Olympijský hokej bude na Nově i ČT, fanoušci mají na výběr

Luděk Mádl Luděk Mádl
13. 1. 2014 12:18
Přenos z olympijských her v Soči poběží paralelně jak na České televizi, tak na Nově
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Nike Inc.

Praha – Nova chystala pro olympiádu v Soči velký trumf, exkluzivní vysílání hokejového turnaje s Jágrem a spol. Když v půlce listopadu přepustila České televizi práva na terestrické (!) vysílání hokeje, vznikl u veřejnosti možná poněkud klamný pocit, že sportovní boje pod pěti kruhy přinese výhradně veřejnoprávní vysílání. Realita je ale malinko jiná.

Televizní divák totiž dostane kromě nabídky zahraničních kanálů, pokud k nim má přístup, i dvě českojazyčné alternativy.

Přenosy z her bude koncesionářům zdarma přinášet ČT Sport a hokejový turnaj pak kanál ČT2. Navíc několik variant paralelně vysílaných live-streamů ze Soči přinese i web České televize.

Mnohým ale možná zůstávala utajena skutečnost, že olympijský sport bude v přímých přenosech zároveň přinášet i skupina Nova. Ovšem na placeném kanálu Nova Sport a také prostřednictvím internetové služby Voyo.cz.

„Myslím, že televizním fanouškům olympijského sportu ze Soči přineseme zajímavou alternativu,“ říká Marek Kindernay, šéf „nováckých“ kanálů Nova Sport a Fanda.

Nová má přenosy pouze na placeném kanálu

Co tedy smí vysílat ČT a co Nova Sport? Cokoli si zamanou a co jim 8 televizních tras přicházejících ze Soči do Prahy dovolí.

Rozdíl je ale v tom, že ČT má pro Českou republiku licenci na terestrické vysílání, které diváci mohou zachytávat zdarma. Zatímco skupina Nova drží nadále práva na placené vysílání. „Exkluzivní práva na šíření satelitní a kabelové pay TV vlastníme pro Českou i Slovenskou republiku,“ zdůrazňuje Kindernay.

Až budou v Soči kroužit po kluzišti s hokejkami Češi, je vysoce pravděpodobné, že jejich zápas poběží jak na veřejnoprávní televizi, tak na Nova Sport. „Částečně se asi budeme ve vysílání při některých událostech překrývat, ale jinak u nás v průběhu dne určitě poběží řada přenosů, které v danou chvíli konkurence vysílat nebude. Takže fanoušek u televize dostane zajímavou možnost výběru,“ říká Kindernay.

Alternativa s Novou

Jednoduše řečeno: Ve chvíli, kdy bude Česká televize vysílat biatlon, můžete na Nova Sport sledovat třeba superobří slalom. Její divák tak za své peníze dostává možnost alternativy.

S Českou televizí ovšem „nováci“ svůj vysílací plán nijak nekoordinují. „Sestavili jsme si program vlastního vysílání,“ říká Kindernay.

Hokejový turnaj měla Nova původně připravený jako třešničku, kterou České televizi z jinak kompletního olympijského dortu vyfoukla. Nova si totiž hokejový turnaj mužů koupila jako exkluzivní balíček i pro terestrické, volně šířené vysílání a měla v plánu nabízet duely Jágra a spol. na svém hlavním, volně přístupném kanálu. A Česká televize by měla smůlu.

V listopadu ale skupina Nova z obchodních důvodů změnila strategii. A terestrické, volně dostupné šíření hokejového turnaje České televizi přepustila. „Poskytli jsme jim sublicenci pro toto vysílání,“ formuluje obsah obchodu Kindernay. ČT za hokej přepustila Nově práva na několik seriálů a filmů.

„Olympiádu v Soči každopádně ve vysílání Nova Sport uvidíte, přímé přenosy budeme většinou nabízet od 6 do 23 hodin. Komentovat je budeme především z Prahy,“ upřesňuje Marek Kindernay.

Nova Sport do svého vysílání zařadí celkem 260 hodin přímých přenosů ze Soči.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy