Washington doma roznesl Pittsburgh, Frolík rozhodl v prodloužení o vítězství Calgary nad Arizonou

Aktualizováno 17. 11. 2016 9:41
Washington doma deklasoval obhájce Stanleyova poháru z Pittsburghu 7:1. Na pěti gólech Capitals se podílel švédský centr Nicklas Bäckström jen o jednu asistenci méně zapsal T.J. Oshie a prosadil se také Alex Ovečkin. Naopak hvězdám Tučňáků Jevgeniji Malkinovi a Sidneymu Crosbymu se zápas příliš nepovedl. Rus nechtěně zranil svého brankáře a kapitán Crosby zapsal tři záporné body za účast na ledě. Calgary porazilo Arizonu v prodloužení o vítěznou branku se postaral Michael Frolík.

New York - Michael Frolík rozhodl ve středečním utkání NHL gólem v prodloužení o výhře Calgary 2:1 nad Arizonou a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Kladenský odchovanec si připsal asistenci i u vyrovnávací branky kanadského klubu. Hokejisté Washingtonu rozdrtili na svém ledě obhájce Stanleyova poháru Pittsburgh 7:1.

Arizona měla v utkání k dispozici poprvé od 1. listopadu Martina Hanzala a ujala se vedení 18 sekund před druhou sirénou trefou Tobiase Riedera. Domácí vyrovnali ve 47. minutě. Frolík po vhazování přistrčil puk Mathewu Tkachukovi, který téměř z nulového úhlu prostřelil Mikea Smitha.

"Nešťastně se mi puk odrazil od helmy do branky. Mohlo to skončit 1:0 a zažívali bychom v kabině úplně jiné pocity. Je to můj gól," uvedl sebekriticky Smith, který do té doby chytal skvěle a například zneškodnil za bezbrankového stavu parádním zákrokem lapačkou šanci Frolíkovi. "Možná kdybych to umístil trochu výš, bylo by to lepší. Ale udělal to výborně," komentoval český útočník svoji střelu z mezikruží.

V prodloužení už ale Frolík uspěl, když výborným forčekinkem získal kotouč a sólový únik zakončil přesnou střelou nad lapačku. "Uvažoval jsem, že si puk prohodím na bekhend, ale v poslední chvíli jsem si všiml, že ze strany se ke mně přibližuje hráč. Tak jsem raději vystřelil. A tentokrát to prošlo," radoval se.

Frolík dal šestý gól v sezoně a s dvanácti body je nejproduktivnějším hráčem týmu, přestože většinou nastupoval ve třetí formaci. V utkání proti Arizoně figuroval ve druhé lajně i kvůli tomu, že se v minulém utkání zranil Johnny Gaudreau, který je po zlomenině prstu po operaci. "Je to velká ztráta. A zároveň šance pro ostatní ukázat se. Musíme ho nahradit, protože nějaký čas nám bude chybět," řekl Frolík.

Washington táhla elitní lajna

Hlavním strůjcem úspěchu Washingtonu byl Nicklas Bäckström, který zaznamenal pět bodů za dva góly a tři asistence. T. J. Oshie měl ve srovnání s bilancí švédského útočníka jen o jednu přihrávku méně. Mezi střelce se také jednou zapsal Alexandr Ovečkin, zatímco hvězdám na druhé straně utkání nevyšlo.

"V tabulce jsme vysoko, i když naše výkony nebyly během sezony nejlepší. Dnes jsme ale byli opravdu rychlí, nepřestávali bruslit, vyhrávali jsme osobní souboje, proměňovali šance. Úžasné. Tento výsledek nám dodá sebevědomí, vidíme, co v nás je. Máme na čem stavět," prohlásil Bäckström. "Byli jsme semknutí, nic jsme jim nedovolili. To je dobré znamení," doplnil Alexandr Ovečkin, který se také zapsal mezi střelce.

Zatímco hvězdám na druhé straně utkání nevyšlo. Po chybě Jevgenije Malkina otevřel Oshie v oslabení skóre a domácí potrestali i vyloučení ruského útočníka, který v utkání posbíral šest trestných minut. Navíc nešťastně trefil hokejkou do hlavy Matta Murrayho, podle procentuální úspěšnosti nejlepšího brankáře v soutěži, když se snažil odtlačit protihráče.

Gólman Pittsburghu, který byl v době zásahu bez masky, ze zápasu za stavu 0:2 odstoupil, absolvoval testy na otřes mozku a dostal od lékařů svolení vrátit se do hry. Trenér Mike Sullivan ho ale z opatrnosti nechal odpočívat. Sidney Crosby zaznamenal tři záporné body za účast na ledě při inkasovaných gólech.

"Udělal jsem několik chyb, vyloučení. Nebyli jsme jako tým připravení. Oni chtěli předchozí porážky odčinit, víc toužili vyhrát. Zasloužili si to," řekl Malkin. "Bylo to ponižující, každý z nás je nesmírně zklamaný. Přeju si, abychom se z toho poučili a už to znovu neopakovali," řekl kouč Pittsburghu, pro který to byla v hlavním městě USA nejhorší porážka od roku 1989. Tehdy utrpěl debakl 0:8.

NHL:

Washington - Pittsburgh 7:1 (3:0, 1:0, 3:1)

Branky: 8. a 20. Oshie, 18. a 57. Bäckström, 26. Orlov, 46. Williams, 51. Ovečkin - 57. Kessel. Střely na branku: 39:26. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Bäckström, 2. Oshie, 3. Holtby (všichni Washington).

Calgary - Arizona 2:1 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 1:0)

Branky: 47. Tkachuk (Frolík), 61. Frolík - 40. Rieder. Střely na branku: 24:21. Diváci: 18.202. Hvězdy zápasu: 1. Tkachuk, 2. Frolík (oba Calgary), 3. Smith (Arizona).