Není kde brát, chybí lídři, tvrdí Hosták s Pospíšilem

Adam Sušovský Adam Sušovský
11. 11. 2013 13:00
Bídné výkony hokejové reprezentace nejsou jen chybou trenérů: Ukazuje se, že český hokej v Evropě tolik kvalitních hráčů nemá. Myslí si to experti, které deník Aktuálně.cz oslovil.
Porazit Čechy? To teď Švédové dokázali i s prstem v zadku. Karjala Cup ukázala krizi české střední generace hokejistů.
Porazit Čechy? To teď Švédové dokázali i s prstem v zadku. Karjala Cup ukázala krizi české střední generace hokejistů. | Foto: Reuters

Praha - S českým hokejem to není vůbec růžové a trenér Alois Hadamczik bude muset na olympiádu do Soči vzít zase pouze plnou palbu hráčů z NHL. Ti z Evropy na hokej na takové úrovni prostě nemají.

Na tom se shodují hokejoví experti Martin Hosták a David Pospíšil, které deník Aktuálně.cz oslovil, aby okomentovali mizerné výsledky reprezentace z Finska. Češi se z Karjala Cupu, předposlední prověrky před olympiádou, včera vrátili se třemi prohrami při skóre 2:11.

"A to jsem si před turnajem říkal, kolik těch hráčů z Evropy do Soči vezmeme. Asi tam ale budou zase pouze hráči z NHL. Vyjma brankářů a Romana Červenky tady na to asi nikdo jiný nemá," říká teď zklamaně Pospíšil.

Hadamczik pod palbou? Bez cementu beton neudělá

Češi na Karjale prohráli 0:6 se Švédskem, 2:3 s Finskem a 0:2 s Ruskem.

Ani jeden z týmů na turnaj přitom nepřivezl kdo ví jak silný výběr, také z kádrů soupeřů se na olympiádu do Soči probije jen minimum hokejistů. Přesto reprezentanti těmto "průměrným" soupeřům ani zdaleka nestačili.

Trenér Hadamczik se na řadu hráčů hodně zlobil. Ještě víc ho teď ale kritizují fanoušci. Právě jemu dávají za vinu, že Češi v letošní sezoně ze šesti odehraných zápasů vyhráli jen jeden a dohromady nastříleli pouze pět gólů.

"Kritiku fanoušků chápu, Hadamczik je za to zodpovědný. Ale řeknu vám to asi tak: už jste někdy zkusili udělat beton bez cementu?" reaguje na kritiku fanoušků Pospíšil přirovnáním a naznačuje tím, že Češi prostě v tuto chvíli nemají tak kvalitní hokejisty, aby se užší evropské konkurenci dokázali vyrovnat.

Švédové nás přejeli s prstem v zadku

"Prostě to není náhoda. Nemáme totiž vůbec první dvě formace. Chybí nám lídři, hráči, kteří to vezmou na sebe a zápas rozhodnou. Takového máme v Evropě jen Romana Červenku, žádní jiní nemají na to, aby ve svých klubech nebo reprezentaci zastávali takhle důležitou roli," doplňuje ho Hosták.

"Přesně tak: neříkám, že naši hráči v Evropě nemají úroveň. Ale nejsou to špičky, jaké mají k dispozici Švédové, Finové i Rusové. Máme nadprůměrné hráče, pár dobrých hráčů, ale jen asi dva špičkové. Ostatní mají takové na každém postu, pak je to vidět," míní Pospíšil.

"Na druhou stranu, i tady se dá hra uzpůsobit," vrací se k Hadamczikovi. "Vidět to bylo hlavně proti Švédsku, tam jsme s nimi chtěli hrát útočný hokej nahoru - dolů, jenže takhle se s nimi rovnat nemůžeme. Takže nás pak s prominutím přejeli s prstem v zadku. Když jsme začali bránit, bylo to proti Finsku a Rusku hned lepší," říká Pospíšil.

Hadamczik moc změn neudělá. Nemá kde vybírat

Po nedělní prohře i s Ruskem byl poté dost podrážděný i trenér Alois Hadamczik, který se nebál hráče dokonce jmenovat. O Petružálkovi, Vránovi či Kašparovi prý bude dokonce uvažovat, jestli je příště na reprezentační akci vezme. Takhle moc ho výkony reprezentačních stálic zklamaly.

"Jenže on těch změn stejně moc neudělá. Nemyslím si, že to jde, že by dokázal změnit třeba dvacet hráčů. Na to nemá, kde by bral. Teď jde o to, aby myslel hlavně do budoucna. Ukázalo se, že na Soči ze současného výběru moc hráčů nemá. Euro Hockey Tour je příprava, už v prosinci v Rusku by měl trenér myslet hlavně na mistrovství světa a dát šanci mladým hokejistům," říká Hosták.

"Bohužel se ukazuje, že nemáme střední generaci. Ta současná ani zdaleka nedosahuje výkonů, jako svého času Ručinský, Patera a spol. Je to vidět i v extralize, kde tihle čtyřicátníci stále patří k nejlepším. V současné době máme v hokeji díru zhruba šest - sedm let. Ale Finové nebo Švédové ji měli taky, musíme s tím jen něco začít dělat," nabádá Pospíšil.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Parahokejisté narazí ve čtvrtfinále na Rusy

Čeští parahokejisté prohráli i poslední zápas v základní skupině A na domácím mistrovství světa v Ostravě. Kanadě podlehli 0:10, ve skupině obsadili čtvrté místo a ve čtvrtfinále se utkají s vítězem "béčka" Rusy.

Sborná je přitom mužstvo, kterému se Češi před turnajem chtěli pro čtvrtfinále vyhnout. Rusové sice před dvěma lety hráli v nižší divizi, ale po návratu jejich síla budí strach. Po drtivých výhrách nad Slováky, Italy a Nory skončili ve skupině B první bez ztráty bodu a se skóre 34:1.

Český tým zkusí zastavit rozjetou ruskou mašinu ve středu od 20:45 a navázat na postup do semifinále z předchozího ostravského šampionátu v roce 2019.

Druhou čtvrtfinálovou dvojici tvoří Korea, třetí tým ze skupiny A, a Norsko, druhý celek ze skupiny B. Kanaďané a Američané si zajistili přímý postup do semifinále, Slováci a Italové si zahrají o sedmé místo.

MS v parahokeji v Ostravě - skupina A:

Kanada - ČR 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)

Branky: 2., 12. a 25. McGregor, 14., 17. a 25. Lavin, 6. a 16. Crane, 23. Jacobs-Webb, 44. Smith.

před 5 hodinami

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Další zprávy