Zadina přispěl k jubilejní výhře, skóroval i Pastrňák. Zbořil nechtěně zranil sudího

Aktualizováno 1. 12. 2021 9:10
Útočník Filip Zadina pomohl v NHL gólem k výhře hokejistů Detroitu 2:1 v Bostonu. Jedinou branku poražených vstřelil David Pastrňák, který byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. Obránce Radim Šimek si připsal ve čtrnáctém utkání sezony první kanadský bod, když se asistencí podílel na vítězství San Jose 5:2 na ledě New Jersey. Za domácí zaznamenal přihrávku Pavel Zacha.
Filip Zadina (11) slaví branku
Filip Zadina (11) slaví branku | Foto: Reuters

Zadina otevřel skóre ve 26. minutě ze sólového úniku, který zakončil bekhendovou kličkou.

Pastrňák vyrovnal v čase 46:20, když se v přesilové hře pět na tři prosadil z levého kruhu střelou bez přípravy. Havířovský rodák, který v zápase vypálil devětkrát, vzápětí přidal z dorážky druhý gól, ale předcházel mu faul Taylora Halla na brankáře, a tak nebyl uznán.

Zápas rozhodl v 52. minutě z dorážky Marc Staal a zařídil Detroitu jako čtvrtému týmu v NHL jubilejní 3000. výhru v základní části. "Hráli jsme výborně v obraně," těšilo trenéra Detroitu Jeffa Blashilla. "Soupeř nás sice přestřílel (42:16), ale neměl moc šancí. Do těch gólových jsme jej nepouštěli. Je to skvělé týmové vítězství," dodal.

Boston postrádal kvůli covidovému protokolu kouče Bruce Cassidyho a hrál první zápas bez suspendovaného Brada Marchanda, jehož nahradil v elitním útoku Hall a právě on při jediném gólu křížným pasem uvolnil Pastrňáka. "Spolupráce vypadala dobře. Měli jsme hodně střel, hráli jsme často v útočném pásmu. Ale chyběly nám góly. Musíme se více tlačit před branku, clonit gólmanovi. Nevytvořili jsme si moc dorážek a závarů," řekl Hall.

Smolný moment prožil v Bostonu rozhodčí Marc Joannette. Nechtěně jej podrazil kousek od bodu pro vhazování Jakub Zbořil, po pádu na led se zranil a z utkání odstoupil.

Šimek měl prsty v úvodní brance utkání, když jeho ránu od modré čáry dorazil v páté minutě Noah Gregor. San Jose dalšími trefami Jacoba Middletona, Tima Meiera a Erika Karlssona zvýšilo v prostřední třetině na 4:0. New Jersey dalo první gól v 50. minutě po střele Zachy, kterou ze vzduchu doklepl do branky Tomáš Tatar. Vzápětí snížil Jesper Bratt, ale při závěrečné hře bez brankáře zpečetil výhru hostů Meier.

Dobrou zprávou pro New Jersey alespoň bylo, že se po sedmnácti vynechaných zápasech vrátil uzdravený Jack Hughes. Jednička draftu 2019 navíc v den utkání podepsala smlouvu na osm let a 64 milionů dolarů.

Zazářil Filip Forsberg, který při výhře Nashvillu 6:0 nad Columbusem vyrovnal čtyřmi trefami klubový rekord Erica Nyströma a Rocca Grimaldiho. Na všechny branky mu přihrál Mikael Granlund.

"Neskutečný podíl na tom mají Grannyho přihrávky. Nevím, jak to dokázal, ale já jsem jen zakončoval a u posledních dvou gólů jsem ani nemusel nic moc dělat," řekl Forsberg, který čtvrtou trefou zaokrouhlil počet svých bodů v NHL na 400 (188 + 212) v 510 zápasech. Gólman Juuse Saros, jemuž dělá náhradníka David Rittich, kryl 27 střel a připsal si první nulu v sezoně.

Výbornou střeleckou formu potvrdil Roope Hintz, který prvním hattrickem kariéry zařídil Dallasu výhru 4:1 nad Carolinou a v posledních devíti zápasech skóroval desetkrát. Poraženým nebyla stejně jako Bostonu nic platná střelecká převaha (40:17). Tři z jejich pokusů vyslal bez gólového efektu Martin Nečas, který by na ledě i při dvou inkasovaných brankách.

Tampa Bay s Ondřejem Palátem a Janem Ruttou v sestavě vedla v St. Louis už v šesté minutě 3:0. Druhý a třetí gól dělilo jen pět sekund, protože nahození Erika Černáka po buly ve středním pásmu se odrazilo nečekaně od mantinelu. Brankář Jordan Binnington ztratil puk z dohledu a prošel mu mezi betony. Ve zbytku utkání ale neinkasoval, domácí zápas otočili a vyhráli 4:3 po nájezdech.

Ještě hůře dopadl Washington, který vedl na ledě Floridy po dvou třetinách 4:1, ale zůstal bez bodu. O výhře Panthers 5:4 rozhodl patnáct sekund před koncem Sam Reinhart. Gólman poražených Vítek Vaněček sledoval zápas ze střídačky. Roli náhradního brankáře plnil i Karel Vejmelka, který o den dříve dovedl Arizonu 46 zákroky k výhře 1:0 ve Winnipegu. Bez něho v brance Coyotes podlehli v Minnesotě 2:5.

Výsledky NHL:

Boston - Detroit 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)

Branky: 47. Pastrňák - 26. Zadina, 52. M. Staal. Střely na branku: 42:16. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. Naměstnikov, 2. M. Staal (oba Detroit), 3. Pastrňák (Boston).

Florida - Washington 5:4 (1:2, 0:2, 4:0)

Branky: 7. J. Thornton, 44. Lomberg, 47. Luostarinen, 53. S. Bennett, 60. S. Reinhart - 6. McMichael, 7. Malenstyn, 27. Eller, 33. Jensen. Střely na branku: 51:27. Diváci: 12.365. Hvězdy zápasu: 1. S. Reinhart, 2. Lomberg, 3. Ekblad (všichni Florida).

New Jersey - San Jose 2:5 (0:1, 0:3, 2:1)

Branky: 50. Tatar (Zacha), 53. Bratt - 31. a 57. Meier, 5. Gregor (Šimek), 25. Middleton, 32. E. Karlsson. Střely na branku: 34:31. Diváci: 13.492. Hvězdy zápasu: 1. Meier, 2. Gregor, 3. Barabanov (všichni San Jose).

St. Louis - Tampa Bay 4:3 po sam. nájezdech (0:3, 2:0, 1:0 - 0:0)

Branky: 24. a rozhodující sam. nájezd R. O´Reilly, 27. L. Brown, 42. Barbašev - 3. Cirelli, 6. Perry, 6. Černák. Střely na branku: 33:33. Diváci: 16.605. Hvězdy zápasu: 1. R. O´Reilly, 2. Binnington, 3. L. Brown (všichni St. Louis).

Nashville - Columbus 6:0 (3:0, 2:0, 1:0)

Branky: 5., 13., 36. a 40. F. Forsberg, 13. Trenin, 48. Cousins. Střely na branku: 37:27. Diváci: 16.874. Hvězdy zápasu: 1. F. Forsberg, 2. Saros, 3. Mikael Granlund (všichni Nashville).

Minnesota - Arizona 5:2 (1:1, 3:0, 1:1)

Branky: 8. Eriksson Ek, 28. Kaprizov, 35. Greenway, 40. Brodin, 48. M. Foligno - 6. Keller, 46. Stralman. Střely na branku: 37:31. Diváci: 16.239. Hvězdy zápasu: 1. Greenway, 2. Brodin, 3. Kahkonen (všichni Minnesota).

Dallas - Carolina 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

Branky: 2., 35. a 58. Hintz, 50. Pavelski - 57. Kotkaniemi. Střely na branku: 17:40. Diváci: 17.345. Hvězdy zápasu: 1. Hintz, 2. Holtby, 3. Pavelski (všichni Dallas).

Los Angeles - Anaheim 4:5 po sam. nájezdech (0:0, 1:2, 3:2 - 0:0)

Branky: 34. a 56. Iafallo, 48. Kempe, 56. D. Brown - 38. a rozhodující sam. nájezd Shattenkirk, 31. Terry, 43. Fowler, 43. Lundeström. Střely na branku. 34:36. Diváci: 15.276. Hvězdy zápasu: 1. Iafallo, 2. Kopitar (oba Los Angeles), 3. Shattenkirk (Anaheim).