Olympijský hokej bude na Nově i ČT, fanoušci mají na výběr

Luděk Mádl Luděk Mádl
13. 1. 2014 12:18
Přenos z olympijských her v Soči poběží paralelně jak na České televizi, tak na Nově
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Nike Inc.

Praha – Nova chystala pro olympiádu v Soči velký trumf, exkluzivní vysílání hokejového turnaje s Jágrem a spol. Když v půlce listopadu přepustila České televizi práva na terestrické (!) vysílání hokeje, vznikl u veřejnosti možná poněkud klamný pocit, že sportovní boje pod pěti kruhy přinese výhradně veřejnoprávní vysílání. Realita je ale malinko jiná.

Televizní divák totiž dostane kromě nabídky zahraničních kanálů, pokud k nim má přístup, i dvě českojazyčné alternativy.

Přenosy z her bude koncesionářům zdarma přinášet ČT Sport a hokejový turnaj pak kanál ČT2. Navíc několik variant paralelně vysílaných live-streamů ze Soči přinese i web České televize.

Mnohým ale možná zůstávala utajena skutečnost, že olympijský sport bude v přímých přenosech zároveň přinášet i skupina Nova. Ovšem na placeném kanálu Nova Sport a také prostřednictvím internetové služby Voyo.cz.

„Myslím, že televizním fanouškům olympijského sportu ze Soči přineseme zajímavou alternativu,“ říká Marek Kindernay, šéf „nováckých“ kanálů Nova Sport a Fanda.

Nová má přenosy pouze na placeném kanálu

Co tedy smí vysílat ČT a co Nova Sport? Cokoli si zamanou a co jim 8 televizních tras přicházejících ze Soči do Prahy dovolí.

Rozdíl je ale v tom, že ČT má pro Českou republiku licenci na terestrické vysílání, které diváci mohou zachytávat zdarma. Zatímco skupina Nova drží nadále práva na placené vysílání. „Exkluzivní práva na šíření satelitní a kabelové pay TV vlastníme pro Českou i Slovenskou republiku,“ zdůrazňuje Kindernay.

Až budou v Soči kroužit po kluzišti s hokejkami Češi, je vysoce pravděpodobné, že jejich zápas poběží jak na veřejnoprávní televizi, tak na Nova Sport. „Částečně se asi budeme ve vysílání při některých událostech překrývat, ale jinak u nás v průběhu dne určitě poběží řada přenosů, které v danou chvíli konkurence vysílat nebude. Takže fanoušek u televize dostane zajímavou možnost výběru,“ říká Kindernay.

Alternativa s Novou

Jednoduše řečeno: Ve chvíli, kdy bude Česká televize vysílat biatlon, můžete na Nova Sport sledovat třeba superobří slalom. Její divák tak za své peníze dostává možnost alternativy.

S Českou televizí ovšem „nováci“ svůj vysílací plán nijak nekoordinují. „Sestavili jsme si program vlastního vysílání,“ říká Kindernay.

Hokejový turnaj měla Nova původně připravený jako třešničku, kterou České televizi z jinak kompletního olympijského dortu vyfoukla. Nova si totiž hokejový turnaj mužů koupila jako exkluzivní balíček i pro terestrické, volně šířené vysílání a měla v plánu nabízet duely Jágra a spol. na svém hlavním, volně přístupném kanálu. A Česká televize by měla smůlu.

V listopadu ale skupina Nova z obchodních důvodů změnila strategii. A terestrické, volně dostupné šíření hokejového turnaje České televizi přepustila. „Poskytli jsme jim sublicenci pro toto vysílání,“ formuluje obsah obchodu Kindernay. ČT za hokej přepustila Nově práva na několik seriálů a filmů.

„Olympiádu v Soči každopádně ve vysílání Nova Sport uvidíte, přímé přenosy budeme většinou nabízet od 6 do 23 hodin. Komentovat je budeme především z Prahy,“ upřesňuje Marek Kindernay.

Nova Sport do svého vysílání zařadí celkem 260 hodin přímých přenosů ze Soči.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy