Nový majitel, nová Slavia: Bude bez Růžičky a musí šetřit

Adam Sušovský Adam Sušovský
12. 6. 2014 6:00
Čeká nás stabilizační rok, říká v prvním rozhovoru pro Aktuálně.cz nový majitel hokejové Slavie Vladimír Pitter. V nové sezoně bude jeho klub výrazně šetřit.
Slavia Praha má nového majitele a ten chce šetřit. Klub trápily finanční potíže, nový šéf Vladimír Pitter mu chce vrátit stabilitu a respekt.
Slavia Praha má nového majitele a ten chce šetřit. Klub trápily finanční potíže, nový šéf Vladimír Pitter mu chce vrátit stabilitu a respekt. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Čeká nás stabilizační sezona, říká v prvním rozhovoru pro Aktuálně.cz nový majitel hokejové Slavie Vladimír Pitter. V nové sezoně bude jeho klub šetřit. S tím souvisí snížení rozpočtu a odchody některých klíčových hráčů.

Podnikatel z Pardubic totiž přebírá Slavii v nelehkých časech. Vždyť teprve minulý týden klub oznámil, že dokázal zaplatit své závazky vůči hráčům za minulou sezonu. Prvořadý cíl Pittera je tedy jasný - vrátit do Slavie stabilitu.

"Musí to být prostě stará dobrá Slavia, ze které budou mít soupeři v extralize zase respekt," říká Pitter v obsáhlém rozhovoru pro Aktuálně.cz, ve kterém se vrací i k odchodu Vladimíra Růžičky

Rozhodl jste se odkoupit 69,9 procent akcií Richarda Benýška a stanete se většinovým majitelem klubu. Jak se to projeví?
Momentálně se nemění nic. Za společného působení s panem Benýškem řada věcí spadala na mě. Když přišel pan Benýšek, dělal jsem Slavii ekonomiku a následně obchod, odchodem trenéra Vládi Růžičky k reprezentaci pak na mě momentálně spadla i sportovní stránka.

Sám jste hokej nikdy nehrál, teď na Slavii skládáte dohromady extraligový tým. Nemáte z toho trošku strach?
Já ho neskládám. Tým předpřipravil ještě Růža a odchody hráčů souvisely se stabilizací klubu. Z dlouhodobého hlediska  ambice věnovat se sportovní stránce Slavie nemám i proto, že jsem hokej nikdy nehrál. Teď jen nastala taková situace a snad není na škodu, když si z pohledu majitele projdu všechny struktury klubu. Do budoucna to je pro mě jenom dobře a časem logicky dojde k tomu, že Slavia bude mít svého sportovního manažera. Jednat s agenty a kluby o hostování a přestupech hráčů výhledově ambice nemám.

Proč jste se rozhodl koupit klub, který ještě nedávno dlužil peníze a ani jeho mediální obraz v posledních měsících není moc dobrý?
To pro mě není složitá otázka. Zaprvé jsem klub znal a věděl jsem o něm všechno. Vím, v jaké kondici byl a je a co se tady stalo. Tím, co se o Slavii psalo, jsem se nenechal rozviklat. Mediální projevy o klubu mě netěší, ale už jsem to někde řekl: Taková situace tady byla asi poslední čtyři roky a řešilo se to. Pro mě tohle rozhodnutí nebylo složité.

V jaké kondici teď teda Slavia je?
Ještě s Richardem Benýškem jsme po novém roce nastavili, co se stane následující sezonu. Děláme stabilizační opatření v oblasti financí. Víme, co musíme udělat v jednotlivých úsecích, abychom toho docílili. Připravovali jsme se na to dlouho a počítám s tím, že další sezonu zvládneme. Záměrem mě i pana Benýška bylo, že se chceme dlouhodobě vyhýbat akcionářským půjčkám. Proto teď také snižujeme rozpočet klubu.

O kolik?
Řádově o deset až patnáct procent. To dělá nějakých 85 milionů. Je to ale kompletní rozpočet počítající s pronájmem O2 arény, provozem Edenu, mládeže i A týmu.

Teď tedy Slavii čeká stabilizační sezona?
Přesně tak. Tahle sezona nám ukáže, jak na tom jsme. Jak po ekonomické stránce, tak hlavně po sportovní.

Dokážete zabránit tomu, aby se v lednu 2015 znovu nepsalo o tom, že Slavia dluží výplaty?
Tomu zabránit nemůžete nikdy, ale předejít tomu chci. Proto teď také došlo ke snížení rozpočtu. Jsem ve Slavii čtyři roky a znám rozpočet klubu velmi důkladně – přes hráče, přes realizační tým, přes výstroj apod. – vím, kde se dá ušetřit. Ve sportovních klubech ale stavíte rozpočet na výdajové stránce a tu příjmovou odhadujete. A ta se skládá z tržeb od diváků, což je závislé na tom, jak budeme hrát a jak daleko dojdeme, a pak na příjmech od partnerů. Pracuji na tom, abychom získali nové partnery, ale ovlivnit naše cash flow nakonec může i jejich platební morálka. Tak jako se to stalo v minulých letech jak ze strany našich partnerů, tak ze strany marketingového partnera extraligy BPA. I přesto si jich vážíme, protože víme, jak těžké je dnes generovat finanční prostředky.

Za sníženým rozpočtem stojí i odchody hráčů jako je Petr Kadlec, Petr Jelínek či Lukáš Krenželok?
Hledali jsme, kde se dá ušetřit. Některé tyto odchody ale byly nechtěné a bohužel mi rozhodování, kde šetřit, dost usnadnily.

Mluvíte nejspíš hlavně o Petru Kadlecovi. Jemu jste smlouvu nabízeli, že?
Zaslechl jsem, že jsme se s ním důstojně nerozloučili. Jemu jsem věnoval hodně času na osobní pohovory a vysvětloval mu, jak to se Slavií je a jak to se Slavií bude. Přesto se rozhodl odejít. Měl jsem pocit, že si tenhle hráč zaslouží hodně komunikace, aby věděl o vnitřních záležitostech klubu, protože je s ním spjatý odjakživa. Proto mě jeho odchod mrzí.

Petr Kadlec odešel pravděpodobně proto, že si nebyl jistý budoucností Slavie. I tady vás nejspíš čeká velký kus práce, aby Slavia v extralize zase byla týmem, ze kterého hráči odcházet chtít nebudou, že?
Je to možné a souhlasím s vámi. Budu se snažit o to, aby taková situace už nenastala, ale zaručit to nejde a důvody jsem vám už vysvětloval. Tohle se může stát jakémukoliv klubu a já vítám aktivity hráčské asociace, ale v tom případě, ať je to napříč všemi kluby.

To, že je zadlužených klubů v extralize více, se v zákulisí mluví už dlouho. Tak proč hráčská asociace řešila takhle veřejně jen Slavii?
Já myslím, že to bylo hodně spjaté s odchodem Vládi Růžičky, tlaku od fanoušků a spekulacemi spojenými s jeho odchodem. Všechno se sešlo v jednu dobu – odchod Růžičky a hráčská asociace.

Jak moc se v tu dobu přetrhaly vztahy s Vladimírem Růžičkou, který tady jako trenér a sportovní manažer působil 14 let?
Je smutné, jak to celé dopadlo. Vzájemně jsme se dohodli ukončit jeho spolupráci s A týmem a uvolnit ho k reprezentaci, ale… Já si myslím, že to celé skončilo tím, jak už se také psalo v novinách. Doporučil nám jako nového trenéra Břetislava Kopřivu a my to neakceptovali. To je i důvod, proč jeho spolupráce v roli konzultanta týmu skončila.

Ve Slavii tedy nakonec nebude fungovat ani jako konzultant?
Ne.

U mládeže Slavie působit bude?
Dohodli jsme se s ním při jeho odchodu, že bude pracovat u mládeže. Dnes pomáhá u mladšího dorostu, ale nemá se Slavii žádný smluvní vztah.

Budete o smlouvu s ním usilovat?
Já ne. Beru stav takový, jaký je. Kdybych se měl utrápit tím, co se stalo, odehrálo a proč to tak bylo, sebere mi to spoustu času a energie. Raději koukám dopředu na to, co bude.

Co tedy se Slavii bude?
Slavia musí mít v extralize důstojnou roli, aby z ní měli soupeři respekt. Musí to být ta stará dobrá Slavia. Chci se zaměřit na mládež, protože to mi přijde logické. Platíme jí, dáváme do ní peníze, tak nevidím důvod, proč bych měl kupovat hráče z venku, to budu raději hledat chyby a pracovat na tom, aby byla mládež ještě lepší. Vím, že to nebude jednoduché, ale chci, aby byla Slavia stabilizovaná a konkurenceschopná. S tím pak logicky souvisí i odpověď na otázku, v jaké by Slavia měla být finanční kondici.

Facebooková stránka autora článku - Adam Sušovský - Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy