Zacha protrhl střelecký půst, Pastrňák přispěl k výhře Bostonu nad Winnipegem

23. 1. 2022 7:26
Český hokejový útočník Pavel Zacha gólem a nahrávkou pomohl New Jersey k výhře 7:4 nad Carolinou. V dresu poražených Hurricanes jednou asistoval Martin Nečas. V sobotním programu NHL bodoval také David Pastrňák, jenž vstřelil vítěznou branku Bostonu při výhře 3:2 nad Winnipegem.
NHL 2021/22, Boston - Winnipeg: David Pastrňák.
NHL 2021/22, Boston - Winnipeg: David Pastrňák. | Foto: Reuters

Ve třech duelech se představili čeští brankáři a dva z nich pomohli svým týmům k zisku plného počtu bodů. Petr Mrázek sedmadvaceti zásahy dovedl Toronto k vítězství 3:1 na ledě NY Islanders a Vítek Vaněček kryl dvacet pokusů při výhře Washingtonu nad Ottawou 3:2 v prodloužení. Nedařilo se naopak Karlu Vejmelkovi, jenž po šesti inkasovaných brankách z dvaceti střel v úvodu třetí části střídal. Jeho Arizona podlehla NY Rangers 3:7.

Carolina do utkání proti New Jersey vstoupila lépe a po šesti minutách vedla 2:0. Devils, i díky Zachovým dvěma bodům, dokázali stav otočit a vyhráli 7:4. Český útočník protrhl svou pětizápasovou sérii bez bodu ve 32. minutě, kdy rozjel akci, na jejímž konci byl Andreas Johnsson. Sedmadvacetiletý Švéd vstřelil gól na 4:3 a poprvé poslal domácí do vedení.

"Smazali jsme dvoubrankové manko a ukázali jsme charakter. Pokud budeme v takových výkonech pokračovat, budeme vyhrávat i nadále," řekl kapitán Devils Nico Hischier. "Od stavu 0:2 jsme byli lepším týmem," doplnil trenér Devils Lindy Ruff.

V 54. minutě přidal Zacha k asistenci také gól. Do odkryté branky dorazil střelu Dawsona Mercera a ukončil deset zápasů trvající gólový půst. I přes dlouhé čekání je brněnský rodák s deseti brankami čtvrtým nejlepším českým střelcem v soutěži.

Druhým nejlepším kanonýrem mezi českými hokejisty je Pastrňák, jenž proti Winnipegu skóroval podevatenácté v ročníku a rozhodl o výhře Bruins 3:2. Ve dvanáctém lednovém zápase dal už jedenáctý gól a byl vyhlášen druhou hvězdou utkání.

"Začalo mu to tam padat. Střely jako ta dnešní by před Vánoci nejspíše gólem neskončily, nyní ale protrhl smůlu a trefuje se i ze složitých pozic. Pasta potvrzuje, že když střelci naskočí na vlnu, rozvážou se jim ruce a začnou si v zakončení víc věřit. Všechno se pak spojí dohromady a může z toho být takhle povedený měsíc," chválil Pastrňáka trenér Bruce Cassidy.

Boston i díky Pastrňákovi vyhrál desátý z posledních dvanácti zápasů a potvrdil svou pozici v první osmičce Východní konference.

Mrázek na ledě NY Islanders odchytal zatím nejlepší zápas v dresu Toronta. Brankář, jemuž vstup do nového angažmá zkomplikovalo zranění třísel, v pátém zápase v sezoně podržel Maple Leafs 27 zásahy a byl jedním ze strůjců výhry 3:1. Více než polovinu zákroků musel devětadvacetiletý Čech předvést ve třetím dějství, kdy ho "Ostrované" zasypali patnácti střeleckými pokusy.

"Třetí třetina nám z hlediska kontroly hry nevyšla podle představ. Nedokázali jsme dominovat tak, jako v prvních dvou a soupeř nás zatlačil do obranného pásma. Kluci v defenzivě ale předvedli zodpovědný výkon, který podpořil vynikající Petr v brance," pochválil Mrázka trenér Maple Leafs Sheldon Keefe.

Na zápas proti Rangers nebude v dobrém vzpomínat Karel Vejmelka. Inkasoval šest gólů z dvaceti střel a po dvaačtyřiceti minutách střídal. Dvě branky dali rodákovi z Třebíče Jacob Trouba a Chriss Kreider. Ten po Vejmelkově vystřídání přidal ještě jednu trefu a díky hattricku se posunul do čela pořadí střelců NHL. S 29 zásahy se o první místo dělí s Alexandrem Ovečkinem.

Ruský kanonýr se proti Ottawě prosadil dvakrát a pomohl Capitals k výhře 3:2 v prodloužení. Ovečkin vstřelil již 759. gól ve své zámořské kariéře a v historické tabulce střelců NHL se přiblížil třetímu Jaromíru Jágrovi na rozdíl pouhých sedmi branek.

