Obhájci titulu Finové podlehli v boji o bronz Švédům 2:3

5. 1. 2020 18:00
Hokejisté Finska jako obhájci titulu na mistrovství světa dvacítek v Ostravě na medaili nedosáhli. V duelu o 3. místo podlehli Švédsku 2:3.
Švédové se radují z bronzových medailí
Švédové se radují z bronzových medailí | Foto: Lukáš Filipec

Švédové dosáhli na cenný kov teprve podruhé za posledních šest let a navázali na stříbro z roku 2018 z Buffala. Rozhodl o tom v 35. minutě Linus Öberg.

Finové se po semifinálovém debaklu od Kanady 0:5 ujali v duelu o bronz v deváté minutě vedení. Kim Nousiainen objel branku, z levého kruhu nahodil z otočky puk a ten se od brusle Patrika Puistoly odrazil mezi betony gólmana Huga Alnefelta.

Švédové odpověděli v početní výhodě. Z pozice za levým kruhem se trefil obránce Rasmus Sandin, autor čtyř bodů za dvě branky a dvě asistence ze sobotního semifinále s Ruskem, které Seveřané prohráli 4:5 v prodloužení.

Finové se vrátili do vedení 59 sekund před úvodní pauzou. Chybnou přihrávku Nilse Höglandera vystihl Matias Maccelli a prosadil se střelou z mezikruží.

V polovině utkání Höglander v situaci dva na jednoho připravil vyrovnání pro nejlepšího střelce turnaje Samuela Fagema, který si připsal osmou branku. Ve 34. minutě rozhodla chyba gólmana Justuse Annunena, který si srazil do branky Öbergovo nahození ze záporného úhlu. Alnefelt na druhé straně vychytal několik šancí a Švédové těsnou výhru uhájili.

O 3. místo:

Švédsko - Finsko 3:2 (1:2, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 13. Sandin (Lundkvist, Fagemo), 31. Fagemo (Höglander, Ginning), 34. Öberg (Nässén) - 9. Puistola (Nousiainen, Tanus), 20. Maccelli. Rozhodčí: Campbell, Lawrence - Huseby (všichni Kan.), Šalagin (Rus.). Vyloučení: 5:8. Využití: 1:0. Diváci: 7954.

Švédsko: Alnefelt - Söderström, Sandin, Lundkvist, Ginning, Broberg, Björnfot, Norlinder - Fagemo, D. Gustafsson, Höglander - Berggren, Bäck, Pašič - Holtz, Henriksson, Raymond - Öberg, H. Gustafsson, Nässén - Eriksson. Trenér: Tomas Montén.

Finsko: Annunen - Nousiainen, Thomson, Heinola, Hatakka, Utunen, Kokkonen, Honka, Seppälä - Maccelli, Petman, Erholtz - Puistola, Tanus, Oden - Killinen, Saarela, Aku Räty - Aatu Räty, Ranta. Trenér: Raimo Helminen.

O udržení - 3. zápas:

Německo - Kazachstán 6:0 (1:0, 4:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 13. Bokk (Jentzsch, Seider), 31. Bokk (Hüttl, Mik), 32. Fleischer (Valenti, Schinko), 34. Reichel (Peterka), 35. Heinzinger (Jentzsch, Schütz), 56. Mik (Mass, Schütz). Rozhodčí: Morozov (Rus.), Tscherrig (Švýc.) - Hägerström (Fin.), Lederer (ČR). Vyloučení: 5:1, navíc Brune (Něm.) 10 min. Bez využití. Diváci: 1124. Konečný stav série: 2:1.