Plno trestů, žádné body. Hemský je v potížích. Musí rychle něco ukázat, píší v zámoří

Daniel Poláček Daniel Poláček
18. 10. 2017 15:22
Aleš Hemský nastupuje po 15 letech v kanadské provincii Québec. Z Gatineau, kde hrál coby junior, došel až do Montrealu. Francouzštinu neoprášil, protože jí nikdy nepřišel na kloub. Body u náročných fanoušků Canadiens však nenasbíral ani hrou na ledě. Pokud nezabere, může jeho kariéra v hokejové NHL definitivně vyhasnout.
Aleš Hemský se marně snaží překonat brankáře Martina Jonese.
Aleš Hemský se marně snaží překonat brankáře Martina Jonese. | Foto: ČTK

Praha - Novinář Stu Cowan‏ z deníku Montreal Gazette nedávno vypustil peprnou poznámku: "Kdo skautoval Aleše Hemského a Marka Streita, nejspíš skautoval také Dwighta Kinga."

Na vysvětlenou: King přišel do Montrealu v průběhu minulé sezony. Přinesl důraz, ale také těžkopádnost. Dal jediný gól. Když v létě pláchl do Ruska, příznivci Canadiens slavili. 

Cowan‏ tedy chtěl říci, že Hemský a Streit jsou podobně přínosné akvizice.

Vedení kanadského klubu mu dalo částečně za pravdu. V momentě, kdy švýcarský veterán Streit nechtěl odejít na farmu, obě strany přistoupily na předčasné ukončení smlouvy. Hemský v mužstvu zůstává, ale rozhodně nezáří. Naopak má hodně nejistou pozici.

Z prvního útoku do čtvrtého

Na začátku přitom všechno vypadalo nadějně. Přestože se 34letý Čech slavnému týmu upsal za pouhý milion dolarů, dostal velkou příležitost. Zkraje přípravy bruslil v elitní lajně vedle Jonathana Drouina a Maxe Paciorettyho.

Jenže když ve čtyřech přípravných duelech nastřádal osm trestných minut a ani jeden bod, v očích trenéra Claudea Juliena klesl.

Spadl do čtvrté formace, v níž je nevýrazný. Po pěti ostrých zápasech je v produktivitě na nule a pokračuje v pravidelném porušování pravidel. Už má na kontě pět menších trestů. Zatím pokaždé hrál méně než dvanáct minut a jednou dokonce skončil na tribuně jako tzv. zdravý náhradník.

"Je to těžké. Nebudu lhát," řekl Hemský listu Le Journal de Montréal. "Všichni musíme hrát lépe, není to jen o mně. Ještě ani jednou jsme nemakali celých 60 minut. Byly tam nějaké záblesky, ale nic pravidelného."

Canadiens rozjeli sezonu vítězstvím v Buffalu na nájezdy. Od té doby počítají porážky a trčí na předposlední příčce ve Východní konferenci.

Musí rychle něco ukázat

Hemský byl kdysi ústřední hvězdou Edmontonu. Hrdě nesl status jednoho z nejšikovnějších hokejistů zámořské ligy. S přibývajícími roky začal produktivitu ztrácet, ale protože se neštítil defenzivy, zůstával platný. V Dallasu dělal trenérovi radost jako hráč třetí lajny. "Neměl jsem s tím problém, znal jsem svou roli," podotkl český křídelník.

Antoine Roussel, Aleš Hemský a Radek Faksa tvořili údernou třetí lajnu Dallasu Stars.
Antoine Roussel, Aleš Hemský a Radek Faksa tvořili údernou třetí lajnu Dallasu Stars. | Foto: ČTK

Loni mu uškodilo zranění kyčle a následná operace. Stihl jen 15 zápasů, v nichž bodoval sedmkrát (4+3).

I proto šel s platem výrazně dolů. Místo čtyř milionů dolarů vydělá v Montrealu jeden. Mnohem víc ho ale trápí strádání na ledě. "Pokud hrajete málo, je těžší mít dobré statistiky," prohlásil Hemský. "Nemám problém s trenérovým systémem. Jen se snažím zjistit, jaká je moje role v týmu."

Naposledy 34letý veterán naskočil v San Jose. Znovu trčel ve čtvrté lajně, ale strávil hodně času na přesilovce. Přesto nebodoval.

"Těžko jde pochybovat o tom, že Hemský momentálně bojuje o místo. Potřebuje rychle něco ukázat," napsal v úterý Arpon Basu ze serveru The Athletic.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy