Olympijský šampion Straka potvrdil, že končí aktivní kariéru

Příběh jako z pera Oty Pavla aneb Pohádka o Strakovi
Když se Martin v září 1972 v Plzni narodil, bylo o jeho osudu hned rozhodnuto. Čáp ho zanesl do kolébky v rodině Václava Straky, jednoho z dlouholetých trenérů plzeňských hokejistů. Proto nebylo divu, že hned jak uměli Martin a jeho o rok a půl starší bratr Michal chodit, honili se s dřevěnými holemi za pukem. V létě po ulici, v zimě na ledě.
Když byli starší, hokejem poblázněný otec jim oběma psal omluvenky, aby mohli na Boleveckém rybníku pořád trénovat. Tréninky brzy nesly ovoce. Martin sice příliš nevyrostl, ale co neměl do výšky, to měl v nohách. I jako dorostenec na pár metrech přebruslil mnohem starší borce, a tak sotva dosáhl plnoletosti, když poprvé nastoupil do nejvyšší soutěže v dresu plzeňské Škody.
Hned v premiérové sezoně dal sedm gólů a na 24 přihrál. V dalším ročníku statistiky zdvojnásobil a to už nemohlo ujít pozornosti zahraničních agentů. Jako 19. v pořadí si ho vyhlídl Pittsburgh.
V NHL se sice musel obejít bez oblíbeného čísla 28, ale i s 82 patřil k nejlepším v soutěži. Zprvu se hledal, postupně od Penguins prošel Ottawou, New Yorkem Islanders přes Floridu zpátky do Pittsburgu.
Foto: ČTK
ČTK Sport ČTK, Sport
28. 3. 2014 23:00
Hokejový útočník Martin Straka po vyřazení Plzně ve čtvrtfinále play off extraligy potvrdil, že v jedenačtyřiceti letech končí aktivní kariéru.

Brno - Martin Straka po vyřazení Plzně ve čtvrtfinále play off extraligy potvrdil, že v jedenačtyřiceti letech končí aktivní kariéru.

Olympijský vítěz z Nagana a mistr světa z roku 2005 loni dovedl Plzeň k historickému extraligovému titulu, letos však Indiáni vypadli již ve čtvrtfinále, ve kterém prohráli 2:4 na zápasy s Kometou Brno.

Blížící se konec kariéry Straka avizoval již před začátkem sezony, na startu play off poté prohlásil, že jeho rozhodnutí je definitivní.

"Mám za sebou skvělých 25 let, trošku blbý konec, ale tak to v hokeji někdy bývá. Loni to bylo skvělé, letos jsme vypadli. Teď už jsem rád, že je to za mnou," řekl Straka.

"To, co jsme chtěli, to jsme splnili. I letošní sezona byla v pohodě. Když ale v šesti zápasech nejlepší hráči nejsou nejlepší, tak je to těžké. Bohužel to na nás teď padlo a ti, co to měli táhnout, tak netáhli," přiznal Straka, který v play off nasbíral jen dva body za gól a asistenci.

"Trápil jsem se, proto rád končím"

Dobře si tak uvědomoval, že i kvůli jeho výkonům Plzeň přes Kometu do semifinále nepostoupila.

V základní části Straka kvůli zdravotním problémům odehrál jen 29 zápasů s bilancí šesti branek a dvaceti asistencí. I tak byl čtvrtým nejproduktivnějším hráčem Indiánů, lépe na tom byli jen Radek Duda, Václav Pletka a Tomáš Vlasák.

"V play off jsme to ale nezvládli. Jak říkám, nejlepší hráči se musí prosadit a to se u nás nestalo. Osobně se mi nedařilo, hrozně jsem se trápil a možná, že je to úleva, že je konec," přiznal Straka.

V dnešním posledním zápase ocenil výkony mladších spoluhráčů, kteří se postarali o obrat z 0:1 na 3:1.

"Hráli skvěle a dostali nás do zápasu. Chtěl jsem jim pomoct, ale nešlo to. Oni mají vše před sebou. Říkal jsem jim teď, že dvacet let uteče jako voda. Ať si dávají pozor, nikdy nevíš, kdy se zase dostaneš do finále. Budoucnost tam je, o to se nebojím," podotkl Straka.

"Odpočinu si a pak budu pracovat"

Hvězdný centr, který má na kontě včetně play off více než tisíc zápasů v zámořské NHL za Pittsburgh, Ottawu, New York Islanders, Floridu, Los Angeles a New York Rangers, se do mateřské Plzně vrátil v roce 2008 a pomohl západočeský klub zachránit.

Stal se jeho majoritním vlastníkem, generálním manažerem i jednatelem. Zároveň byl i ústřední postavou na ledě, teď už se bude soustředit jen na roli funkcionáře.

"Teď si trochu odpočinu a pak zpět do práce. Máme toho dost. Nějací hráči odejdou, někoho musíme sehnat, abychom byli konkurenceschopní," uvedl Straka, který dokázal krátce po posledním zápase určit i hlavní momenty své kariéry.

"Určitě Nagano a pak zlaté mistrovství světa. Všichni už tituly měli. V poslední době si nejvíce cením plzeňského titulu. Vím, jak to bylo těžké a byla to skvělá jízda," pousmál se.

"Je dobře, že Jágr ještě nekončí"

Že by si vše rozmyslel a v létě se opět zapojil do přípravy a hrál dál, nepředpokládá. "To nejde, hlavně s ohledem na zdraví. Když už to nejde, tak na ledě vypadám trapně," řekl.

Straka je druhým hvězdným veteránem, který po této sezoně ukončil kariéru. Podobně se rozhodl i Petr Nedvěd z Liberce. V minulých měsících definitivně skončili i Pavel Kubina, Václav Prospal, Petr Sýkora nebo Milan Hejduk.

"Už je asi na čase. Všem nám je kolem čtyřiceti a je čas to nechat na těch mladších," uvedl.

Výjimkou je pouze Jaromír Jágr. "Ten bude hrát ještě pět let. A je to dobře. Alespoň je tam všechny dohoní. Je to legenda a my jsme všichni rádi, že hraje. Dělá nám jméno ve světě," dodal Straka.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy