Tucet bude muset pryč. Junioři se na kempu utkají o nominaci

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 12. 2015 21:03
Na tréninkovém kempu ve Velkých Popovicích se připravuje šest pětek, celkem 35 hokejistů. Před šampionátem ve Finsku, který startuje 26. prosince, přijde radikální řez.
Trenér dvacítky Jakub Petr na pondělním tréninku
Trenér dvacítky Jakub Petr na pondělním tréninku | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Trenér juniorské reprezentace Jakub Petr zvolil na české poměry netradiční model závěrečné přípravy na mistrovství světa hokejistů do 20 let. Na kemp do Velkých Popovic pozval 35 hráčů, k dispozici tak bude mít šest pětek. Kvůli zlomenině prstu ale nemůže nově počítat s útočníkem Václavem Karabáčkem z Baie-Comeau ze zámořské juniorské QMJHL. K dalšímu zúžení sestavy dojde i na základě výkonů hráčů ve třech modelových zápasech, v nichž nastoupí proti sobě.

"Je to trochu netradiční. Rozhodli jsme se vytvořit trošku konkurenční prostředí, i stavbou kempu. I trénink je rozdělený na dva týmy, na bílé a červené," uvedl Petr na dnešní tiskové konferenci v Praze.

K takovému způsobu přípravy se rozhodl proto, že velké množství hráčů působí v zámořských soutěžích a hokejisté z Evropy se na přípravných turnajích v sezoně prezentovali velmi dobrými výkony. "Kluci byli někdy označovaní jako B nebo C tým dvacítky, ale postavili se k tomu velmi dobře. Překvapili nás a zamotali nám hlavu," vysvětlil Petr, jehož čeká premiéra na střídačce dvacítky na juniorském MS.

Program a výsledky světového šampionát najdete v grafice zde.

Kapitánem bude Mašín

O základní kostře týmu má přesto trenér jasno. Určený je například i kapitán, kterým se stal Dominik Mašín. "Pár otazníků tam ale je. Zvažujeme různé varianty i s ohledem na role jednotlivých hráčů. Nejsme Kanada, abychom v nominaci měli čtyři první formace. Potřebujeme i hráče na oslabení, do čtvrtého útoku a podobně," podotkl Petr.

S předstihem upozornil, že se do konečného výběru nemusí dostat některý z produktivních útočníků.

Zamotaná je situace i mezi brankáři, kde o tři místa bojují Aleš Stezka, Vítek Vaněček, Karel Vejmelka a Daniel Vladař. "Určit trojici bude hodně složité a už teď je jasné, že pro toho, který nepojede, to bude nefér. Všichni nás v minulosti přesvědčili, že jsou schopni zvládnout roli jedničky a podržet tým," uvedl Petr. "O nominaci se rozhodne i podle kempu. Teď nejsem schopen říct, jak to dopadne," přiznal.

Z původně zveřejněné širší nominace vypadl zraněný obránce Pavel Pýcha, jehož nahradil David Bahounek. Dnes večer se Petr dozvěděl, že zlomený palec na pravé ruce nepustí na turnaj Karabáčka. "Zranění se mu stalo v jednom z posledních zápasů před odletem do Evropy. Dnešní vyšetření magnetickou rezonancí ukázalo, že je tam zlomenina," řekl Petr serveru hokej.cz.

S mužstvem se připravuje i Vít Christov, protože Daniel Voženílek má problémy s kolenem. "V úterý nebo ve středu by se ale mohl připojit k týmu," řekl Petr na adresu pardubického útočníka.

Pastrňák je stále zraněný

Vedení českého týmu stále sleduje situaci ohledně možného startu Davida Pastrňáka, který se prosadil do kádru Bostonu v zámořské NHL. Momentálně je ale zraněný. "David nám řekl, že když bude zdravý a dostane svolení od klubu, tak rád přijede. Moc reálné to ale není," přiznal Petr, který již musel ze svého seznamu škrtnout zraněného Jakuba Vránu.

Právě Pastrňák s Vránou byli přitom nejvýraznějšími postavami reprezentace do 18 let na předminulém MS, na kterém Češi získali stříbrné medaile. "Je to škoda, protože oba patří mezi nejlepší hráče této věkové kategorie na světě. Takový je ale hokejový život, zranění k němu patří," řekl Petr smířeně.

Světový šampionát hráčů do 20 let se na přelomu roku uskuteční ve Finsku, český tým na sever Evropy odletí v pátek. Po čtvrtečním večerním zápase Petr s asistentem Petrem Svobodou zúží nominaci, navíc v ní zůstanou tři hráči. Finální třiadvacetičlennou sestavu oznámí po druhém přípravném zápase před turnajem 22. prosince.

Širší nominace na přípravný kemp před MS:

Brankáři: Karel Vejmelka (Kometa Brno), Aleš Stezka (Sioux Falls/USHL), Vítek Vaněček (South Carolina/ECHL), Daniel Vladař (Chicago/USHL),

obránci: Luboš Adam (Slavia Praha), Tomáš Havlín (Liberec), Filip Hronek (Hradec Králové), Ondřej Mikliš (Sparta Praha), Alex Rašner (Olomouc), Dominik Rudl (Vítkovice), David Sklenička (Plzeň), Jan Ščotka (Pardubice), David Bahounek (Havířov), Dominik Mašín (Peterborough/OHL), Filip Pyrochta (Victoriaville/QMJHL), Jakub Zbořil (Saint John/QMJHL),

útočníci: David Kaše, Radek Veselý (oba Chomutov), Jan Ordoš, Dominik Lakatoš (oba Liberec), Daniel Voženílek, David Tomášek (oba Pardubice), Lukáš Jašek, Vít Christov (oba Třinec), Tomáš Andres (Slavia Praha), Jiří Černoch (Sparta Praha), Filip Kuťák (Vítkovice), Filip Chlapík (Charlottetown/QMJHL), Václav Karabáček (Baie-Comeau/QMJHL), Jiří Smejkal (Moose Jaw/WHL), Šimon Stránský (Prince Albert/WHL), Tomáš Šoustal (Kelowna/WHL), Michael Špaček (Red Deer/WHL), Pavel Zacha (Sarnia/OHL), Lukáš Vopelka (Örebro/Švéd.).

 

Právě se děje

Další zprávy