už ve dnes ve 21 hodin na Staroměstském náměstí. 

- Prohlédněte si i grafiku s největšími sportovními neštěstími v historii ZDE.  

- Další nová informace. Podle serveru Gazeta.ru nesměla společnost, které letadlo patřilo, vypravovat lety do evropské unie. 

- Josef Augusta: Je to tragédie nejen pro rodiny, ale celý český hokej. "Hodně nám budou chybět hráči, kteří ve třiceti letech byli na vrcholu sil. Navíc odešli i tři vynikající kluci," řekl pro ČT24 někdejší trenér reprezentace Josef Augusta. 

- Nyní se o budoucnosti hokeje v Jaroslavli a tohoto ročníku Kontinentální hokejové ligy jedná v Ufě. "Uděláme všechno pro to, aby špičkový hokej v Jaroslavli pokračoval a Lokomotiv zůstal jedním z nejlepších oddílů KHL," řekl prezident soutěže Alexandr Medvěděv po ukončení zápasu s Mytiščí. 

- Štěstí v neštěstí měl podle informací ruských médií běloruský zadák Ruslan Salej. Rodák z Minsku dostal povolení letět do dějiště zápasu s předstihem a na zbytek týmu tam čekal. Ruské ministerstvo ovšem tuto informaci popřelo a Saleje dál uvádí na seznamu zemřelých.  

- Smrt tří českých hráčů hodně zasáhla i zdejší fanoušky. Ti už plánují hromadné rozlučky. Ta největší se bude konat ve čtvrtek od 15 hodin na tradičním místě oslav českých sportovních úspěchů - Staroměstském náměstí v Praze. Už ve středu od 21:30 budou ve velkém uctívat Rachůnkovu památku fanoušci ve Zlíně u Zimního stadionu Luďka Čajky. 

- Výroky některých dalších významných osobností světového hokeje k tragickému neštěstí.
René Fasel, předseda Mezinárodní hokejové federace (IIHF): "Je to nejčernější den v historii našeho sportu... Je to strašná tragédie pro světové hokejové společenství také proto, že se dotýká tolika národů... Naše myšlenky a modlitby jsou u rodin a přátel obětí."
Vladislav Treťjak, prezident Ruské hokejové federace:"Uděláme všechno pro to, abychom zajistili, že hokej v Jaroslavli nezemře a bude dál žít pro lidi, kteří byli v letadle."
Jozef Golonka, legenda (česko)-slovenského hokeje: "To se ani nechce věřit, že v dnešním moderním, přetechnizovaném světě, kdy se dbá na každý detail, spadne letadlo. Pro mne je to smutné tím víc, že tam byli tři čeští hokejisté a hlavně Paľo Demitra, který patřil k našim oporám na poslední olympiádě ve Vancouveru. Demitra patřil vůbec k nejlepším hokejistům na světě... Je to obrovská ztráta, hlavně proto, že hlavou mužstva není nejlepší střelec, ale ten, kdo mužstvo dokáže stmelit a je respektovaným hráčem. A právě takový Paľo Demitra byl." (www.denniksport.sk
Robert Reichel, český hokejista: "Je to obrovské neštěstí, že se něco takového stalo. Těžko se mi hledají slova, je to tragédie pro celý světový hokej. Přirovnal bych tuto tragédii k nešťastné havárii fotbalistů Manchestru United (1958)." (slovenská televize TA3)
 

- Zpráva výrazně zahýbala i českou extraligou. Pardubice i Litvínov odvolaly čtvrteční tiskové konference, Rachůnkův rodný Zlín zrušil páteční den otevřených dveří. 

- Hadamczik: Honza Marek mi říkal, že tam kvůli narozenému dítěti nechce být. "Nemám slov, protože na to se nedá nic říct. Honza Marek se mnou mluvil před 14 dny a říkal mi, že se mu narodilo dítě. Že tam nechce být a že půjde domů, že půjde do Sparty, co na to říkám. Já mu říkám: 'Honzo už jsi dlouho venku. To záleží jenom na tobě, jak se rozhodneš. No a nakonec tam kluk zůstal'," řekl Hadamczik v rozhovoru pro Radio Impuls. 

- Další smutná zpráva. Podle serveru Gazeta.ru zemřel i útočník Alexander Galimov, který byl s vážnými popáleninami (na 80 % těla) převezen do nemocnice. 

- Vladimír Vůjtek: Je to obrovský šok a ztráta. "Před půl rokem jsem s těmi kluky lítal. Byl jsem s nimi s přestávkami spjatý od roku 2001, měl jsem výborné vztahy s majitelem a udělal jsem si tam spoustu známých, vídali jsme se s rodinami, jezdili jsme tam i se svými vnuky. Je to obrovský šok a ztráta," řekl ČT24 Vůjtek, který dovedl Jaroslavl v letech 2002 a 2003 ke dvěma ruským titulům. 

- Aktualizovali jsme vizitky Jana Marka, Karla Rachůnka, Josefa Vašíčka, Pavola Demitry a dalších zemřelých hokejistů Můžete se na ně podívat v grafice Aktuálně.cz ZDE. 

- Zpráva z Twitteru: Bylo zrušeno Světové diskusní fórum v Aréně 2000 v Jaroslavli, kde hraje Lokomotiv své domácí zápasy. Uvedl to ruský poslanec Dmitrij Gudkov, který dodal, že do Jaroslavli okamžitě po nehodě odletěl prezident Medveděv. 

- Nové informace: Ze 45 lidí se našlo 26 těl. Na živu jsou jen letecký technik a ruský útočník Alexander Galimov. Potvrdila to agentura Interfax. 

- Serveru Gazeta.ru se podařilo získat vyjádření tiskového mluvčího Jaroslavle. "V letadle byl kompletní tým a čtyři junioři. Nechtěli jsme věřit té hrozné zprávě. Teď už není naděje. Naše mužstvo zemřelo. Slyšel jsem, že dva lidé jsou v kritickém stavu, ale kdo, to nevím. Na první zápas letěli všichni hráči týmu. Ještě jsme navíc vzali čtyři mladé hráče," citoval server Vladimira Malkova. 

- Předseda ČSLH Tomáš Král řekl České televizi se slzami v očích, že si nedokáže představit, že všechny tři mistry světa už nikdy neuvidí. 

- V roce 1972 se v jihoamerických Andách zřítilo letdalo s hráči uruguayského ragbyového týmu. Cestovali na přátelské utkání do Chile. Uvízli na ledovci ve výšce 3500 metrů nad mořem. Tři členové mužstva se vydali pro pomoc, jeden z nich při pochodu zemřel. Záchranáři dorazili 72 dní po pádu letadla. Na místě havárie přišlo o život 29 lidí. Šestnácti se podařilo přežít - ale jen díky kanibalismu. 

- V roce 1949 spadlo letadlo s fotbalisty AC Turín. Narazilo do mramorové barokní baziliky nedaleko od Turína, roztrhlo se a začalo hořet. Čtvrtého května zahynulo všech 31 lidí na palubě, mezi nimi také 18 fotbalistů věhlasného klubu. Mezi oběťmi bylo ještě šest funkcionářů, tři novináři a čtyři členové posádky. 

- Pravděpodobně nejznámější ´sportovní´ letecká katastrofa postihla 6. února 1958 slavný fotbalový klub Manchester United. Kráce po pokusu o start z mnichovského letiště narazil dvoumotorový stroj Airspeed Ambassador do plotu a vzápětí také do domu. Z 40 cestujících a čtyř členů posádky cestujících přišlo o život 23 lidí. Zbývajících 21 osob utrpělo zranění. Ze 17 fotbalistů jich zemřelo osm. Neštěstí nepřežil mimo jiné hlavní trenér týmu Bert Whalley, novináři a několik funkcionářů klubu. Mezi zachráněné patřili jeden z nejslavnějších záložníků fotbalové historie Bobby Charlton a manažer Matt Busby. Oba později získali Pohár mistrů evropských zemí. 

- Zřícení letadla JAK - 42 s hokejisty Jaroslavle je za poslední dva týdny již druhým velkým neštěstím, při němž zahynuli vrcholoví sportovci. Fotbalisté reprezentačního týmu Zambie přišli o život v noci na 28. srpna, když se vraceli z vítězného utkání (3:0) mistrovství Afriky z ostrova Mauritius. Pád letadla nepřežilo 18 hráčů. 

- Na ČT24 se ke kondolencím připojil Vladimír Vůjtek starší, asistent reprezentace Josef Paleček, těžká zpráva zasáhla i dvojnásobného ruského mistra s Jaroslavlí Jana Peterka, který nyní působí v Třinci. 

- Soustrast poslali rodinám i hokejisté Dinama Minsk, kam Jaroslavl odlétala k zápasu, který se měl odehrát zítra. 

- Na vizitky Jana Marka, Karla Rachůnka, Josefa Vašíčka a Pavola Demitry se můžete podívat v grafice Aktuálně.cz ZDE. 

