Zetterberg možná dohrál, děsí se v Detroitu. Do první lajny má jít Zadina, do obrany Hronek

jzp jzp
12. 7. 2018 16:36
Hned dva čeští nováčci by v příštím ročníku měli pomoct hokejovému Detroitu s bolestivou přestavbou.
Henrik Zetterberg
Henrik Zetterberg | Foto: Reuters

Praha - Že detroitským Red Wings skončily v NHL veselé časy, dokládají dvě neúčasti v play off za sebou a také blížící se rozlučka kapitána Henrika Zetterberga.

Zarostlý Švéd, který na ledě plní všemožné úkoly, má sice smlouvu ještě na tři sezony, jenže na začátku té příští oslaví už 38. narozeniny. A věk bolavým zádům zpravidla nepomáhá. Někteří lidé z klubu údajně pochybují, že Zetterberg bude v říjnu připravený hrát.

"Když jsem s ním mluvil naposledy, plánoval, že bude hrát," prohlásil zkraje července generální manažer Detroitu Ken Holland. "Hodně ale záleží na jeho zádech. Já očekávám, že hrát bude. Jistě to ale nevím."

Red Wings, kteří dříve tvrdošíjně lpěli na veteránech, teď podle všeho vkládají naděje do nováčků v teenagerovském věku, ofenzivní vzpruhu mají přinést Michael Rasmussen a hlavně Filip Zadina.

Situace je špatná. Naposledy Detroit skončil těsně nad ligovým dnem a měl čtvrtou nejhorší ofenzivu. Před uzávěrkou trhu navíc vyměnil Tomáše Tatara. Z výraznějších postav v létě přivedl akorát kočovného střelce Thomase Vaneka.

Do toho musí manažer Holland poslouchat o zdravotních nesnázích Zetterberga. Ten za poslední tři roky kupodivu odehrál všechny zápasy, ale loni často vynechával tréninky. Tiše trpěl. Kariéru zatím neukončí (tím by přitížil platovému stropu Red Wings), ale je možné, že zamíří na listinu dlouhodobě zraněných.

Předpokládaná sestava Detroitu

Ansar Khan ze serveru MLive.com tipuje, že ofenzivní lajny Detroitu v nadcházejícím ročníku by mohly vypadat následovně:

Mantha - Larkin - Zadina
Athanasiou - Nielsen - Rasmussen
Nyquist - Helm - Vanek
Bertuzzi - Glendening - Abdelkader
Náhradníci: Frk, Witkowski

A takhle vypadá Khanův seznam obránců:

Green, DeKeyser, Ericsson, Daley, Kronwall, Jensen, Hronek

Americký klub každopádně bude muset oželet Švédova kouzla a defenzivní extratřídu. Jestli ne letos, tak za rok už téměř určitě.

Pořádná nůše zodpovědnosti proto zavalí nastupující generaci. V jejím čele je Zadina, nejvýše draftovaný hráč Detroitu za posledních 28 let. Celkově obsadil šestou příčku, by měl na pódium vystoupat mezi prvními pěti.

"Je zklamaný, že takhle klesl," řekl Shawn Horcoff, jenž má v klubu na starosti rozvoj hráčů. "Ale nás to těší. Je sebevědomý a umí dávat góly. Alespoň v to doufáme, protože je budeme potřebovat."

Ideálně už od nadcházejícího ročníku.

Novinář Ansar Khan, jenž se situací Red Wings bývá dobře obeznámený, nedávno načrtl, jak by v říjnu mohla vypadat sestava mužstva. Zadinu postavil do elitní lajny vedle obrovitého střelce Anthonyho Manthy a rychlíka Dylana Larkina (ten ještě čeká na prodloužení kontraktu).

Český talent už s Detroitem podepsal tříletou nováčkovskou smlouvu, díky níž může ročně brát až 1,8 milionu dolarů. Do NHL chce vstoupit co nejdřív, ale ví, jaké nástrahy ho čekají.

"Pokud předvedu své maximum a budu makat víc než ostatní, můžu uspět," řekl Zadina k přípravnému kempu, který začne v polovině září. "Ale určitě to bude velmi těžké, protože máme dost dobrý tým."

Místo na křídle si chce vydobýt i Martin Frk, ale toho má Khan mezi náhradníky.

Českou minikolonii v Detroitu by měl rozšířit ještě obránce Filip Hronek, jenž dosud sbíral plno bodů v juniorce a na farmě. Blýskl se i na mistrovství světa dospělých. Na volné místo po odchodu Xaviera Ouelleta však dychtivě hledí víc beků, třeba Libor Šulák.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy