V Rusovi viděli Pastrňáka, z NHL ale sklouzl do Bystrice. Konec kariéry, píší o něm

jzp jzp
15. 9. 2021 6:31
Měl být hvězdou zámořské NHL, ale teď je rád za angažmá v Banské Bystrici. Nikita Ščerbak přitom prošel draftem 2014 hned za Davidem Pastrňákem, tedy na 26. místě.
Posledním Ščerbakovým působištěm v NHL bylo Los Angeles.
Posledním Ščerbakovým působištěm v NHL bylo Los Angeles. | Foto: Reuters

Ruský křídelník zaujal skauty tím, že v mizerném týmu z kanadské juniorky sbíral víc než bod na zápas. "Co by asi dokázal s dobrými spoluhráči?" spekulovali experti. Panovalo přesvědčení, že Ščerbak se díky rychlým nohám, přehledu a tvůrčím schopnostem prosadí kdekoliv. I v Montrealu, který po Rusovi sáhl.

"Všichni fanoušci samozřejmě chtěli, aby ze mě byl Pastrňák. O vaší kariéře ale rozhoduje spousta faktorů," řekl před časem Ščerbak.

Zatímco Pastrňák nastřádal v NHL už 427 bodů, Ščerbak jich má jen osm. A další zřejmě nepřidá, neboť v hokejové hierarchii se pořád propadá.

Po čtyřech profesionálních sezonách v zámoří, které strávil převážně na farmách, zamířil zpátky do Ruska. I tam od něj čekali hodně. Jenže Ščerbak neuspěl ani v Omsku, ani v Čeljabinsku. Nasbíral málo bodů, konkrétně 11 v 31 kláních.

V minulém ročníku se ještě pokusil o návrat do NHL, když podepsal smlouvu s farmou Dallasu, ale nezaujal natolik, aby mu zavolali šéfové Stars. Čili další krach.

Nyní Ščerbak míří do slovenské ligy, která je hned několik pater pod NHL a kde nastupuje minimum Rusů. Navíc se upsal momentálně průměrné Banské Bystrici. V minulé sezoně skončila třetí od konce a zářné vyhlídky nemá ani letos.

"Snažili jsme se zvýšit konkurenci v mužstvu a hledali posilu na křídlo," vysvětlil příchod Ščerbaka manažer klubu Július Koval. "Nikita řešil možnosti v Severní Americe, ale s 200 zápasy v AHL už je považovaný za veterána, takže měl ztíženou pozici."

"Jsme rádi, že si nakonec vybral právě nás. Hodně si od něj slibujeme. V hokejovém prostředí jde o známé jméno," dodal Koval. 

V kabině Ščerbak potká Briana Ihnačáka, bývalého italského reprezentanta se slovenskou krví, nebo exútočníka Pittsburghu Tomáše Surového v roli asistenta trenéra.

Odchod někdejší hvězdičky do Banské Bystrice vyvolal v Rusku pozdvižení. "Toto je zřejmě konec Ščerbakovy kariéry. Takové prohlášení o 25letém hokejistovi sice působí zvláštně, ale to, že jde na Slovensko, a ne do Švýcarska nebo Finska, je hodně vypovídající," napsal Alexej Ševčenko z deníku Sport-Express. "V NHL nedostal ani dvoucestnou smlouvu, Čeljabinsk ho nepotřebuje a ani nikdo další v Rusku o něj nemá zájem," dodal.

Ščerbak si finančně výrazně pohorší. V NHL bral kolem 900 tisíc dolarů ročně (skoro 20 milionů korun) a ani v Kontinentální lize na tom nebyl špatně. Slovenská liga ale nabízí roční platy v rozmezí 30 až 80 tisíc dolarů (asi 700 tisíc až 1,5 milionu korun). Největší boháči tam vydělávají ještě o něco méně než nejchudší hráči KHL.

Otázkou zůstává, proč Ščerbak nenaplnil očekávání. Z hokejistů, kteří před sedmi lety prošli prvním kolem draftu, je na tom hůř asi jen Conner Bleackley, jenž NHL nikdy neokusil.

Podle kritiků doplácí Ščerbak na špatný přístup. Například po konci v Montrealu obviňoval kanadský klub z rusofobie, což zdůvodňoval exodem ruských hokejistů v krátkém časovém úseku a zákazem ruštiny v kabině.

Později však svých výroků litoval: "Rozhodně jsem od Montrealu dostal šanci. Lidé ode mě očekávali víc. A víte co? Já taky! Nepodával jsem dostatečně vyrovnané výkony na to, abych někoho vytlačil ze sestavy. Zpackal jsem to a je to jen moje vina. Nechci obviňovat jiné. Měl jsem do toho dát víc."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy