Zadina poslal Detroit dvakrát do vedení, jenže Nečas zavelel k velkému obratu

Aktualizováno 5. 3. 2021 9:38
Hokejový útočník Martin Nečas pomohl gólem a přihrávkou k obratu Caroliny v zápase s Detroitem z 1:2 na konečných 5:2. Jediným střelcem poražených byl Filip Zadina. Z českých hráčů bodovali ve čtvrtečním programu NHL ještě Filip Chytil, Jakub Voráček a Jan Rutta, kteří přispěli shodně jednou asistencí k výhrám. David Rittich pomohl 29 zákroky k vítězství Calgary 7:3 nad Ottawou.
Filip Zadina
Filip Zadina | Foto: Reuters

Zadina, který v předchozích 18 utkáních vstřelil jen jeden gól, dostal Detroit do vedení 1:0 a 2:1. Český útočník dal obě branky z bodu pro vhazování v pravém kruhu. V prvním případě přesně zamířil ke vzdálenější tyči, ve druhém využil přesilovou hru střelou na opačnou stranu nad vyrážečku Alexe Nedeljkovice.

Zadinova první trefa…

…a druhý gól:

Zadina ještě neproměnil za bezgólového stavu sólový únik a celkem vystřelil šestkrát. "Hrálo se mi dobře. Bruslilo mi to, cítil jsem se svěží. Dal jsem i dva góly, za což jsem velmi rád. Vím, že jsem delší dobu neskóroval. Zkoušel jsem jen víc střílet a věřil jsem, že to prolomím," uvedl Zadina, který vstřelil v NHL dva góly v jednom zápase podruhé v kariéře.

Jeho gólový půst trval jedenáct utkání. "Když jste typem hráče, který je zvyklý dávat góly, tak je pro vás klíčovou věcí sebevědomí. Pokud to nejde, nesmí vás to frustrovat a musíte vytrvat. Tohle se mu povedlo a je pro něj důležité, že mu tam ty puky prošly. Oba góly padly z dobrých střel. Na tomhle může stavět," uvedl trenér Detroitu Jeff Blashill.

Carolina otočila skóre v rozmezí 39. až 43. minuty na 4:2. Střelou zpoza mezikruží vyrovnal Nečas, který asistoval i u pátého gólu při hře soupeře bez brankáře. "Mají dobrý tým, v útoku i v obraně. Zaspali jsme prvních pár minut ve třetí třetině a to nás stálo zápas," litoval Zadina.

Nečasův zásah:

Hurricanes vyhráli počtvrté v řadě i díky skvělým výkonům Nečase, který jeden zápas rozhodl v nájezdech a druhý v prodloužení. Během úspěšné série si připsal šest bodů (2+4) a v produktivitě českých hráčů je třetí (4+13).

Tampa Bay otočila zápas, ve kterém prohrávala 0:2 po dvou třetinách, a vyhrála 3:2 v prodloužení. U kontaktní branky asistoval Rutta, jehož střelu od modré čáry tečoval Anthony Cirelli. Padla v oslabení ve 42. minutě. "Chtěli jsme hlavně ubránit jejich přesilovku, což by nás jako tým povzbudilo. To, že jsme v takové situaci dali gól, bylo ohromně důležité a pomohlo nám to," uvedl Rutta.

Tampa Bay za necelé dvě minuty vyrovnala a zápas rozhodl Alex Killorn desetinu sekundy před koncem prodloužení. Gólman vítězů Andrej Vasilevskij, který v předchozích třech startech udržel čisté konto, sice v Chicagu inkasoval, ale překonal klubový rekord v neprůstřelnosti. Trvala 228 minut a devět sekund.

Chris Kreider z New York Rangers zaznamenal v utkání s New Jersey čistý hattrick, kterým v pasáži od 29. do 41. minuty otočil skóre z 0:1, a byl strůjcem vítězství 6:1. Třetí gól vstřelil po přihrávce Chytila, který získal v útočném pásmu puk po chybné rozehrávce domácích. Český útočník si v utkání připsal i tři kladné body do statistiky +/-.

Philadelphia prohrávala v Pittsburghu ve čtvrté minutě už 0:3, ale zvítězila 4:3. Obrat pomohl odstartovat asistencí u prvního gólu Voráček. Zápas rozhodl v 58. minutě druhou trefou v utkání kapitán týmu Claude Giroux. Na druhé straně nechyběl v sestavě lídr Sidney Crosby, který minulý duel vynechal kvůli opatřením proti šíření koronaviru.

Calgary rozhodlo už v úvodní třetině, po které vedlo 4:1. Po změně gólmanů Ottawy zvýšil na 6:1 dvěma trefami Dillon Dubé, který zkompletoval první hattrick v NHL. Rittichovi pokazila statistiky třetí třetina, v níž inkasoval dvakrát z osmi střel. Český gólman chytal proti Senators počtvrté během osmi dnů a dosáhl bilance dvou výher a dvou proher.

Calgary navzdory výhře odvolalo trenéra Geoffa Warda, jeho místo zaujme Darryl Sutter. Flames jsou v Severní divizi pátí s dvoubodovým mankem na Montreal, který už v této sezoně také prošel trenérskou změnou a doma podlehl ve čtvrtek Winnipegu 3:4 v prodloužení. Canadiens pod dočasným koučem Dominiquem Ducharmem vyhráli jen jeden ze čtyř zápasů.

Ještě více se trápí poslední finalista Stanleyova poháru Dallas, který podlehl doma Columbusu 2:3 a připsal si desátou porážku z posledních jedenácti utkání. Na kontě má 16 bodů, méně jich získalo jen Buffalo. Ligu naopak vede Toronto, které ale ve čtvrtek prohrálo 1:3 ve Vancouveru.

Kromě dvou autorů hattricků zazářil v bohatém programu i obránce Aaron Ekblad, který se blýskl čtyřmi body (2+2) při výhře Floridy 5:4 v Nashvillu. Jeho trefa z 50. minuty byla nakonec i vítězná.

Výsledky NHL:

Carolina - Detroit 5:2 (1:1, 1:1, 3:0)

Branky: 12. A. Svečnikov, 39. Nečas, 41. J. Staal, 43. Fast, 55. Niederreiter (Nečas) - 11. a 28. Zadina. Střely na branku: 32:35. Diváci: 2924 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. J. Staal, 2. A. Svečnikov, 3. Fast (všichni Carolina).

Pittsburgh - Philadelphia 3:4 (3:1, 0:1, 0:2)

Branky: 3. Letang, 4. Friedman, 4. McCann - 27. a 58. Giroux, 12. Couturier (Voráček), 54. Laughton. Střely na branku: 29:34. Diváci: 2800 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Giroux, 2. Aube-Kubel (oba Philadelphia), 3. McCann (Pittsburgh).

Montreal - Winnipeg 3:4 v prodl. (0:2, 2:0, 1:1 - 0:1)

Branky: 30. Gallagher, 37. Toffoli, 59. Perry - 11. a 44. Stastny, 16. Perreault, 65. Dubois. Střely na branku: 36:27. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Dubois, 2. Stastny (oba Winnipeg), 3. Drouin (Montreal).

New Jersey - NY Rangers 1:6 (1:0, 0:2, 0:4)

Branky: 8. J. Hughes - 29., 34. a 41. Kreider (na třetí Chytil), 44. Bučněvič, 56. B. Smith, 59. Lafreniere. Střely na branku: 36:19. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Kreider, 2. Šesťorkin, 3. R. Strome (všichni NY Rangers).

NY Islanders - Buffalo 5:2 (2:0, 1:1, 2:1)

Branky: 17. a 55. Martin, 11. Dobson, 35. Beauvillier, 44. Eberle - 24. Hall, 48. Ristolainen. Střely na branku: 45:18. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Martin, 2. Eberle, 3. Cizikas (všichni NY Islanders).

Chicago - Tampa Bay 2:3 v prodl. (0:0, 2:0, 0:2 - 0:1)

Branky: 28. Carpenter, 35. DeBrincat - 42. Cirelli (Rutta), 43. Stamkos, 65. Killorn. Střely na branku: 37:34. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Killorn, 2. Vasilevskij (oba Tampa Bay), 3. Hagel (Chicago).

Nashville - Florida 4:5 (0:2, 2:2, 2:1)

Branky: 33. Ekholm, 40. F. Forsberg, 53. Sissons, 59. R. Johansen - 39. a 50. Ekblad, 7. Verhaeghe, 10. Marchment, 21. Huberdeau. Střely na branku: 35:38. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Ekblad, 2. Barkov (oba Florida), 3. Ekholm (Nashville).

Dallas - Columbus 2:3 (0:0, 0:1, 2:2)

Branky: 48. Heiskanen, 51. Robertson - 39. Jenner, 43. Bjorkstrand, 45. Robinson. Střely na branku: 24:22. Diváci: 4112 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Jenner (Columbus), 2. Heiskanen (Dallas), 3. Korpisalo (Columbus).

Calgary - Ottawa 7:3 (4:1, 1:0, 2:2)

Branky: 3., 28. a 42. Dubé, 3. B. Ritchie, 12. Monahan, 20. Leivo, 48. D. Ryan - 6. Norris, 43. Anisimov, 46. Dzingel. Střely na branku: 29:32. Rittich odchytal za Calgary celý zápas, inkasoval tři góly z 32 střel a úspěšnost zásahů měl 90,63 procenta. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Dubé, 2. D. Ryan, 3. M. Tkachuk (všichni Calgary).

Vancouver - Toronto 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)

Branky: 3. a 32. Virtanen, 48. Horvat - 18. Engvall. Střely na branku: 28:32. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Virtanen, 2. Demko, 3. Horvat (všichni Vancouver).

3. Colorado 20 12 1 7 61:48 25
4. Minnesota 20 12 1 7 62:54 25
5. Arizona 22 10 3 9 59:66 23
6. Los Angeles 21 9 4 8 62:59 22
7. San Jose 20 8 2 10 59:77 18
8. Anaheim 23 6 5 12 48:69 17