Winnipeg zdolal na úvod konferenčního finále Vegas, rozhodnuto bylo po osmi minutách

Aktualizováno 13. 5. 2018 7:38
Winnipeg vyhrál úvodní zápas finále Západní konference nad Vegas 4:2.
Hokejisté Winnipegu ovládli první finále Západní konference.
Hokejisté Winnipegu ovládli první finále Západní konference. | Foto: Reuters

Winnipeg - Kanadský celek potřeboval na první branku pouze 65 vteřin. Obránce Dustin Byfuglien dělovkou z první překonal gólmana Marka-Andrého Fleuryho. "Úvodní trefa je ohromně důležitá. Každý je pak uvolněnější. Když vedete, hraje se líp," prohlásil finský kanonýr Patrik Laine, který se v sedmé minutě prosadil v přesilové hře ranou bez přípravy.

O 46 sekund později na něj navázal krajan Joel Armia, jenž dostal puk za brankovou čáru pomocí brusle. Rozhodčí gól nejdříve neuznali kvůli nedovolenému bránění Fleurymu, ale po trenérské výzvě kouče Jets Paula Maurice názor přehodnotili a spornou situaci označili za regulérní. Winnipegu stačilo na tři zásahy jen šest minut a 30 vteřin.

Golden Knights už se z těžkého direktu nesebrali. Bek Brayden McNabb sice 35 sekund po Armiově brance snížil střelou z levého kruhu při signalizovaném vyloučení Jets, ale kontaktní gól nevadské mužstvo nepřidalo.

V polovině zápasu vrátil Winnipegu tříbrankové vedení nejlepší střelec play off Mark Scheifele, jenž v početní výhodě tečoval Byfuglienovo nahození od modré a radoval se z 12. trefy. Pětadvacetiletý Kanaďan díky asistenci u první branky zaznamenal v osmi ze 13 zápasů minimálně dva body. Za uplynulých 30 let si vedl lépe jen Wayne Gretzky, který za 13 utkání posbíral více než jeden bod v devíti zápasech.

Scheifele vyzdvihl Byfuglienův přínos pro tým. "Je úžasný a v play off nás táhne. Dělá všechno, brání oslabení, hraje v přesilovkách. Při každém střídání odvede spoustu práce, které si lidé ani nevšimnou. Je to náš klíčový hráč," chválil amerického zadáka Scheifele.

Finální podobu skóre stanovil útočník William Karlsson v 36. minutě v přesilové hře. Hlavní hvězdou zápasu byl zvolen kapitán Jets Blake Wheeler, který posbíral tři asistence a s 15 přihrávkami je nejlepším nahrávačem play off. Český útočník ve službách Vegas Tomáš Nosek zůstal pouze mezi náhradníky.

Winnipeg kvůli sedmizápasové bitvě s Nashvillem nastoupil k utkání po dvou dnech volna, zatímco Vegas po šesti. "Říkal jsem si, že to je výhoda i nevýhoda zároveň, protože jsme byli z předcházející série rozehraní, ale na druhou stranu jsem se bál, jestli dokážeme po náročné sérii a cestování udržet tempo celých 60 minut," řekl Maurice. "Výborně nám vyšel začátek. Využili jsme rozehranosti," dodal kanadský kouč.

"Celý zápas jsme dotahovali. Hráli velmi dobře, skvěle bránili. Vytvořili si šance, kdy chtěli a dařila se jim přesilovka. A parádně jim vyšel začátek. To byly hlavní rozdíly mezi oběma týmy," komentoval utkání trenér Golden Knights Gerard Gallant. "Na rozdíl od nás byli na zápas připravení. V pondělí tu musíme rozhodně uspět," řekl útočník Vegas Jonathan Marchessault.

Finále Západní konference play off NHL - 1. zápas:

Winnipeg - Vegas 4:2 (3:1, 1:1, 0:0)

Branky: 2. Byfuglien, 7. Laine, 8. Armia, 30. Scheifele - 9. McNabb, 36. W. Karlsson. Střely na branku: 26:21. Diváci: 15.321. Hvězdy utkání: 1. Wheeler, 2. Byfuglien, 3. Scheifele (všichni Winnipeg).