O blbce nemáme zájem. Piráti se omlouvají za rasismus

Adam Sušovský
29. 10. 2012 8:00
Hokejový útočník černé pleti Wayne Simmonds se stal první obětí rasismu v české extralize.
Wayne Simmonds, zámořská posila Liberce, se musel potýkat v zápase proti Chomutovu s rasistickými pokřiky
Wayne Simmonds, zámořská posila Liberce, se musel potýkat v zápase proti Chomutovu s rasistickými pokřiky | Foto: Reuters

Chomutov - "Problémy v Česku nečekám," řekl před týdnem první černošský hokejista v extralize Wayne Simmonds, který během výluky v NHL obléká dres Liberce.

Kmenový hráč Philadelphie měl obohatit extraligu a pomoct Liberci odepnout se ze dna tabulky. Místo toho se ale stal první obětí rasismu nejlepší hokejové soutěže v zemi nedávných mistrů světa.

Veverka: O blbce nemáme zájem!

Na konci zápasu na něj křičela hrstka diváků v Chomutově. Ostuda, kterou severočeskému klubu způsobila skupinka fanoušků, nezůstala dlouho bez odezvy. Piráti se do svých příznivců okamžitě pustili.

"Jménem partnerů, majitelů a vedení klubu vám, ojedinělým blbcům, vzkazujeme: Na náš chomutovský hokej nechoďte! O takové fanoušky nemáme zájem," píše se na facebookové stráce Pirátů pod podpisem generálního manažera klubu Jaroslava Veverky.

„Bylo to trapné, ubohé a malé. Žádám tyto lidi, aby chomutovský hokej nenavštěvovali," doplnil Veverka na adresu fanoušků, kteří si na Simmondsovi vylili zlost na konci zápasu.

Takoví už k nám na hokej nepřijdou

Klub v otevřeném dopisu poškozenému hokejistovi slibuje, že podnikne kroky k tomu, aby zmínění diváci na hokej už nepřišli.

„Uděláme maximum pro to, abychom lidem, kteří jsou původci tohoto jednání zamezili vstup na stadion. A to navždy,” uzavřel Veverka.

Utkání nakonec dotáhli Piráti k vítězství 3:2 v prodloužení. Simmonds se bodově neprosadil, po třech odehraných zápasech má ale v extralize na kontě dva kanadské body za gól a asistenci.

 

Právě se děje

před 1 minutou

GIBS nezjistila, že by informace z kauzy soudce Sováka vynášeli policisté. Prověřování odložila

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odložila prověřování úniků informací v kauze soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Nezjistila, že se některý z policistů dopustil trestného činu. GIBS se záležitostí zabývala od poloviny prosince. Únik informací do médií kritizovala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Vinila z něj žalobce, což ale odmítla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Vyhodnocením všech získaných materiálů a informací nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníka bezpečnostního sboru. Celá věc tak byla uložena ad acta," řekla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Benešová v lednu uvedla, že by se GIBS měla kauzou zabývat. Zároveň žádala Bradáčovou o prověření úniků. V případu soudce Sováka obviněného z korupce a ovlivňování soudních řízení podle ní některá média měla přístup k interním informacím.

Benešová také uvedla, že vzhledem k rozsahu a detailnosti informací je pravděpodobnější, že informace unikly záměrně od orgánů činných v trestním řízení. Pražské vrchní státní zastupitelství, jehož státní zástupce Sovákovu kauzu dozoruje, se proti kritice ohradilo. Únik ze spisů ze strany policie pak odmítl i šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek. Mazánek i Bradáčová poukázali na to, že k únikům došlo až poté, co příslušné dokumenty obdržely strany trestního řízení - tedy mimo jiné stíhaní lidé a jejich obhájci.

Soudce Sovák čelí obvinění kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Soudce tvrdí, že úplatky nebral.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Skepse z pořádání olympijských her roste. Téměř 60 procent Japonců by je zrušilo

Téměř 60 procent Japonců si přeje zrušení letních olympijských a paralympijských her, ukázal průzkum, který zveřejnila japonská tisková agentura Kjódó. Čtvrtina dotázaných obyvatel pořadatelské země si myslí, že by se hry měly konat navzdory zhoršující se epidemické situaci, ale bez účasti diváků. Dalších 12,6 procenta respondentů se domnívá, že by alespoň omezený počet diváků měl mít přístup na sportoviště.

Výsledky průzkumu odrážejí narůstající skepsi z pořádání her, které již byly kvůli pandemii o rok odložené. V současnosti se ale Japonsko potýká se čtvrtou vlnou epidemie covidu-19 a bojuje s nakažlivějšími mutacemi koronaviru, připomíná Kjódó. Pořadatelé již dříve rozhodli, že se hry uskuteční bez účasti diváků ze zahraničí.

Olympijské hry mají začít 23. července. V Tokiu a dalších osmi prefekturách je až do 31. května vyhlášen stav nouze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy