Olomouc potopilo proti Plzni špatné střídání, Hradec si poradil s Boleslaví

Jediným úspěšným střelcem zápasu se stal Tomáš Svoboda.
Hokejisté Plzně vstoupili úspěšně do čtvrtfinálové série play off extraligy proti Olomouci díky vítězství 1:0 v prodloužení.
V čase 76:31 rozhodl v přesilové hře po přihrávce kapitána Ondřeje Kratěny Tomáš Svoboda. Série na čtyři vítězné duely pokračuje v úterý od 17:30 opět v Plzni.
Brankář Matěj Machovský udržel poprvé v kariéře v extraligovém play off čisté konto. Celkem třikrát mu pomohla tyč, z toho dvakrát v prodloužení.
"Měli jsme štěstí a hlavně jsme neudělali žádnou velkou chybu. Nechci si to štěstíčko urazit. Jsem za to rád a doufám, že to vydrží co nejdéle," řekl Machovský.
Aktualizováno 14. 3. 2016 21:00
Hokejisté Plzně vstoupili úspěšně do čtvrtfinálové série play off extraligy proti Olomouci díky vítězství 1:0 v prodloužení. O poznání útočnější byl zápas Hradce Králové proti Mladé Boleslavi. Domácí zvítězili 5:2.

Plzeň, Hradec Králové – Hokejisté Plzně vstoupili úspěšně do čtvrtfinálové série play off extraligy proti Olomouci díky vítězství 1:0 v prodloužení. Výhodu domácího ledu využil i Hradec Králové, který si poradil s Mladou Boleslaví jednoznačně 5:2.

V Plzni v čase 76:31 rozhodl v přesilové hře po přihrávce kapitána Ondřeje Kratěny Tomáš Svoboda. Brankář Matěj Machovský udržel poprvé v kariéře v extraligovém play off čisté konto. Série na čtyři vítězné duely pokračuje v úterý od 17:30 opět v Plzni.

Domácí šli už po 26 vteřinách do oslabení po Kubalíkově vyloučení, ale po 58 vteřinách přerušil přesilovku hostů nedovoleným zákrokem Buc. A ve zkrácené početní převaze Plzně prověřil gólmana Konráda Kracík. V osmé minutě při Bližňákově trestu Machovský kryl dva Holcovy pokusy. Na druhé straně pálil při plném počtu hráčů na ledě Kubalík.

Při Houdkově pobytu na trestné lavici měli šanci v oslabení hosté. Eberleho rána prošla za Machovského, ale Lev stihl puk uklidit zpět pod betony plzeňského gólmana. Ve 14. minutě Konrád se štěstím vytěsnil Skleničkovu ránu. O chvilku později neuspěli zblízka Johnson ani Bližňák. Olomouc přišla o útočníka Húževku, který odkulhal do šatny. Hosté se ubránili v dalších dvou oslabeních.

Olomouc razítkovala jen tyčky

Na začátku druhé části se Olomouc ubránila ve zbytku Vyrůbalíkova trestu a pak Machovského ohrozil Rác. Ve 25. minutě vyslal Jeřábek do úniku Kubalíka, ale gól neplatil kvůli ofsajdu. Za Moravany zahrozili Herman, Eberle a z dorážky i Jaroměřský. Konráda zase nepřekonali Johnson, Bližňák ani tečí Kubalík.

Ve 42. minutě měl velkou šanci otevřít skóre olomoucký Eberle, ale z dorážky zblízka trefil horní tyč. Další hrozbu pro Machovského znamenaly pokusy Ráce a Holce. Za Plzeň zahrozili Kracík s Kubalíkem. Hosté se ubránili při Řípově trestu. Oba celky pozorně bránily a duel bez větších šancí dospěl do prodloužení.

V nastavení pálil nebezpečně Preisinger, ale hra byla přerušena kvůli Johnsonovu postavení v brankovišti. V 67. minutě vystřelil z otočky mimo Kracík a pokračující tlak nezužitkoval atakovaný Bližňák. Machovskému pomohla v 68. minutě po Holcově střele pravá tyč. Další možnost hostů měl Řípa. V 75. minutě trefil Holec znovu tyč.

Následně po špatném střídání šla Olomouc do oslabení. Konráda ještě nepřekonali Kracík ani Kubalík, ale po Kratěnově přihrávce rozhodl střelou z levého kruhu Svoboda.

Hradec dal Boleslavi "bůra"

Hokejisté Hradce Králové porazili v úvodním zápase čtvrtfinále extraligového play off Mladou Boleslav 5:2 a v sérii hrané na čtyři výhry vedou 1:0. Východočechy za úspěšným vstupem do série nasměrovaly dvě branky v první třetině, další přidali ve třetí části. Hosté navíc přišli o kapitána Davida Výborného, jehož ve 27. minutě zranil Bedřich Köhler. Druhý zápas čtvrtfinále se bude hrát v úterý opět v Hradci Králové.

Východočechům se ideálně vydařil vstup do utkání. Začali aktivně a již po 41 sekundách se dostali do vedení. Brankáře Ritticha překonal pohotově dorážející Červený. Druhý gól mohl následně přidat Bednář, ale neuspěl stejně jako na druhé straně v první příležitosti hostů Hyka. Mladoboleslavský útočník se po Pilařově zaváhání dostal do samostatného nájezdu, Kacetla však nepřekonal.

Domácí duelu dominovali. Hosté sice přežili dvě oslabení, ve 12. minutě však nedůrazně vyhazovali puk z obranného pásma a Kukumberg opět po dorážce zvýšil. Hradečtí v první třetině vyslali na Ritticha 22 střel, další branku však nepřidali.

Když poté nevyužili další početní výhodu ve druhé části, udeřili Středočeši. Při signalizované přesilové hře překvapil Kacetla střelou z otočky z nulového úhlu Musil.

Köhler sestřelil Výborného

Ve 27. minutě utkání předčasně skončilo hned pro tři hráče. Köhler fauloval kapitána hostů Výborného, jehož se okamžitě rozhodl pomstít Urban. Zatímco Výborný, hrající poslední sezonu, s poraněným kolenem zamířil přímo do kabin a není vyloučeno, že odehrál poslední duel v kariéře, Urban s Köhlerem jej následovali s pětiminutovými tresty. Hosté tak přišli hned o dva elitní útočníky.

Po chvilce se emoce na ledě uklidnily a domácí mohli přidat třetí gól, několik svých slibných příležitostí však nedotáhli do úspěšného konce. Blízko vyrovnání byl ve 36. minutě Lenc, ani on však v koncovce neuspěl. Když poté nevyužil šanci při hře čtyři na čtyři Trončinský, rozhodli zápas ve svůj prospěch domácí.

Ve 48. minutě nejprve překonal Ritticha po Kukumbergově přihrávce Kudrna a o 31 sekund později se z brejku prosadil Dej. O pátý gól se poté postaral střelou od modré čáry Šimánek. Třetí formace domácích tak byla podepsána pod třemi góly Mountfieldu. Zaplněné Fortuna areně nezkazil radost ani Klimenta, který snížil.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 1. zápas:

HC Škoda Plzeň - HC Olomouc 1:0 v prodl. (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)

Branka a nahrávka: 77. T. Svoboda (Kratěna, Lev). Rozhodčí: Hradil, Polák - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:7. Využití: 1:0. Diváci: 5009.

Sestavy:

Plzeň: Machovský - Kadlec, Jeřábek, Kudroč, Pulpán, Kubka, D. Sklenička - Indrák, Kracík, D. Kubalík - Kratěna, Bližňák, Johnson - Hrňa, Preisinger, T. Svoboda - Hollweg, Lev, Poletín. Trenéři: Michal Straka a Čihák.

Olomouc: Konrád - Skrbek, Vyrůbalík, Houdek, Staněk, Jaroměřský, Ondrušek - Buc, Herman, Holec - Eberle, Řípa, Vodný - Skladaný, Húževka, T. Mikúš - Pekr, Rác, Kucharczyk. Trenéři: Venera a Tomajko.

Mountfield Hradec Králové - BK Mladá Boleslav 5:2 (2:0, 0:1, 3:1)

Branky a nahrávky: 1. Červený (K. Pilař, Ihnacak), 12. Kukumberg (J. Kudrna), 48. J. Kudrna (Kukumberg, Čáp), 48. Dej (Bednář), 52. Šimánek (J. Kudrna, Kukumberg) - 25. Musil (Rýgl), 55. Klimenta (Pacovský, Rýgl). Rozhodčí: Šír, Hrubý - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:7, navíc Köhler - Urban oba 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 6356. Stav série: 1:0.

Sestavy:

Hradec Králové: Kacetl - Pláněk, Vydarený, K. Pilař, Plášil, Čáp, Frühauf, Dietz - Bednář, Mertl, Dej - Honejsek, Ihnacak, Červený - J. Kudrna, Kukumberg, Šimánek - Köhler, Miškář, Courchaine. Trenéři: Kýhos, T. Martinec, Tvrdík a V. Sýkora.

Mladá Boleslav: Rittich - Stříteský, Voráček, Trončinský, Holub, Kučný, Robar, Rýgl - Jarůšek, D. Výborný, Pacovský - Urban, Klepiš, Klimenta - Hyka, Musil, Lenc - Ďurač, Bárta, L. Pabiška. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.