Omluvenky? Rusko nemá vliv, mělo by se hrát méně šampionátů, říká Růžička

Daniel Poláček Daniel Poláček
28. 4. 2016 6:06
Naděje na nadupaný tým, který do Ruska poletí pro medaili, uvadly. Češi odstartují hokejové mistrovství světa v Rusku maximálně se čtyřmi posilami ze zámořské NHL. Za posledních 15 let řešil podobnou absenci opor pouze Vladimír Růžička, který však se slabším týmem uhrál senzační zlato.
Vladimír Růžička velel české střídačce ještě loni, na domácím MS skončil čtvrtý.
Vladimír Růžička velel české střídačce ještě loni, na domácím MS skončil čtvrtý. | Foto: Milan Kammermayer

Praha – Naděje na nadupaný tým, který do Ruska poletí pro medaili, uvadly. Češi odstartují hokejové mistrovství světa v Rusku maximálně se čtyřmi posilami ze zámořské NHL. Za posledních 15 let řešil podobnou absenci opor pouze Vladimír Růžička.

I on v roce 2010 dostal kupu omluvenek, kvůli nimž skládal tým pro šampionát převážně z hráčů z Evropy. Zpoza oceánu přiletěli na pomoc pouze čtyři hráči – brankáři Tomáš Vokoun s Ondřejem Pavelcem, bek Michal Rozsíval a útočník Jakub Voráček.

Jaromír Jágr, jenž tou dobou válel v ruském Omsku, se bál, aby s reprezentací nesestoupil. Byť později slavil senzační titul, cesta k němu byla náročná, pro fanoušky infarktová.

"Rozhodlo to, že jsme v klíčových zápasech vždycky byli šťastnější," vzpomíná Růžička, tehdejší šéf lavičky. "Bylo to i o soudržnosti. Jak se začalo vyhrávat, mužstvo si začalo věřit. Naše síla pak byla velká, ve finále jsme porazili i silné Rusy."

Prospělo by méně šampionátů?

Předtím však Češi prohráli s Norskem (poprvé v historii) i Švýcarskem, v nejdůležitějších bitvách přetlačili soupeře o jediný gól, těžili také z nájezdů. Dlouho bilancovali na hraně postupu do čtvrtfinále, k ostudě nechybělo mnoho. Právě kvůli slabšímu mančaftu.

Hráče před šesti roky zajímala hlavně olympiáda, následné mistrovství světa už zkrátka tolik netáhlo. Není náhoda, že omluvenky přibývají i letos, kdy proběhne Světový pohár. Ti, kteří chtějí zvládnout obě velké akce, musí počítat, že na dovolenou a přípravu budou mít dohromady jen čtyři měsíce.

Hokejoví příznivci vskutku nemůžou žehrat na nedostatek velkých mezinárodních turnajů. Předloni zhlédli dva, loni jeden, letos znovu uvidí dva. Není toho moc?

"Možná by prospělo, kdyby se mistrovství světa hrálo jenom jednou za dva roky a Světový pohár jednou za čtyři roky," zamýšlí se Růžička. "Když už mistrovství světa každý rok, tak by nemělo být v olympijském roce."

Hrozí nejdelší medailový půst

Realita je však jiná. Reprezentační kouč Vladimír Vůjtek těžko přesvědčí hráče, ať před Světovým pohárem upřednostní mistrovství světa. Proto ho čekají krušné týdny.

Český tým třikrát v řadě nezískal medaili, stejně jako v roce 2010 mu hrozí nejdelší půst v historii. Dokáže znovu ukořistit cenný kov navzdory předpokladům? Možná to bude mít ještě těžší, neboť musí oželet služby světového brankáře, jakým byl Vokoun, a Jágra, který včera poslal očekávanou omluvenku.

Kdo zastane roli týmového lídra? "Určitě by to měl být Pleky (Tomáš Plekanec), je to i kapitán mužstva. Asi to vezme na sebe, ale samozřejmě to není o jednotlivci. Musí přispět celé mužstvo," podotýká Růžička.

Že k počtu omluvenek přispěl i fakt, že šampionát vypukne v relativně dalekém Rusku, si nemyslí: "Nemá to vliv, Moskva a Petrohrad jsou krásná, vyspělá města."

Jak na ně bude vzpomínat Vůjtkův výběr?

 

Právě se děje

před 3 minutami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Export zbraní z ČR loni stoupl na až na 18 miliard korun, tvrdí zbrojaři

Export zbraní a vojenského materiálu z České republiky loni vzrostl podle odhadu Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu na 17 až 18 miliard korun. Její prezident Jiří Hynek to řekl na středečním zasedání sněmovního výboru pro obranu. V roce 2018 export zbraní a vojenského materiálu činil 14 miliard korun, o rok dříve 15,1 miliardy. Oficiální čísla za loňský rok budou známa zhruba v polovině roku. Pokud by se odhad potvrdil, šlo by o jeden z nejlepších výsledků za poslední roky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy