Gudas svým prvním gólem po 56 zápasech překonal Ritticha, výhru ale slavil brankář

23. 2. 2022 9:07
Hokejový obránce Radko Gudas překonal Davida Ritticha a vstřelil první gól v této sezoně NHL. Po zápase se ale radoval český brankář, který zastavil 44 střel a dovedl Nashville na ledě Floridy k výhře 6:4.
Obránce Floridy Radko Gudas jásá po gólu, který vstřelil do sítě Nashvillu
Obránce Floridy Radko Gudas jásá po gólu, který vstřelil do sítě Nashvillu | Foto: Reuters

Gudas, po jehož trefě vedla Florida 2:1, skóroval v NHL poprvé od loňského 19. dubna a po 56 zápasech. Střela českého obránce prošla na začátku druhé třetiny od modré čáry kolem klubka těl a zapadla Rittichovi do sítě u pravé tyčky.

"Střílel jsem na teč a snažil jsem se netrefit prvního hráče přede mnou. Jsem šťastný, že to prošlo. Užil jsem si každou vteřinu po gólu," radoval se Gudas, který si vylepšil bilanci v sezoně na 1+11.

Český bek je ceněný hlavně pro svou defenzivní hru - vede celou NHL v počtu srážek (218) a v klubu je druhý ve zblokovaných střelách (75).

Panthers zvýšili na 3:1 a ještě v 51. minutě vedli 4:3, ale Nashville i díky dvěma trefám Tannera Jeannota skóre otočil. Rittich, který nastoupil od začátku po více než měsíci, si připsal první výhru od 9. prosince.

"Dostalo se mi gólové podpory, kluci zblokovali hodně střel (18). To bylo ohromné. Podali jsme skvělý týmový výkon, všichni se snažili," pochvaloval si Rittich.

Jakub Voráček přihrál na vítěznou branku Columbusu, který doma zdolal Toronto 4:3 v prodloužení. V dresu poražených připravil jeden gól David Kämpf.

Voráček zavezl puk od vlastní branky do útočného pásma, přihrál jej Patriku Lainemu, který rozhodl prodloužení už po dvaceti vteřinách střelou z mezikruží.

"Sehrál to skvěle. Vytvořil mi průnikem místo a dokázal jsem se trefit," ocenil Laine, který od Voráčka očekával přihrávku. "Všiml jsem si, že má při přechodu do pásma puk na bekhendu, a věděl jsem, že z takové pozice nebude střílet," popisoval. Finský útočník vstřelil v utkání dva góly a bodoval podesáté v řadě (12+8).

Columbus prohrával 0:1 a 1:2. Druhý gól hostů vymyslel Kämpf, který při průniku po pravé straně posunul puk efektní zadovkou na Austona Matthewse. Kanonýr Toronta v gólové šanci zachoval chladnou hlavou, kličkou oklamal brankáře a připsal si už 34. trefu v sezoně. Lepší je pouze Leon Draisaitl z Edmontonu, který dal o gól víc.

San Jose podlehlo na ledě Anaheimu 3:4 po nájezdech a prohrálo posedmé za sebou. Hlavním strůjcem výhry domácích byl Rickard Rakell, který v prostřední třetině vyrovnal na 2:2 i 3:3 a prosadil se také v rozstřelu.

Důvěru dostal v nájezdech na straně poražených Tomáš Hertl, který ale ve druhé sérii přestřelil. Jeho spoluhráč Radim Šimek nastoupil podruhé v únoru v obraně Sharks a byl na ledě u jednoho inkasovaného gólu.

Zdeno Chára vyrovnal rekord NHL, který drží Chris Chelios v počtu zápasů odehraných obráncem (1651). Čtyřiačtyřicetiletý slovenský zadák přispěl za dvacet minut pobytu na ledě asistencí k výhře New Yorku Islanders 5:2 v Seattlu. Hosté vedli už v polovině utkání 4:0, dvakrát se trefil Zach Parise.

Trápí se Philadelphia, která si připsala šestou prohru v řadě po výsledku 1:4 se St. Louis. Flyers sice ve 49. minutě vyrovnali zásluhou Oscara Lindbloma, ale už za 42 sekund strhl Vladimir Tarasenko vedení na stranu Blues.

Ve zbývajícím utkání úterního programu zdolala Ottawa doma Minnesotu 4:3. Duel rozhodl obránce Thomas Chabot v 55. minutě svou druhou trefou v zápase.

Výsledky NHL:

Florida - Nashville 4:6 (1:1, 2:2, 1:3)

Branky: 7. S. Reinhart, 22. Gudas, 30. Ekblad, 49. S. Bennett - 51. a 59. Jeannot, 13. F. Forsberg, 31. Josi, 32. Trenin, 55. Mikael Granlund. Střely na branku: 48:33. Rittich odchytal za Nashville celý zápas, inkasoval čtyři góly ze 48 střel a úspěšnost zásahů měl 91,7 procenta. Diváci: 14.234. Hvězdy zápasu. 1. Mikael Granlund, 2. F. Forsberg, 3. Trenin (všichni Nashville).

Columbus - Toronto 4:3 v prodl. (0:1, 1:1, 2:1 - 1:0)

Branky: 27. a 61. Laine (na druhou Voráček), 42. A. Boqvist, 48. Gaunce - 13. Bunting, 36. Matthews (Kämpf), 58. Spezza. Střely na branku: 30:42. Diváci: 15.489. Hvězdy zápasu. 1. Laine, 2. Berube, 3. Gaunce (všichni Columbus).

Ottawa - Minnesota 4:3 (2:0, 1:2, 1:1)

Branky: 3. a 55. Chabot, 18. B. Tkachuk, 37. Stützle - 27. Fiala, 33. Spurgeon, 45. Merrill. Střely na branku: 34:43. Diváci: 7602. Hvězdy zápasu: 1. Chabot (Ottawa), 2. Fiala (Minnesota), 3. B. Tkachuk (Ottawa).

Philadelphia - St. Louis 1:4 (0:1, 0:0, 1:3)

Branky: 49. Lindblom - 12. B. Schenn, 49. Tarasenko, 60. Barbašev, 60. Saad. Střely na branku: 26:26. Diváci: 14.929. Hvězdy zápasu: 1. Tarasenko, 2. Binnington (oba St. Louis), 3. Lindblom (Philadelphia).

Seattle - NY Islanders 2:5 (0:2, 1:2, 1:1)

Branky: 32. Gourde, 42. Sheahan - 18. a 59. Parise, 9. B. Nelson, 26. Palmieri, 31. Cizikas. Střely na branku: 25:36. Diváci: 17.151. Hvězdy zápasu: 1. Parise (NY Islanders), 2. Geekie (Seattle), 3. Palmieri (NY Islanders).

Anaheim - San Jose 4:3 po sam. nájezdech (1:2, 2:1, 0:0 - 0:0)

Branky: 27. a 37. Rakell, 4. D. Grant, rozhodující sam. nájezd Zegras - 8. a 34. Couture, 18. Burns. Střely na branku: 29:43. Diváci: 13.288. Hvězdy zápasu: 1. Rakell, 2. Henrique (oba Anaheim), 3. Burns (San Jose).

2. St. Louis 50 30 6 14 179:138 66
3. Minnesota 48 31 3 14 186:147 65
4. Nashville 51 29 4 18 159:147 62
5. Dallas 49 27 2 20 143:145 56
6. Winnipeg 50 22 8 20 145:150 52
7. Chicago 52 18 8 26 126:176 44
8. Arizona 50 13 4 33 114:186 30