Oceláři první třetinu prospali, po přestávce ale přišla třinecká smršť

2. 2. 2021 19:21
Třinečtí hokejisté ovládli ve 42. kole extraligy derby s Vítkovicemi a po výsledku 7:1 si připsali pátou výhru v řadě. První příčku ovšem uhájila Sparta, která si poradila s Karlovými Vary 5:2.
Matěj Stránský si připsal poslední gól Ocelářů
Matěj Stránský si připsal poslední gól Ocelářů | Foto: ČTK

Hokejisté Sparty porazili v utkání 42. kola extraligy Karlovy Vary 5:2. Pražané rozhodli o šesté výhře za sebou ve druhé polovině druhé třetiny, kdy z bezbrankového stavu odskočili do vedení 3:0. Bodovali tak zároveň již ve dvanáctém utkání v řadě a dál vedou tabulku soutěže o dva body před Třincem. Západočeši bodovali jen jednou za uplynulých sedm vystoupení, ve vzájemných zápasech neuspěli na ledě Sparty poosmé za sebou. Dva góly vítězů dal útočník Robert Říčka.

Zkraje zápasu nevyužili své šance Hladonik a na druhé straně ani domácí Rousek. Před polovinou úvodního dějství minul Forman, jenž po návratu z hostování v Českých Budějovicích nastoupil na křídle elitní útočné formace domácích s kapitánem Řepíkem a centrem Horákem. Ještě před přestávkou se do šance dostal Tomášek, ale stav se nezměnil.

Před polovinou utkání ještě zachránila strážce hostující branky Habala branková konstrukce, ale pak už se začal favorit prosazovat. Pech dokázal vyhrát buly ideálně tak, aby se do puku mohl naplno opřít Říčka a poslal Pražany do vedení. Uplynulo jen 58 sekund a po závaru v Habalově brankovišti se prosadil Tomášek. Za hosty mohl kontrovat Koblasa, jenže neuspěl a místo toho dal domácím klid v čase 39:36 tečující Horák.

Ve 44. minutě neuspěl při hře ve čtyřech na obou stranách Forman. Krátce nato se pustili do ostřejší výměny názorů Němeček s Beránkem a oba byli "odměněni" trestem na 2+2+10 minut. Krátce před polovinou třetí části pokazil Machovskému čisté konto Koblasa. Alespoň malá naděje Západočechů však měl jepičí život, neboť o minut a půl později vrátil domácím tříbrankový náskok Sukeľ.

O tom, že Karlovarští v metropoli ani tentokrát poprvé od 14. října 2015 neuspějí, bylo zcela definitivně jasno v 56. minutě, kdy se podruhé v utkání prosadil Říčka. Za hosty pak sice korigoval Vondráček, ale podobný kolaps Sparty jako v předvánočním utkání, kdy vedla na západě Čech 4:0 a prohrála 4:5 v prodloužení, již nepřišel.

Třinecká otočka

Úvodní třetina utkání Třince s Vítkovicemi patřila hostům a střeleckou aktivitu 13:1 vyjádřili vedoucím gólem. Domácí otočili pěti brankami během 22. až 39. minuty, dvakrát se při obratu trefil Miloš Roman. Nejvíce bodů posbíral v zápase Michael Špaček, který po příchodu z Tappary Tampere dal ve čtvrtém zápase za Oceláře první gól a k němu přidal dvě asistence.

Vítkovice už v Třinci prohrály v polovině prosince 0:6, začátek utkání ale nenasvědčoval, že opět utrží debakl. Domácí zasypali před dvěma dny Karlovy Vary 51 střelami, ale v úvodní třetině se zmohli jen na jednu a hlavně se bránili.

"Chybělo nám nasazení, emoce. Bylo to hodně vlažné v rámci všech útoků. Vypadalo to jak přátelské utkání, ve kterém na výsledku nezáleží. Vítkovice byly o třídu lepší a měli jsme kliku, že to skončilo 0:1," přiznal třinecký trenér Václav Varaďa.

Hosté se zaslouženě ujali vedení v páté minutě z nenápadné situace. Zdálo se, že má Kacetl puk po Irglově střele pod kontrolou. Pozorný Mallet si ale všiml, že mu kotouč propadl za záda a pohodlně ho doklepl do prázdné branky.

Vítkovice více ze své aktivity nevytěžily a měly i štěstí při pokusech bratří Kovařčíků. Ondřej trefil tyč, Michal dostal v přečíslení puk na brusle a při zakončení už byl blízko před Dolejšem, kterého i tak donutil k jedinému zásahu v třetině.

"Zaostávali jsme hodně od první minuty. Bylo to velmi žalostné. Museli jsme si to o přestávce vyříkat. Do druhé jsme vstoupili s nasazením, s jakým jsme chtěli hrát. To byl klíč. Začali jsme dostávat Vítkovice pod tlak, pomohli jsme si rychlými góly," řekl Roman.

Trenérský cit prokázal domácí kouč Varaďa, když prohodil ve druhém a čtvrtém útoku Romana a Michala Kovařčíka. Obě řady vstřelily v prostřední části všech pět gólů a prosadily se hned ve svém prvním střídání po změně. Roman vyrovnal ve 22. minutě po průniku Špačka, po přihrávce Michala Kovařčíka otočil za 73 sekund Hrňa střelou z mezikruží nad lapačku Dolejše.

Kacetl vychytal Hrušku, než Třinec udeřil dvakrát během 34 vteřin při hře čtyři na čtyři. Michal Kovařčík zvýšil na 3:1 precizní střelou z levého kruhu a po krásné souhře zakončoval Roman do prázdné branky. V závěru třetiny ještě ujel Ondřej Kovařčík a přidal pátý gól.

"Přestali jsme bruslit a dali jsme soupeři strašně moc prostoru, který v první třetině vůbec neměl. Když dostal puk, hned jsme byli u nich. Bohužel od druhé třetiny nám to nefungovalo. Najednou jsme začali nesmyslně couvat a tam byl největší problém. Když takovým hráčům dáte prostor, tak umí toho využít," vysvětlil Irgl.

Vítkovice nastoupily do třetí třetiny v brance se Svobodou, který ale brzy inkasoval. V přesilové hře ho překonal Špaček. Kreativní centr má na kontě už sedm bodů (1+6) ve čtyřech zápasech. Domácí Hrňa poté neuspěl se zakončením mezi bruslemi, ale sedmý gól padl. Prosadil se zblízka Stránský, který má v čele tabulky střelců už 27 zásahů ve 39 zápasech. Hosté ještě mohli zkorigovat, ale Kacetl kryl únik Lakatoše.

"Za druhou a třetí třetinu se můžu akorát omluvit fanouškům za ostudu, jakou jsme tu předvedli. Asi jsme si mysleli, že jsme zápas vyhráli a nastoupili jsme do druhé třetiny absolutně nesoustředění. Dostali jsme gól v prvním střídání, ve třetím a sesypali jsme se. Nedokážu si to vysvětlit," uvedl zklamaný trenér Vítkovic Miloš Holaň.

HC Oceláři Třinec - HC Vítkovice Ridera 7:1 (0:1, 5:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 22. Miloš Roman (Michael Špaček, Rodewald), 23. Hrňa (M. Kovařčík), 35. M. Kovařčík (M. Doudera, O. Kovařčík), 37. Miloš Roman (Freibergs, Michael Špaček), 39. O. Kovařčík, 44. Michael Špaček (Gernát), 53. M. Stránský (Martin Růžička) - 5. Mallet (Irgl). Rozhodčí: Hodek, Šír - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:0. Bez diváků.

Třinec: Kacetl - Gernát, M. Doudera, D. Musil, Freibergs, M. Adámek, Jaroměřský - Martin Růžička, P. Vrána, M. Stránský - Rodewald, Michael Špaček, M. Kovařčík - Kurovský, Marcinko, Hrehorčák - O. Kovařčík, Miloš Roman, Hrňa - Dravecký. Trenér: Varaďa.

Vítkovice: Dolejš (41. Miroslav Svoboda) - Gewiese, Galvinš, Pyrochta, L. Kovář, L. Doudera, Koch - Lakatoš, J. Hruška, Svačina - Irgl, Flick, Mallet - Dej, Werbik, L. Krenželok - Schleiss, Stach, Fridrich. Trenér: Holaň.

HC Sparta Praha - HC Energie Karlovy Vary 5:2 (0:0, 3:0, 2:2)

Branky a nahrávky: 31. Říčka (Pech), 32. Tomášek (Košťálek, Rousek), 40. R. Horák (M. Forman, Němeček), 52. M. Sukeľ (Tomášek), 56. Říčka (Buchtele, Košťálek) - 50. Koblasa (Černoch, Kohout), 59. Vondráček (Skuhravý). Rozhodčí: Hejduk, Sýkora - Pešek, Malý. Vyloučení: 4:5, navíc Němeček - O. Beránek oba 10 min. Bez využití. Bez diváků.

Sparta: Machovský - Jurčina, Tomáš Dvořák, Němeček, Košťálek, Kalina, O. Němec, M. Jandus - Řepík, R. Horák, M. Forman - Tomášek, M. Sukeľ, Rousek - Říčka, Pech, Buchtele - A. Kudrna, D. Vitouch, Zikmund. Trenéři: Hořava a Jandač.

Karlovy Vary: Habal - Plutnar, D. Mikyska, Weinhold, Kowalczyk, L. Zábranský ml., Pulpán, Klejna - O. Beránek, T. Mikúš, Hladonik - Vondráček, Skuhravý, Redlich - Kohout, Černoch, Koblasa - Osmík, Vildumetz, M. Zabloudil. Trenér: Pešout.

HC Verva Litvínov - Bílí Tygři Liberec 1:6 (0:1, 1:2, 0:3)

Branky a nahrávky: 31. Kudla (Zygmunt, Jarůšek) - 6. Lenc (Rosandič, T. Hanousek), 21. Birner (T. Hanousek, Rosandič), 28. Gríger (A. Musil, A. Najman), 47. Birner (Lenc, Knot), 48. J. Vlach (T. Hanousek, R. Pavlík), 56. R. Pavlík (P. Jelínek). Rozhodčí: Jeřábek, Vrba - Frodl, Komárek. Vyloučení: 3:2. Využití: 0:1. Bez diváků.

Litvínov: Godla (48. Zajíček) - Balinskis, Cibulskis, Demel, Štich,, Irving, Ščotka, od 30. navíc Kudla - Pospíšil, V. Hübl, F. Lukeš - P. Zdráhal, Žejdl, M. Látal - Zygmunt, M. Hanzl, Jarůšek - L. Stehlík, Gerhát, Jícha. Trenér: Országh.

Liberec: Kváča - Knot, Vitásek, T. Hanousek, Rosandič, Kolmann, Kunst - Lenc, Bulíř, Birner - A. Musil, Gríger, A. Najman - R. Pavlík, P. Jelínek, J. Vlach - Průžek, J. Šír, Rychlovský. Trenér: P. Augusta.

Mountfield Hradec Králové - PSG Berani Zlín 5:2 (2:1, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 8. V. Růžička ml. (Blain), 14. V. Růžička ml., 27. F. Pavlík (J. Veselý, Nedomlel), 52. Kevin Klíma, 56. V. Růžička ml. (Lev, Smoleňák) - 7. Šlahař (P. Sedláček), 50. J. Ondráček (Dufek, Gazda). Rozhodčí: Horák, Pražák - Špůr, Votrubec. Vyloučení: 6:7. Bez využití. V oslabení: 1:0. Bez diváků.

Hradec Králové: Š. Lukeš - Blain, Nedomlel, Jank, Graňák, Šalda, F. Pavlík, Gaspar - Kevin Klíma, Koukal, Perret - Orsava, V. Růžička ml., J. Sklenář - Lev, Cingel, Smoleňák - Jergl, J. Veselý, Pilař. Trenér: V. Růžička st.

Zlín: Kořének - Ferenc, Řezníček, M. Novotný, D. Nosek, Žižka, Gazda, Matyáš Hamrlík - Vopelka, Fořt, Kubiš - J. Svoboda, Karafiát, Okál - J. Ondráček, Fryšara, Dufek - Šlahař, P. Sedláček, Sebera. Trenér: R. Svoboda.

České Budějovice - HC Kometa Brno 2:4 (0:0, 0:1, 2:3)

Branky a nahrávky: 42. Karabáček (Z. Doležal, Slováček), 60. Slováček (D. Voženílek, Jonák) - 34. Klepiš (Mueller, Zámorský), 46. Mueller (Zámorský), 54. Zámorský (P. Holík, Zaťovič), 58. P. Holík (Mueller, Holland). Rozhodčí: Kika, Obadal - Zíka, Axman. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:2. Bez diváků.

České Budějovice: Čiliak - Š. Kubíček, Vydarený, Slováček, Štencel, Plášil, Pýcha - Holec, D. Voženílek, Jonák - Z. Doležal, M. Toman, M. Beránek - Alderson, Gilbert, Martin Novák - G. Ville, R. Přikryl, Karabáček. Trenér: Prospal.

Brno: Vejmelka - Zámorský, F. Král, Holland, P. Trška, S. Svozil, Gulaši, Kučeřík - Mueller, P. Holík, Zaťovič - Schneider, Klepiš, Vincour - Valský, Střondala, Plášek - Kusko, F. Dvořák, D. Bondra. Trenér: L. Zábranský st.

BK Mladá Boleslav - HC Škoda Plzeň 3:2 (0:0, 3:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 31. J. Stránský (Bernad, P. Kousal), 32. D. Šťastný (Flynn), 38. J. Stránský (J. Strnad) - 41. Pour (L. Kaňák, Rob), 59. Pour. Rozhodčí: Hradil, Pilný - Lučan, Kis. Vyloučení: 2:2. Využití: 1:1. Bez diváků.

Mladá Boleslav: J. Růžička - Ševc, Hrbas, Dlapa, Bernad, Allen, Šidlík, D. Moravec - D. Šťastný, A. Zbořil, Lunter - Kotala, Cienciala, Jääskeläinen - P. Kousal, O. Najman, Flynn - J. Stránský, Bičevskis, J. Strnad. Trenéři: R. Rulík a P. Patera.

Plzeň: Frodl - Čerešňák, L. Kaňák, Jiříček, V. Lang, Stříteský, Kvasnička, Budík - Gulaš, Kodýtek, M. Lang - Pour, F. Suchý, Eberle - Rob, P. Musil, P. Straka - Dočekal, F. Přikryl, Michnáč. Trenér: Čihák.

HC Dynamo Pardubice - HC Olomouc 5:2 (2:1, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 11. J. Mikuš (T. Zohorna, Camara), 15. Camara (R. Kousal, A. Kosticyn), 30. Camara (T. Zohorna, A. Kosticyn), 57. Paulovič (Poulíček, J. Zdráhal), 60. O. Roman (Paulovič) - 8. J. Knotek (Valenta), 25. Nahodil (Ondrušek, J. Knotek). Rozhodčí: Pešina, R. Svoboda - Brejcha, Šimánek. Vyloučení: 4:3, navíc A. Kosticyn (Pardubice) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Bez diváků.

Pardubice: M. Klouček - J. Zdráhal, J. Mikuš, Nakládal, J. Kolář, Bučko, Ďaloga, Vála - Camara, T. Zohorna, R. Kousal - Blümel, Poulíček, Paulovič - Tybor, O. Roman, A. Kosticyn - L. Horký, O. Rohlík, Kusý. Trenér: R. Král.

Olomouc: Lukáš - A. Rutar, Ondrušek, Dujsík, Vyrůbalík, Valenta, Švrček - Bambula, J. Knotek, J. Káňa II - Kunc, Nahodil, Klimek - Gřeš, Strapáč, Burian - Handl, Kolouch, Ostřížek. Trenéři: Moták a J. Tomajko.

1. Sparta Praha 40 25 2 5 8 152:88 84
2. Třinec 39 23 4 5 7 144:100 82
3. Mladá Boleslav 39 19 5 6 9 126:93 73
4. Liberec 39 19 5 4 11 117:87 71
5. Plzeň 40 19 4 6 11 125:99 71
6. Hradec Králové 39 19 4 3 13 112:92 68
7. Pardubice 39 16 5 3 15 104:109 61