Novým koučem reprezentační dvacítky se stal Šindel

ČTK, Red Spo
21. 5. 2009 14:10
Jaromír Šindel nahradí Marka Sýkoru
Juniorským reprezentačním výběrům se v posledních letech moc nedaří (Ilustrační foto).
Juniorským reprezentačním výběrům se v posledních letech moc nedaří (Ilustrační foto). | Foto: Reuters

Praha - Novým trenérem české hokejové reprezentace do dvaceti let se stal Jaromír Šindel, jehož asistentem bude Zdeněk Moták. Nástupce Marka Sýkory dnes zvolil výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje (ČSLH).

Devětačtyřicetiletý Šindel už v minulosti u mládežnických reprezentací trénoval. V roce 2004 dovedl tým do osmnácti let k bronzovým medailím na mistrovství světa v Bělorusku.

V minulé sezoně působil v Mladé Boleslavi a podílel se na tom, že se nováček extraligy v nejvyšší soutěži zachránil.

Nový kouč juniorské reprezentace se dnes volil trochu neplánovaně, neboť Sýkora měl smlouvu i na příští sezonu. Zkušený kouč však v minulých týdnech dostal nabídku od ruského Jekatěrinburgu, který bude hrát nově Kontinentální ligu, a požádal svaz o uvolnění z funkce.

Čtěte také:
Kouč Sýkora míří do Ruska. Reprezentace ho znechutila
Česká ´18´ skončila na MS šestá, Slováci se udrželi

Podle prezidenta svazu Tomáše Krále nebyla volba nového kouče složitá. "Kvalitních trenérů máme řadu. Jde spíše o to, že to nakonec padlo na pana Šindela. Hodně to bylo dáno úspěchy, kterých dosahoval u mládežnických týmů a výběrů," řekl Král novinářům.

Kandidátů bylo více. Uvažovalo se například o Vladimíru Martincovi nebo Miloši Holaňovi, který má ale smlouvu ve Zvolenu. U dvacítky bude zřejmě jako druhý asistent působit i František Musil, jenž musí nejprve získat svolení od vedení Edmontonu, pro který pracuje jako skaut.

Svazoví funkcionáři jmenovali i reprezentační trenéry u dalších věkových kategorií. Osmnáctku povedou Jiří Kopecký a Jiří Juřík, sedmnáctku Miroslav Přerost s Jiřím Šolcem a nově utvořené šestnáctky se ujmou Jiří Doležal s asistenty Radkem Kampfem a Jakubem Petrem.

Kandidátem také Martinec a Holaň

"Dnešní volba souvisí se záměrem, který máme do budoucnosti. Chceme se vrátit k modelu, kdy trenéři jdou po určitou dobu s reprezentacemi. Abychom každý rok nestřídali trenéry. Proto u sedmnáctky a osmnáctky zůstávají trenéři z minulé sezony," vysvětlil Král.

Výkonný výbor se vrátil i k nedávnému mistrovství světa ve Švýcarsku, kde národní tým vypadl ve čtvrtfinále a potřetí za sebou skončil bez medaile. Kouč Vladimír Růžička i před svazovými funkcionáři zopakoval, že turnaj skončil jednoznačným neúspěchem.

"Očekávání jsme měli všichni větší, což dnes řekl i Vláďa. On se tím nikdy netajil, že by rád hrál semifinále a o medaile. Je to neúspěšné mistrovství, co více k tomu dodat," řekl Král.

V minulých dnech se objevily zprávy, že by se na výkonném výboru mohl projednávat i požadavek, aby se Růžička věnoval pouze národnímu týmu a opustil trenérský post v pražské Slavii. Nic podobného ale nezaznělo.

"U takového workoholika, jako je Vláďa, si vůbec nedovedu představit, že by nedělal v klubu. Pro něj by to asi byla nepřekonatelná překážka," podotkl svazový předseda. Letošní neúspěch podle něj nesouvisí s pracovním vytížením Růžičky, protože v minulosti reprezentace podobně dopadla i v případě, že trenér působil výhradně u národního týmu.

"V tomhle já problém nevidím," řekl Král.

Vrcholem příští sezony budou olympijské hry ve Vancouveru a zástupci národního týmu před nimi plánují inspekční cesty do NHL. Růžička se s hráči navíc neformálně sejde v létě. "Počítá s tím. Aby si popovídali, než se všichni rozprchnou do svých angažmá," dodal Král.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Evropská komise zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky EU na 4,2 procenta

Ekonomika Evropské unie letos i v příštím roce především díky rychlejšímu uvolňování protipandemických omezení poroste rychleji, než se původně čekalo. Ve své jarní makroekonomické předpovědi to ve středu uvedla Evropská komise (EK), která tak zlepšila letošní výhled růstu hrubého domácího produktu (HDP) na 4,2 procenta. Příští rok by měla ekonomika EU, která loni kvůli pandemii zažila rekordní propad, vykázat růst o 4,4 procenta.

Předchozí odhad komise přitom v únoru počítal s letošním růstem o 3,7 procenta a příští rok o 3,9 procenta. Unijní exekutiva vidí důvod k optimističtější předpovědi zejména v rychlejším tempu očkování, které dovoluje řadě států svižnější návrat k běžnému provozu, než se čekalo v zimě.

Odhady zlepšila komise i pro země eurozóny, u nichž letos očekává růst o 4,3 procenta a příští rok ještě o desetinu procentního bodu vyšší. V zimě předpovídala na letošní i příští rok shodný růst HDP o 3,8 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy