Zacha, Krejčí, Pastrňák. Česká souhra znovu nadchla Boston, ten ale bral jen bod

Aktualizováno 1. 1. 2023 8:22
Čeští hokejisté v dresu Bostonu bavili NHL, jejich tým ale nakonec bral z domácího střetnutí s Buffalem jen bod. Bruins podlehli v prodloužení 3:4.
Ukko-Pekka Luukkonen v brance Buffala se marně natahuje po střele Davida Pastrňáka, která otevřela skóre utkání | Foto: Reuters

Ve 14. minutě předvedla česká trojice Bostonu nádhernou souhru. Pavel Zacha přiťukl pukl Davidovi Krejčímu, ten narýsoval přihrávku přes šířku pásma jmenovci Pastrňákovi a kanonýr Bruins bez přípravy otevřel skóre.

Parádní akce přinesla rodákovi z Havířova už 25. gól v sezoně.

Hosté ještě do první pauzy vyrovnali, ve druhém dějství skóre dokonce otočili, ovšem v tom závěrečném čelili drtivému tlaku ofenzívy Bostonu.

Medvědi tlačili a srovnání se dočkali v přesilové hře. Dvě rychlé rány Pastrňáka za sebou v síti neskončily, ale vzápětí se prosadil Patrice Bergeron.

Pak opět úřadovali Češi. Krejčí posunul puk Pastrňákovi, jenž nádhernou přihrávkou našel na modré čáře osamoceného Brada Marchanda a ten únik zakončil neomylně.

Boston opět vedl, navíc šest a půl minuty před koncem dostali hosté trest na 2+2 minuty a po třech vteřinách další dvě minuty. Vypadalo to, že Bruins mají utkání pevně v rukách a další vítězství je na dohled.

Jenže Bruins nevyužili obří šance, Buffalo přestálo takřka dvouminutové dvojnásobné oslabení i navazující přesilovku domácích a sáhlo ke hře bez brankáře.

Pastrňák mohl rozhodnout do prázdné klece, obránce Rasmus Dahlin ovšem jako poslední instance jeho pokus zastavil a ihned rozehrál akci, na jejímž konci srovnal stav Dylan Cozens.

I v prodloužení mohl být český kanonýr za hrdinu. Otevřela se před ním výborná možnost, Pastrňák však nezkombinoval rychlost a kontrolu puku. A 67 vteřin před koncem rozhodl na druhé straně Alex Tuch.

Boston i přes prohru suverénně vede celou soutěž.

Kristian Reichel ozdobil první start sezony asistencí na vítězné brance Winnipegu, který zdolal Edmonton 2:1. Český útočník přihrál ve 47. minutě na modrou čáru Nealu Pionkovi, jehož střelu tečoval Kyle Connor a rozhodil tím o výhře.

Karel Vejmelka zastavil v NHL třicet střel Tampy Bay, ale neodvrátil porážku Arizony 3:5. David Kämpf pomohl asistencí k výhře Toronta 6:2 v Coloradu a Radek Faksa zaznamenal přihrávku u vítězství Dallasu 5:2 nad San Jose.

Výsledky NHL:

Boston - Buffalo 3:4 v prodl. (1:1, 0:1, 2:1 - 0:1)

Branky: 14. Pastrňák (Krejčí, Zacha), 46. Bergeron, 53. Marchand (Pastrňák, Krejčí) - 23. a 64. Tuch, 17. Thompson, 59. Cozens. Střely na branku: 40:25. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. Tuch (Buffalo), 2. Marchand, 3. Bergeron (oba Boston).

Columbus - Chicago 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)

Branky: 24. a 60. Nyquist, 19. Bemström, 40. Marčenko - 12. Athanasiou. Střely na branku: 38:27. Diváci: 18.280. Hvězdy zápasu: 1. Nyquist, 2. Korpisalo, 3. Gaudreau (všichni Columbus).

Vegas - Nashville 5:4 v prodl. (1:2, 2:0, 1:2 - 1:0)

Branky: 16. Kolesar, 22. Amadio, 29. R. Smith, 45. Stephenson, 63. Hague - 5., 52. a 60. F. Forsberg, 12. Lauzon. Střely na branku: 32:37. Diváci: 18.333. Hvězdy zápasu: 1. Hague, 2. Stephenson (oba Vegas), 3. F. Forsberg (Nashville).

Los Angeles - Philadelphia 2:4 (2:1, 0:1, 0:2)

Branky: 10. Kempe, 14. Danault - 13. Laughton, 30. Tippett, 54. Cates, 60. Konecny. Střely na branku: 29:23. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Danault (Los Angeles), 2. Tippett, 3. Ristolainen (oba Philadelphia).

Washington - Montreal 9:2 (2:0, 3:2, 4:0)

Branky: 30., 42. a 57. Ovečkin, 1. Gustafsson, 5. Hathaway, 29. Dowd, 40. D. Strome, 46. Johansson, 56. Mantha - 25. a 33. Caufield. Střely na branku: 40:33. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin, 2. Gustafsson, 3. Johansson (všichni Washington).

Tampa Bay - Arizona 5:3 (1:2, 3:1, 1:0)

Branky: 11. Point, 31. Sergačev, 32. Stamkos, 39. Killorn, 45. Hagel - 7. Boyd, 7. Fischer, 33. Bjugstad. Střely na branku: 35:31. Vejmelka odchytal za Arizonu celý zápas, inkasoval pět branek z 35 střel a úspěšnost zásahů měl 85,7 procenta. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Hedman, 2. Kučerov, 3. Stamkos (všichni Tampa Bay).

St. Louis - Minnesota 2:5 (1:1, 1:2, 0:2)

Branky: 6. Rosen, 26. Bortuzzo - 22. a 26. Hartman, 14. Dumba, 41. Spurgeon, 56. Greenway. Střely na branku: 31:32. Diváci: 18.096. Hvězdy zápasu: 1. Hartman, 2. Spurgeon (oba Minnesota), 3. Kyrou (St. Louis).

Colorado - Toronto 2:6 (1:2, 1:3, 0:1)

Branky: 18. Compher, 30. D. Toews - 21. a 57. Bunting, 7. Marner, 10. Engvall (Kämpf), 35. Matthews, 36. Brodie. Střely na branku: 28:32. Diváci: 18.136. Hvězdy zápasu: 1. Matthews (Toronto), 2. Compher (Colorado), 3. Bunting (Toronto).

Detroit - Ottawa 4:2 (0:2, 1:0, 3:0)

Branky: 29. P. Suter, 42. Raymond, 43. Söderblom, 44. Rasmussen - 11. Watson, 16. Giroux. Střely na branku: 25:23. Diváci: 19.515. Hvězdy zápasu: 1. Seider, 2. Söderblom, 3. Rasmussen (všichni Detroit).

Dallas - San Jose 5:2 (2:1, 1:1, 2:0)

Branky: 11. Pavelski, 13. Robertson, 31. F. Olofsson (Faksa), 56. Hintz, 59. Lindell - 6. Barabanov, 30. Lindblom. Střely na branku: 31:31. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Pavelski, 2. F. Olofsson, 3. Robertson (všichni Dallas).

Calgary - Vancouver 3:2 (0:0, 3:1, 0:1)

Branky: 22. E. Lindholm, 30. Coleman, 35. Weegar - 36. Dries, 45. E. Pettersson. Střely na branku: 30:24. Diváci: 19.289. Hvězdy zápasu: 1. Coleman, 2. Weegar (oba Calgary), 3. E. Pettersson (Vancouver).

Edmonton - Winnipeg 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)

Branky: 45. Kostin - 16. Pionk, 47. Connor (Reichel). Střely na branku: 32:17. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. Hellebuyck, 2. Pionk (oba Winnipeg), 3. Kostin (Edmonton).

2. Winnipeg 37 23 1 13 118:95 47
3. Minnesota 36 21 2 13 116:102 44
4. Colorado 35 19 3 13 105:101 41
5. St. Louis 37 17 3 17 114:135 37
6. Nashville 35 15 6 14 94:107 36
7. Arizona 35 13 5 17 102:128 31
8. Chicago 35 8 4 23 77:132 20