Gudas si při debutu ve Washingtonu připsal gól a přihrávku

19. 9. 2019 7:49
Český hokejový obránce Radko Gudas při své premiéře v dresu Washingtonu pomohl gólem a asistencí k vítězství Capitals ve středečním přípravném duelu nad obhájcem Stanleyova poháru St. Louis 3:2. Nejdříve ve 28. minutě z dorážky vyrovnal na 1:1 a měl podíl i na vítězném gólu, který vstřelil sedm vteřin před koncem švédský útočník Nicklas Bäckström.
Radko Gudas a Alexej Toropčenko v přípravném zápase před NHL 2019-20
Radko Gudas a Alexej Toropčenko v přípravném zápase před NHL 2019-20 | Foto: Reuters

Devětadvacetiletý Gudas zamířil do Washingtonu v polovině června z Philadelphie výměnou za amerického zadáka Matta Niskakena. Capitals jsou jeho třetím působištěm v NHL po Tampě Bay a Flyers.

Do pondělního duelu s Chicagem (4:3 v prodloužení) ještě Gudas nezasáhl, ale v souboji s Blues už tvrdý zadák nechyběl a ukázal své ofenzivní kvality. O vyrovnání se před polovinou utkání postaral poté, co Jordana Binningtona na první pokus nepřekonal Brett Leason.

Druhý bod si Gudas připsal poté, co předal puk Alexandru Ovečkinovi, po jehož asistenci Bäckström ještě ze středního pásma vystřelil na Evana Fitzpatricka a puk po nečekaném odrazu od ledové plochy skončil v brance. Jen o 53 sekund dříve Capitals vyrovnali díky Slovákovi Richardu Pánikovi.

Za Capitals odchytal první polovinu utkání brankář Vítek Vaněček, který dostal jeden gól a připsal si 13 úspěšných zákroků. Inkasoval jen v 16. minutě, kdy Austin Poganski nahodil puk zpoza branky a Leason jej nešťastně bruslí srazil za záda českého gólmana.

Petr Mrázek nastoupil také na první polovinu utkání Caroliny s Tampou Bay a neinkasoval. Připsal si šest zásahů. Lightning nepřekonali ani Alexe Nedeljkovice a Hurricanes vyhráli 2:0.

Devatenáctiletý útočník Filip Zadina, šestka loňského draftu, asistoval u jediné branky Detroitu, který prohrál v Chicagu 1:2. Po Zadinově střele v přesilové hře otevřel v 19. minutě skóre Taro Hirose.

Domácí premiéru za Chicago si odbyl útočník Dominik Kubalík, který v úterý při prohře 3:5 v Detroitu dvakrát skóroval. Tentokrát vyšel čtyřiadvacetiletý plzeňský odchovanec naprázdno, ale mohl se radovat z výhry.

Asistenci si připsal také útočník Lukáš Radil ze San Jose, které prohrálo v Calgary 4:6. V 27. minutě se podílel na vyrovnání na 2:2, když připravil střeleckou pozici pro ruského útočníka Ivana Čechoviče.

Přípravné zápasy před NHL:

Montreal - Florida 4:3 (1:1, 1:1, 2:1), hráno v Bathurstu

Branky: 6. Peca, 25. Petry, 52. Barber, 54. Belzile - 16. Dadonov, 31. Hoffman, 47. Huberdeau.

Carolina - Tampa Bay 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Branky: 25. Lorentz, 46. C. Bishop. Brankář Petr Mrázek (Carolina) odchytal 30:22 minuty, ze šesti střel neinkasoval a měl úspěšnost zákroků 100 procent.

New York Rangers - New Jersey 3:4 (0:2, 2:1, 1:1)

Branky: 28. Panarin, 33. Haley, 51. L. Andresson - 1. Hischier, 20. Malcev, 31. Gusev, 44. Seney.

Washington - St. Louis 3:2 (0:1, 1:0, 2:1)

Branky: 28. Gudas, 59. Pánik, 60. Bäckström (Gudas) - 14. Poganski, 43. Sanford. Brankář Vítek Vaněček (Washington) odchytal 30:38 minuty, ze 14 střel inkasoval jednu branku a úspěšnost zákroků měl 92,9 procenta.

Ottawa - Toronto 4:3 (2:0, 1:1, 1:2)

Branky: 9. Veronneau, 18. C. Brown, 27. Ennis, 58. B. Tkachuk - 25. a 48. Matthews, 60. N. Shore.

Winnipeg - Minnesota 4:1 (2:0, 0:0, 2:1)

Branky: 1. Copp, 2. Wheeler, 55. Morrissey, 59. Suess - 49. N. Sturm.

Chicago - Detroit 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)

Branky: 24. Hagel, 31. Keith - 19. Hirose (Zadina).

Calgary - San Jose 6:4 (2:1, 3:3, 1:0)

Branky: 8. Monahan, 9. Quine, 29. A. Ružička, 30. D. Ryan, 34. Dubé, 60. J. Gaudreau - 32. a 38. Wiederer, 5. Bergmann, 27. Čechovič (Radil).