, Seznam členů hokejového týmu, kteří byli na palubě, a zahynuli: Realizační tým: Brad McCrimmon, Igor Koroľov, Alexander Karpovcev, Nikolaj Krivonosov, Jorma Valtonen Brankáři: Stefan Liv, Alexander Vjuchin Obránci: Pavel Tarchanov, Karel Rachůnek, Robert Ditrich, Ruslan Salej, Karlis Skrastinš, Michail Balandin, Vitalij Anikejenko, Marat Kalimulin, Jurij Uryčev Útočníci: Daniil Sobčenko, Jan Marek, Daniil Jerdakov, Ivan Tkačenko, Alexander Vasjunov, Gennadij Čurilov, Nikita Kľukin, Alexander Kaľanin, Sergej Ostapčuk, Pavol Demitra, Josef Vašíček, Artem Jarčuk, Alexander Romanovskij, Andrej Kirjuchin 

- Kádr Lokomotivu byl složen z řady zkušených hráčů se zkušenostmi z NHL. Ty měl i hlavní kouč Jaroslavle, Kanaďan Brad McCrimmon, který dělal asistenta v Detroitu a v květnu vystřídal na lavičce Jaroslavli Vladimíra Vůjtka staršího. V NHL působil i dvaatřicetiletý kapitán týmu Rachůnek, Vašíček a Demitra, zkušený Bělorus Ruslan Salej a Lotyš Karlis Skrastins, ruský útočník Alexander Vasjunov hrál ještě v uplynulé sezoně za New Jersey Devils. Bývalí hráči se zkušenostmi z NHL Igor Koroljov a Alexander Karpovcev dělali asistenty kouči McCrimmonovi. 

- Další důležitá zpráva Interfaxu: Letounu Jak končila platnost certifikátu tzv. letové připravenosti za tři týdny. "Stroj byl vyroben v roce 1993 a měl nalétáno přes 20 tisíc hodin, což ale neznamená, že by nemohl dále létat," řekl Interfaxu nejmenovaný zdroj. 

, Je to velká ztráta pro světový hokej. V klubu působila celá řada výborných hokejistů," řekl v rozhovoru pro televizní kanál Rossija 24 předseda Ruského hokejového svazu a bývalý skvělý brankář Vladislav Treťjak. Ruský hokejový svaz pomůže rodinám pozůstalých. 

- Nová zpráva od agentury Interfax: Pilot prý nedokázal nabrat dostatečnou rychlost. "Pilot přejel místo, odkud se obvykle odlepuje od země, projel ještě několik desítek metrů a pak teprve vzlétnul už vlastně za dráhou. Ale po pár vteřinách se naklonil na levý bok a zřítil se," řekl serveru Life News letecký dispečer Arij Novik, který vydal letadlu povolení k vzletu. 

- Pokračování v upřímných soustrastech. Rodině slovenského kapitána z letošního MS Pavolu Demitrovi, který rovněž zahynul, a českých hráčů jí poslal klub HC Lev Poprad. 

- K tragédii se vyjádřilo i vedení českého hokeje. "Zpráva o jejich smrti nás šokovala," uvedl Tomáš Král, prezident Českého svazu ledního hokeje. "Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček se významnou měrou podíleli na největších úspěších našeho hokeje v posledních letech, především na zisku zlatých medailí ze světových šampionátů 2005 a 2010. Byli to nejen vynikající hokejisté, ale i výborní kamarádi a lidé. Takové si je budeme pamatovat." 

- Janu Markovi se narodil v červenci syn a přemýšlel o tom, že se z Ruska vrátí do Česka. Usilovala o něj pražská Sparta, ale Marek se rozhodl zůstat v KHL a vybrala si Jaroslavl. "Šlo o nejtěžší rozhodnutí v mé kariéře. Do Sparty mě to táhlo hodně, jsem si jistý, že to tam letos bude klapat. Přišel Pepa Jandač, který je nesmírně kvalitním koučem, i manažer Otto Sykora, s nímž jsem několikrát mluvil telefonicky a jednou také osobně," řekl koncem července serveru Deníku.cz Marek. 

- Po Karlu Rachůnkovi zůstaly dvě děti - syn Matěj a dcera Kateřina. Dcera se mu narodila během čtvrtfinálového utkání s Finskem na MS 2010 v Německu, kde česká reprezentace získala zlaté medaile a on k tomu přispěl v semifinále se Švédskem vyrovnávacím gólem osm sekund před koncem třetí třetiny.  

- Rodinám a osobám blízkým už vyjádřil soustrast ruský prezident Dmitrij Medveděv, který byl přítomen zápasu Ufy s Mytišči. Uvedl to server Sovětského sportu.  

- V 15. minutě byl přerušen a poté ukončen úvodní zápas soutěže mezi obhájcem titulu Ufou a finalistou z Atlantu Mytišči.

Podívejte se na šok hokejistů po oznámení zprávy

 

- Podle Gazeta.ru je příčinou pádu technická závada, lépe řečeno technická vada na letadle. 

- Podle nejnovějších zpráv servu Gazeta.ru přežily tři osoby, mluví o stewardovi, leteckém inženýrovi a ruském útočníkovi Galimovovi. 

- Dobrý den, sledujte online reportáž z následků pádu letadla s hokejisty Lokomotivy Jaroslavl, při němž zemřeli čeští hráči Karel Rachůnek, Jan Marek a Josef Vašíček. 

 

Právě se děje

Další zprávy