NHL:

Colorado - Montreal 3:2 po prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)

Branky: 9. Newhook, 29. Ničuškin, 62. Landeskog - 39. Lehkonen, 49. Suzuki. Střely na branku: 46:30. Diváci: 17.464. Hvězdy zápasu: 1. Landeskog, 2. Girard (oba Colorado), 3. Primeau (Montreal).

Nashville - Detroit 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)

Branky: 35. a 59. Duchene, 33. Cousins, 51. F. Forsberg - 39. Erne. Střely na branku: 25:29. Diváci: 17.455. Hvězdy zápasu: 1. Duchene, 2. Tennyson, 3. Ekholm (všichni Nashville).

Washington - Ottawa 3:2 po prodl. (0:1, 0:1, 2:0 - 1:0)

Branky: 42. a 50. Ovečkin, 62. Bäckström - 2. Chabot, 27. Sanford. Střely na branku: 33:22. Vítek Vaněček odchytal za Washington celý zápas, inkasoval dvě branky z 22 střel a úspěšnost zásahů měl 90,9 procenta. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin, 2. Bäckström (oba Washington), 3. Chabot (Ottawa).

Buffalo - Philadelphia 6:3 (4:2, 1:0, 1:1)

Branky: 2. a 45. J. Skinner, 16. a 16. Tage Thompson, 18. a 23. Krebs - 13. a 55. Giroux, 12. Ristolainen. Střely na branku: 24:33. Diváci: 9264. Hvězdy zápasu: 1. Krebs, 2. Tage Thompson, 3. J. Skinner (všichni Buffalo).

NY Islanders - Toronto 1:3 (1:2, 0:1, 0:0)

Branky: 20. Parise - 14. Marner, 20. Engvall, 30. Rielly. Střely na branku: 28:23. Petr Mrázek odchytal za Toronto celý zápas, inkasoval jednu branku z 28 střel a úspěšnost zákroků měl 96,4 procenta. Diváci: 17.255. Hvězdy zápasu: 1. Rielly, 2. Marner (oba Toronto), 3. Parise (NY Islanders).

New Jersey - Carolina 7:4 (2:2, 3:2, 2:0)

Branky: 18. a 20. Bastian, 29. M. McLeod, 32. A. Johnsson (Zacha), 39. Bratt, 53. J. Hughes, 54. Zacha - 3. A. Svečnikov, 6. Cole (Nečas), 24. Leivo, 36. Skjei. Střely na branku: 38.32. Diváci: 13.657. Hvězdy zápasu: 1. Bastian, 2. A. Johnson, 3. Graves (všichni New Jersey).

NY Rangers - Arizona 7:3 (1:2, 4:1, 2:0)

Branky: 32., 39. a 51. Kreider, 4. a 42. Trouba, 36. J. Gauthier, 37. Panarin - 3. L. O'Brien, 7. Ladd, 28. Keller. Střely na branku: 27:29. Karel Vejmelka odchytal za Arizonu 41 minut a 33 sekund, inkasoval šest branek z 20 střel a úspěšnost zákroků měl 70 procent. Diváci: 17.006. Hvězdy zápasu: 1. Kreider, 2. Trouba, 3. Panarin (všichni NY Rangers).

Boston - Winnipeg 3:2 (1:2, 1:0, 1:0)

Branky: 12. O. Steen, 23. Coyle, 44. Pastrňák - 3. Harkins, 20. Copp. Střely na branku: 32:24. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. Coyle, 2. Pastrňák, 3. DeBrusk (všichni Boston).

Minnesota - Chicago 4:3 po prodl. (1:2, 0:0, 2:1 - 1:0)

Branky: 20. J. Eriksson Ek, 51. Kaprizov, 58. K. Fiala, 65. M. Foligno - 10. a 53. Borgström, 18. DeBrincat. Střely na branku: 44:36. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. M. Foligno, 2. Spurgeon, 3. K. Fiala (všichni Minnesota).

San Jose - Tampa Bay 1:7 (1:4, 0:1, 0:2)

Branky: 17. Jaycob Megna - 4. Colton, 8. Stamkos, 12. M. Joseph, 13. Perry, 27. B. Point, 45. Killorn, 45. Colton. Střely na branku: 28:32. Diváci: 14.193. Hvězdy zápasu: 1. Stamkos, 2. Colton, 3. Sergačjov (všichni Tampa Bay).

Edmonton - Calgary 5:3 (0:2, 3:1, 2:0)

Branky: 26. a 30. Bouchard, 55. a 60. Draisaitl, 39. Brendan Perlini - 9. M. Tkachuk, 20. Lucic, 40. Hanifin. Střely na branku: 30:47. Diváci: 9150. Hvězdy zápasu: 1. Bouchard, 2. Draisaitl, 3. Koskinen (všichni Edmonton).