Gretzky neví, zda by dnes uspěl: Hokej je hodně organizovaný. Hráči jsou lepší, ale méně kreativní

Daniel Poláček Daniel Poláček
13. 10. 2016 12:01
Uspěl by Wayne Gretzky v současném hokeji? Sám legendární centr o tom pochybuje. Tvrdí, že hráči jsou dnes lepší, ale chybí jim kreativita, kterou měly generace z 60. až 80. let.
Wayne Gretzky.
Wayne Gretzky. | Foto: Reuters

Praha – Před měsíci pronesl, že Jágrovi ukradne brusle, aby zůstal na čele historické produktivity NHL. Ve skutečnosti je Wayne Gretzky nepřekonatelný, 17 let po konci hráčské kariéry pořád marně vyhlíží opravdového konkurenta. Zároveň ale zpochybňuje své kvality, když hledí na dnešní hokej.

"Nevím, jestli by někdo jako Paul Coffey (jeden z nejlepších obránců v historii, pozn. red.) nebo já mohl hrát v současné éře. Hokej je teď hodně organizovaný,“ řekl muž přezdívaný The Great One kanadské stanici CBC.

V 80. letech každý věděl, že pokud se nestane něco neočekávaného, fenomenální Kanaďan suverénně vyhraje bodování. Dnes nikdo tak dominantní není, zápolení o Art Ross Trophy mnohdy probíhá až do posledního zápasu. Například v předminulé sezoně dělilo vítěze a pátého v pořadí jen pět bodů.

I opěvovaný Sidney Crosby ční nad konkurencí pouze nepatrně, za posledních deset let ovládl produktivitu dvakrát. "Hráči jsou teď lepší," smýšlí Gretzky.

Má to své důvody, které pochopitelně souvisejí s výchovou budoucích hvězd. "Když mi bylo deset let, chodil jsem do školy na devátou a končil v půl čtvrté. Pak se šlo na hokej, baseball, lakros. Dneska mají děti školu od osmi, odejdou z ní v jedenáct a pak trénují až do pěti v hokejových akademiích a na různých kempech," říká 55letý muž, který na několik let vkročil do NHL také jako trenér.

"Trochu jsme zapomněli na hraní na rybníce a používání kreativity, představivosti," pokračuje Gretzky. "Nehrajeme si s pukem a neučíme se, jak dělat důvtipné, kreativní akce. Trochu nám chybí něco z představivosti a kreativity, kterou jsme měli v 60., 70. a 80. letech."

Pohled legendárního centra na současný hokejový svět není ojedinělý. Že rychlá hra klade stále vyšší nároky, které nedávají příliš prostoru k "hraní na rybníce", tvrdí mnozí další, třeba Zbyněk Michálek.

"Kluci mají od nějakých třinácti čtrnácti let osobního kouče na všechno – kondici, bruslení, techniku hole nebo výživu. Osobně si ale myslím, že pro ty kluky to není moc dobré, protože jejich kariéra nebude tak dlouhá. Tělo to vydrží možná do třiceti, ale pak bude konec," uvedl český bek před Světovým pohárem (více ZDE).

Gretzkému dělá starosti rovněž finanční náročnost hokeje: "S penězi je velký problém. Vzpomínám si, že táta si půjčil peníze od mé babičky, aby mi mohl koupit brusle za 25 dolarů nebo novou hokejku za čtyři dolary. Stěží jsme si to mohli dovolit, tohle je velký problém také teď."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové boje mezi Izraelem a Gazou mají téměř 50 obětí

Bilance obětí izraelských náletů na Pásmo Gazy podle nového sdělení ministerstva zdravotnictví v této palestinské enklávě vystoupala na 43, včetně 13 dětí a tří žen. Na izraelské straně si raketová palba z Gazy v úterý a v noci na středu vyžádala šest mrtvých, včetně tří žen a dítěte, píše agentura AP.

Při izraelských náletech, které začaly poté, co radikální hnutí Hamás a jeho spojenci v pondělí z Gazy začali odpalovat rakety do Izraele, bylo podle ministerstva v Gaze zraněno téměř 300 lidí. Desítky zraněných byly hlášeny také v Izraeli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy