Zbořil slyší na cestě do NHL kritiku: Musíš se naučit, jak být správným profesionálem

Daniel Poláček Daniel Poláček
19. 7. 2016 9:40
Hokejista Jakub Zbořil patří mezi nejnadějnější české obránce. Do hlavního týmu zámořského Bostonu však má ještě poměrně daleko. Proč? Nelepší se tak, jak americký klub doufal.
Jakub Zbořil.
Jakub Zbořil. | Foto: ČTK

Praha – Nestrhává tolik pozornosti, ale dřímá v něm obrovský talent. Hokejový obránce Jakub Zbořil může brzy okysličit skomírající českou defenzivu. Musí však zatnout zuby a zlepšit přístup.

Rok nazpět vystoupal na pódium při draftu NHL jako celková třináctka. Výš se v historii umístili jen čtyři čeští, potažmo českoslovenští beci – Petr Svoboda, Roman Hamrlík, Rostislav Klesla a Ladislav Šmíd. Všichni za oceánem zanechali přinejmenším velmi slušný dojem, Zbořil zatím nabírá zkušenosti v juniorské QMJHL. Herně neroste zrovna raketově, čehož si všímají i v Bostonu.

Muž, který má doma stříbro z mistrovství světa osmnáctek i Hlinkova memoriálu, klopýtl už po draftu, kdy na rozvojovém kempu nesplnil kondiční testy. V tu chvíli ještě mohl oprávněně poukazovat na prodělané zranění, ale poté mu příliš nevyšla ani sezona.

"Když jsem cítil, že jsem odehrál dobrý zápas, ten další už tak dobrý nebyl," říká. "Také pro mě byl docela těžký samotný návrat mezi juniory, kde musíte pořád koukat, komu nahrajete. Mezi profesionály pošlete puk naslepo s tím, že ten hráč tam prostě bude."

Slabší produktivita

Ovšem vzpomínky na předsezonní tréninky s bostonským Zdenem Chárou a spol. se po čase rozplynuly, přesto nevýrazné výkony pokračovaly. "Nevím, jak to vysvětlit. Prostě jsem myslel, že to mezi juniory bude lehčí, což nebylo," mrzí 19letého Čecha.

Rok v městečku Saint John zakončil s 30 body v 67 zápasech, oproti nováčkovské sezoně (36 bodů v 49 duelech) se propadl. Na druhou stranu, tentokrát musel mnohem častěji zařazovat zpátečku. Zběsilá podpora ofenzivy šla stranou.

"Ano, dostal trochu jinou roli," potvrzuje Jay Pandolfo, asistent kouče bostonských Bruins. "Každopádně ji zvládl a defenzivně si vedl opravdu dobře. Samozřejmě tím utrpěly jeho statistiky, ale to nás moc netrápí."

Není ale tajemství, že americký klub čeká od své předposlední jedničky draftu víc. V letošním rozvojovém kempu, který skončil minulý týden, Zbořil smáznul dřívější kaňku – s kondicí už potíže neměl. "Vypadá fakt dobře," pochvaloval si Pandolfo.

Největší problém? Přístup

Dočkají se Davidové Pastrňák a Krejčí dalšího Čecha v Bostonu?
Dočkají se Davidové Pastrňák a Krejčí dalšího Čecha v Bostonu? | Foto: ČTK

Avšak Kevin Dean, asistent trenéra farmy Bostonu, před novináři kulantními frázemi zrovna nesršel. O Zbořilovi sice prohlásil, že je strašně talentovaný a úžasně bruslí, ale zároveň dodal: "Rád bych ho v tréninku viděl soustředěnějšího a zapálenějšího. Každý se vyvíjí trochu jinak. U něj je důležité, aby se naučil, jak být správným profesionálem. Aby vyjel na led a řekl si: 'Dneska budu zase o trochu lepší.' Potom půjde nahoru, zvlášť s talentem, jaký má."

I samotný Zbořil potvrdil, že musí zapracovat na přístupu: "Mám problém s tím, že když jsem během tréninku nebo zápasu unavený, tak si zkrátka řeknu, že víc už udělat nemůžu. Ve skutečnosti to ale není pravda, můžu udělat víc."

Na dalším, zářijovém kempu Bruins chce nadějný zadák zabojovat o hlavní mužstvo, kde by potkal Davida Krejčího a Davida Pastrňáka, ale moc velkou šanci nemá. Nejspíš se ještě rok bude utkávat s juniory v QMJHL.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Chci, aby bylo Česko lídrem v inovacích, řekl Babiš v New Yorku

Česká republika chce být zemí budoucnosti a stát se tím, kdo v inovacích udává tón. V New Yorku to na fóru Concordia Summit, které se koná jako doprovodná akce k Valnému shromáždění OSN, prohlásil český premiér Andrej Babiš. "Jako jedna z nejvíce industrializovaných zemí v Evropě se musíme soustředit na inovace, abychom zajistili naši konkurenceschopnost," řekl Babiš. Zmínil, že národní strategie je založena na devíti tematických pilířích od podpory prostředí, které umožní vznik nových podniků, přes podporu vzdělání a výzkumu po digitalizaci a technologický rozvoj.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 57 minutami

Jandová dojela v časovce juniorek na 25. místě, Vacek 42.

Mathias Vacek skončil v časovce juniorů na mistrovství světa v silniční cyklistice v britském Harrogate na 42. místě a další český jezdec Pavel Bittner dojel na 53. pozici. Z triumfu se radoval Ital Antonio Tiberi, který zvládl 27,6 kilometru dlouhou trať za 38:28,25 minuty.

V kategorii juniorek obsadila Veronika Jandová 25. místo a Kristýna Burlová skončila na 37. pozici. Zlato získala Ruska Ajgul Garejevová, jež 13,7 kilometru absolvovala za 22:16 minuty.

před 57 minutami

Novým mluvčím Evropské komise bude Francouz Eric Mamer

Novým hlavním tiskovým mluvčím Evropské komise (EK) bude Francouz Eric Mamer, který na různých pozicích ve vrcholném orgánu unijní exekutivy pracuje 25 let. Mediálním poradcem budoucí předsedkyně EK Ursuly von der Leyenové se stane její dlouholetý německý spolupracovník Jens Flosdorff.

Ten je v současnosti mluvčím týmu, který připravuje nástup von der Leyenové do čela komise. V posledním desetiletí byl německé političce po boku během jejího působení v roli ministryně obrany i na ministerstvu práce a sociálních věcí.

Mamer momentálně pracuje jako ředitel pro hospodářskou soutěž v průmyslové sekci komise. Předtím vystřídal v EK několik řídících pozic a byl mimo jiné zástupcem ředitele kabinetu komisaře Günthera Oettingera.
Mamerovou zástupkyní bude Rumunka Dana Spinantová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy