Gretzky neví, zda by dnes uspěl: Hokej je hodně organizovaný. Hráči jsou lepší, ale méně kreativní

Daniel Poláček Daniel Poláček
13. 10. 2016 12:01
Uspěl by Wayne Gretzky v současném hokeji? Sám legendární centr o tom pochybuje. Tvrdí, že hráči jsou dnes lepší, ale chybí jim kreativita, kterou měly generace z 60. až 80. let.
Wayne Gretzky.
Wayne Gretzky. | Foto: Reuters

Praha – Před měsíci pronesl, že Jágrovi ukradne brusle, aby zůstal na čele historické produktivity NHL. Ve skutečnosti je Wayne Gretzky nepřekonatelný, 17 let po konci hráčské kariéry pořád marně vyhlíží opravdového konkurenta. Zároveň ale zpochybňuje své kvality, když hledí na dnešní hokej.

"Nevím, jestli by někdo jako Paul Coffey (jeden z nejlepších obránců v historii, pozn. red.) nebo já mohl hrát v současné éře. Hokej je teď hodně organizovaný,“ řekl muž přezdívaný The Great One kanadské stanici CBC.

V 80. letech každý věděl, že pokud se nestane něco neočekávaného, fenomenální Kanaďan suverénně vyhraje bodování. Dnes nikdo tak dominantní není, zápolení o Art Ross Trophy mnohdy probíhá až do posledního zápasu. Například v předminulé sezoně dělilo vítěze a pátého v pořadí jen pět bodů.

I opěvovaný Sidney Crosby ční nad konkurencí pouze nepatrně, za posledních deset let ovládl produktivitu dvakrát. "Hráči jsou teď lepší," smýšlí Gretzky.

Má to své důvody, které pochopitelně souvisejí s výchovou budoucích hvězd. "Když mi bylo deset let, chodil jsem do školy na devátou a končil v půl čtvrté. Pak se šlo na hokej, baseball, lakros. Dneska mají děti školu od osmi, odejdou z ní v jedenáct a pak trénují až do pěti v hokejových akademiích a na různých kempech," říká 55letý muž, který na několik let vkročil do NHL také jako trenér.

"Trochu jsme zapomněli na hraní na rybníce a používání kreativity, představivosti," pokračuje Gretzky. "Nehrajeme si s pukem a neučíme se, jak dělat důvtipné, kreativní akce. Trochu nám chybí něco z představivosti a kreativity, kterou jsme měli v 60., 70. a 80. letech."

Pohled legendárního centra na současný hokejový svět není ojedinělý. Že rychlá hra klade stále vyšší nároky, které nedávají příliš prostoru k "hraní na rybníce", tvrdí mnozí další, třeba Zbyněk Michálek.

"Kluci mají od nějakých třinácti čtrnácti let osobního kouče na všechno – kondici, bruslení, techniku hole nebo výživu. Osobně si ale myslím, že pro ty kluky to není moc dobré, protože jejich kariéra nebude tak dlouhá. Tělo to vydrží možná do třiceti, ale pak bude konec," uvedl český bek před Světovým pohárem (více ZDE).

Gretzkému dělá starosti rovněž finanční náročnost hokeje: "S penězi je velký problém. Vzpomínám si, že táta si půjčil peníze od mé babičky, aby mi mohl koupit brusle za 25 dolarů nebo novou hokejku za čtyři dolary. Stěží jsme si to mohli dovolit, tohle je velký problém také teď."

 

Právě se děje

před 23 minutami

Fotbalisty Watfordu povede Pearson, bude třetím koučem v sezoně

Fotbalisty Watfordu povede ve zbytku sezony trenér Nigel Pearson, který se poslední celek tabulky pokusí zachránit v anglické lize. Na lavičce nahradí odvolaného španělského kouče Quiqueho Sáncheze Florese.

Šestapadesátiletý Pearson, bývalý trenér Leicesteru, bude už třetím koučem Watfordu v tomto ročníku. Mužstvo vstoupilo do ligy pod vedením Javiho Gracii, ten ale ve funkci vydržel jen do začátku září. Flores byl po špatných výsledcích odvolán v neděli.

Watford z patnácti ligových zápasů vyhrál jen jeden. Od udržení ho v současné době dělí sedm bodů.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Švýcar Odermatt slaví v super-G v Beaver Creeku první výhru v SP

Švýcarský lyžař Marco Odermatt vyhrál superobří slalom v americkém Beaver Creeku a připsal si premiérové vítězství v seriálu Světového poháru. Druhého Nora Aleksandera Aamodta Kildeho porazil o desetinu sekundy. Vítěz úvodního super-G z Lake Louise, olympijský šampion Matthias Mayer z Rakouska, byl o další čtyři setiny třetí a upevnil si vedení v celkovém hodnocení SP.

Dvaadvacetiletý Odermatt se na trať spustil s číslem dvě a byl první, kdo dojel až do cíle. Jeho čas pak už nikdo nepřekonal. Všestranný Švýcar, jenž na loňském mistrovství světa juniorů získal pět zlatých medailí, tak potvrdil svůj talent i mezi elitou. Jeho dosavadním maximem v SP bylo druhé místo z obřího slalomu v Soldeu z minulé sezony.

"Bylo to na hraně, víc už bych přitlačit nemohl. Ale v super-G můžete být rychlý jedině tak, že pojedete na hraně. S číslem dvě to taky jinak nejde. Neměl jsem žádné informace, měl jsem v hlavě jen ideální linii a té jsem se držel," řekl.

V sobotu čeká lyžaře v Coloradu sjezd, v neděli je na programu obří slalom.

Další zprávy