reklama
 
 

Nové české tváře v NHL? Velkou šanci mají Zacha a Nakládal

24. 9. 2015 12:03
V přípravných kempech před startem NHL se snaží prorazit bezmála třicet českých hokejistů, v drtivé většině kolem 20 let. Kteří z nich mají největší šanci? A koho čeká odchod na farmu nebo do juniorské ligy?

Praha – Slavnou NHL už pravděpodobně nikdy nebude hrát Martin Erat, jehož přivábil sibiřský Omsk, a namále mají i další čeští veteráni, kteří podepsali jen zkušební kontrakt. Kdo v zámoří vytrácející se generaci nahradí?

Částečně na to můžou odpovědět právě probíhající přípravné kempy, v nichž o stálém pobytu mezi hokejovou smetánkou sní takřka třicítka mladých Čechů. Jen zlomek z nich však na startu října pozná hřejivý pocit zadostiučinění.

Zaručené místo nemá nikdo, ale pokud se na někoho vyplatí vsadit, tak je to Pavel Zacha. Urostlý forvard, z něhož New Jersey v létě udělalo celkovou šestku draftu.

Teď představitelé amerického klubu myslí na to, jak jim jejich úlovek pomůže už v nadcházejícím ročníku. Zacha je podle všeho plně vybavený, byť je mu teprve osmnáct. Skvěle bruslí, umí přitvrdit, dokáže vytvořit šanci pro spoluhráče i sám precizně zakončit.

Zachu chválí kouč i spoluhráči

Předvedl to už v nováčkovském kempu a nyní v tom pokračuje. Tedy, snaží se…

Ze tří přípravných duelů Devils odehrál dva. Pokaždé nastoupil s někým jiným, ovšem vždy platilo, že New Jersey padlo a Zacha vyšel naprázdno.

"Ale zlepšuje se," řekl John Hynes, kouč Devils, pro server NJ.com. "Je to dříč. Můžete vidět, že už lépe chápe náš systém. Každým dnem se lepší."

Českou naději chválil i Kyle Palmieri: "Myslím, že je to dobrý hráč. Má cit pro hru. Je šílené, že jako 18letý kluk, co přijde ze střední, hraje takhle vyspěle a rychle se přizpůsobí našemu systému."

I díky těmto vlastnostem by Zacha mohl okusit NHL už začátkem října. Alespoň na chvíli. Po devíti utkáních se Hynes a spol. mohou rozhodnout, že 18letého forvarda ještě na rok pošlou mezi juniory.

Nakládalovi ubyla konkurence

To už se nemůže stát 27letému Jakubu Nakládalovi, který v případě neúspěchu zamíří na farmu do nižší AHL. Nikdy nedraftovaný bek, který zaujal na květnovém mistrovství světa, má však obrovskou šanci prosadit se.

V Calgary totiž s meziobratlovými ploténkami marodí Ladislav Šmíd a zranění nově hlásí i T. J. Brodie, který v přípravě utrpěl zlomeninu kůstky v ruce. Klub z Alberty má tak momentálně na soupisce jen pět "nedotknutelných" beků. Dvě místa jsou volná a tlačí se na ně obránci, kteří bojují o smlouvu (třeba Švéd Douglas Murray), a mladíci Kenney Morrison s Tylerem Wotherspoonem.

Před nimi se Nakládal může vytáhnout už v noci na pátek, pokud v Coloradu dostane příležitost. Zatím má za sebou jedno přípravné klání – v Edmontonu sice odehrál přes dvacet minut, ale byl u dvou inkasovaných gólů.

Dá Detroit příležitost Noskovi?

Lepší "první" dojem udělal 23letý Tomáš Nosek, jenž při detroitské výhře 4:1 nad Chicagem klouzal po ledové ploše přes 16 minut, třetinu času v oslabení, což se nikomu jinému nepovedlo. Krom toho čtyřikrát vypálil na bránu.

Nosek tím připomněl loňské výkony z farmy, kde byl slušně produktivní, přičemž vynikal i v černé práci. Ze zámoří se ozývají hlasy, že pokud si urostlý Čech nezajistí místo v hlavním mužstvu, jistě odejde až mezi posledními. Mohl by však dostat šanci v průběhu sezony.

Vyčkávat v nižší soutěži nejspíš bude řada českých talentů – Dominik Simon z Pittsburghu, Vojtěch Mozík z New Jersey, Jakub Vrána z Washingtonu nebo Jan Košťálek z Winnipegu. Na Jakuba Zbořila, kterého v červnu draftoval Boston jako celkovou třináctku, pravděpodobně čeká návrat do juniorky.

Čeští hokejisté, kteří neuspěli na přípravných kempech NHL

Anaheim: Ondřej Kaše (Ú, 19)
Arizona: Marek Langhamer (B, 21)
Boston: Daniel Vladař (B, 18), Jakub Zbořil (O, 18)
Buffalo: Václav Karabáček (Ú, 19)
Calgary: Jakub Nakládal (O, 27)
Colorado: Roman Will (B, 23)
Columbus: Lukáš Sedlák (Ú, 22)
Dallas: Radek Faksa (Ú, 21), Matěj Stránský (Ú, 22)
Detroit: Richard Nedomlel (O, 22), Martin Frk (Ú, 21), Tomáš Nosek (Ú, 23)
Edmonton: David Musil (O, 22)
Los Angeles: Patrik Bartošák (B, 22)
Minnesota: Pavel Jenyš (Ú, 19)
New Jersey: Vojtěch Mozík (O, 22), Pavel Zacha (Ú, 18)
NY Rangers: Petr Zámorský (O, 23), Richard Nejezchleb (Ú, 24)
Ottawa: Filip Chlapík (Ú, 18)
Philadelphia: Petr Straka (Ú, 23)
Pittsburgh: Dominik Simon (Ú, 21), Dominik Uher (Ú, 22)
Tampa: Dominik Mašín (O, 19)
Washington: Vítek Vaněček (B, 19), Jakub Vrána (Ú, 19)
Winnipeg: Jan Košťálek (O, 20), Michael Špaček (Ú, 18)

autor: Daniel Poláček | 24. 9. 2015 12:03

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama