OH vyhraje Rusko, tipují hvězdy NHL. Jejich naděje na hry definitivně zhasla, asi ostrouhá i Ovečkin

Daniel Poláček Daniel Poláček
14. 9. 2017 6:14
Největší optimisté neztráceli naději, ale i oni musí nyní přijmout fakt, že hokejisté NHL na únorové olympiádě v jihokorejském Pchjongčchangu nenastoupí. V úterý o tom informoval předseda Mezinárodní hokejové federace René Fasel. Podle hvězd zámořské ligy je teď největším favoritem na zlato Rusko.
Ilja Kovalčuk - pokud bude nominovaný - má slušnou šanci, že s Ruskem získá olympijské zlato.
Ilja Kovalčuk - pokud bude nominovaný - má slušnou šanci, že s Ruskem získá olympijské zlato. | Foto: Reuters

Praha - Přestože v lednu Fasel uslyšel verdikt, že NHL příští olympijské hry vynechá, nepřestával věřit, že slavná soutěž a Mezinárodní olympijský výbor (MOV) najdou na poslední chvíli společnou řeč. Nenašly. "Můžu oznámit, že k dohodě nedojde. Prakticky už je nemožné všechno zorganizovat. Ujel nám vlak," řekl šéf IIHF agentuře Reuters.

Nejde o překvapení. Jestliže existovala šance na zvrat, sahala maximálně k několika procentům.

Absence osobností zpoza oceánu pochopitelně nejvíc uškodí reprezentacím Kanady a USA, které budou při skládání nominace koukat hlavně do Evropy. Není tedy vůbec jisté, že kolébka hokeje dokráčí ke třetímu zlatu za sebou. Zdá se, že největšími favority jsou Rusové.

Když do New Yorku nedávno zavítali Connor McDavid, Patrick Kane a jejich podobně hvězdní kolegové, aby byli k dispozici médiím, deník USA Today udělal anketu. Oslovil 31 hráčů z 28 klubů, přičemž dvě otázky mířily k olympiádě.

Drtivá většina dotázaných si myslí, že právo startovat pod pěti kruhy by mělo být zahrnuto do příští kolektivní smlouvy mezi NHL a hráčskými odbory NHLPA.

V otázce favorita her v Pchjongčchangu hokejisté tak jednotní nejsou. Tucet z nich věští zlato Rusku, deset Kanadě a sedm Spojeným státům. Finsko a Švýcarsko dostaly po jednom hlasu, Česko žádný. Zajímavé je, že sborná anketu vyhrála, přestože lze předpokládat, že odpovídaly hlavně kanadské a americké hvězdy.

Fasel: IIHF respektuje kontrakty NHL

Už tak vysoké šance Rusů může ještě zvýšit přílet Alexandra Ovečkina z Washingtonu. Pravděpodobnost, že k němu dojde, je však velmi nízká.

Fenomenální kanonýr nejhlasitěji ze všech rebelů tvrdí, že do Jižní Koreje dorazí navzdory zákazu. Odvážným krokem ale může přidělat potíže sobě, Washingtonu i Mezinárodní hokejové federaci.

René Fasel nedávno řekl ruskému deníku Sport-Express, že IIHF respektuje kontrakty zámořské ligy, a tak Ovečkina a spol. nebude podporovat. Samotná NHL dostala stejné ujištění neveřejně. Případ uzavřen? Ne tak docela. Poslední vyjádření švýcarského funkcionáře - pro agenturu Reuters - zní takto: "Ještě uvidíme, jak to uděláme s těmi, kteří řekli, že přijedou."

Fasel zkrátka nechce jít do sporu s vlivnou soutěží, ale zatím odmítá vzkázat rebelům hlasité a zřetelné "ne".

Treťjak: Co teď může Ovečkin dělat? Nic

Bude záležet i na vývoji za oceánem, kde je však podobně skrovný manévrovací prostor. Jelikož je Washington de facto pobočkou NHL, nemůže jeho majitel Ted Leonsis beztrestně dělat všechno, co se mu zlíbí. To samé platí pro Ovečkina, jehož s Capitals pojí platná smlouva, kterou z vlastní iniciativy asi nerozváže.

Ovečkin na OH v Jižní Koreji? Nepravděpodobné.
Ovečkin na OH v Jižní Koreji? Nepravděpodobné. | Foto: Milan Kammermayer

"Žádný idiot neukončí kvůli olympiádě kontrakt s klubem NHL," řekl minulý týden ruské státní televizi RT bývalý slavný obránce Vjačeslav Fetisov.

Poté stočil řeč přímo k Ovečkinovi: "Je v nepříjemné situaci. Propásne příležitost vyhrát olympijské hry, i když možná dostane šanci ještě v roce 2022 na hrách v Pekingu."

Kauzu považuje za uzavřenou rovněž předseda Ruské hokejové federace Vladislav Treťjak, jenž ve středu agentuře R-Sport sdělil: "Co teď může Ovečkin dělat? Nic. Hrát za Washington. Musí se s tím smířit."

 

Právě se děje

Další zprávy