Tampa končí ve Stanley Cupu a má smutný rekord, na hraně vyřazení je i San Jose

Aktualizováno 17. 4. 2019 8:50
Hokejisté Columbusu porazili Tampu Bay 7:3 a jsou prvním týmem v historii NHL, který vyřadil vítěze Prezidentského poháru v úvodním kole v nejkratší možné době. Sezona skončila i Pittsburghu, který podlehl doma New Yorku Islanders 1:3 a také prohrál v sérii 0:4 na zápasy. Sezona v NHL skončila Dominiku Simonovi, Janu Ruttovi a Ondřeji Palátovi a ve hře je jejich možná účast na květnovém MS v hokeji.
Steven Stamkos po vyřazení Tampy ze Stanley Cupu 2019
Steven Stamkos po vyřazení Tampy ze Stanley Cupu 2019 | Foto: Reuters

Tampa Bay vyrovnala v základní části rekord NHL v počtu výher (62) a získala v ní o třicet bodů více než Columbus. Ten si zajistil až v předposledním utkání základní části účast v play off, ve kterém ještě nikdy nepostoupil z prvního kola. Papírové předpoklady se však naplňovaly pouze v úvodní třetině prvního zápasu, ve které Tampa Bay vedla 3:0, ale nakonec prohrála 3:4. Další zápasy ztratila v poměru 1:5, 1:3 a 3:7.

"Je jedno, co se stalo v základní části. Pokud nedosáhnete cíle a nevyhrajete to celé, je to selhání," prohlásil kapitán Tampy Bay Steven Stamkos. "Byli lepší, naplňovali svůj taktický plán. Nevím, co k tomu říct více. Kdybychom znali odpověď, vyhráli bychom. Bolí to," dodal.

Také trenér Tampy Bay Jon Cooper cítil obrovské zklamání, ale uznal sílu soupeře. "Zasloužili si, aby postoupili," podotkl kouč. "Není obvyklé, aby osmý tým (v konferenci) porazil prvního, ale do play off se dostane jen polovina týmů a každý je dobrý. Je to vyrovnané. V konečném výsledku je to o tom, že jsme se nemohli dostat ke své hře. Celý rok nám to šlo, ale teď šest dní v dubnu jsme z toho vypadli. Je to neštěstí, protože jsme pokazili dojem z parádní základní části," doplnil.

Tampa Bay v posledním utkání ani jednou nevedla. Lightning nabrali už po čtyřech minutách hry ztrátu 0:2 a v polovině zápasu prohrávali 1:3. Dvoubrankové manko smazali i s přispěním asistence Jana Rutty, ale v závěru prostřední třetiny inkasovali 54 sekund po vyrovnání gól na 3:4. Suverén základní části měl v závěrečné třetině převahu, ale střelce Tampy opět přiváděl k zoufalství brankář Sergej Bobrovskij. Columbus stvrdil překvapivý postup v posledních dvou minutách třemi góly do prázdné branky.

"Málem jsem na střídačce omdlel. Každý na každého skákal, někdo mě udeřil do brady. Všichni ječeli," popsal Cam Atkinson atmosféru na střídačce po brance na 5:3. "Jsem moc rád i za všechny naše fanoušky. Zasloužili si to. Na tento okamžik čekali dlouho," dodal. Columbus hraje v NHL od sezony 2000/01. "Kluci si ověřili, že když pracují jako tým, můžou dokázat velké a bláznivé věci," uvedl trenér John Tortorella.

Pittsburgh začal skvěle, Jake Guentzel ho dostal už po 35 sekundách do vedení. Za necelé dvě minuty ale vyrovnal z přečíslení dva na jednoho Jordan Eberle a skóre překlopil na stranu Islanders v závěru první třetiny Brock Nelson. Domácí se v sérii trápili v útoku, dali jen šest branek. Zmar potvrdil i Sidney Crosby, který ve velké šanci trefil tyč. A tak Josh Bailey zpečetil nečekaně rychlý postup Islanders při power play gólem do prázdné branky.

"Série byla vyrovnanější, než ukazuje skóre. Museli jsme si hrábnout na dno sil, abychom jim otrávili hru a limitovali jejich šance. A v brance jsme měli úžasnou oporu (Robina Lehnera). Kdykoli měli gólovou šanci, zastavil ji," řekl Eberle, který skóroval v každém ze čtyř utkání.

Islanders vyhráli sérii 4:0 poprvé od finále v roce 1983, ve kterém porazili Edmonton a radovali se ze zisku Stanleyová poháru. Od té doby ale vyhráli teprve druhou sérii v play off. "Všechny čtyři zápasy byly nesmírně vyrovnané. I když jsme je vyhráli, každý z nich byl na vážkách. Ulevilo se nám, že jsme to dotáhli, protože jsou sakra dobrým týmem a nechtěli jsme jim dávat žádnou naději," uvedl gólman Lehner, který v sérii kryl 135 ze 141 střel.

Pittsburghu chyběl i příspěvek Crosbyho. Kapitán týmu si ve čtyřech zápasech připsal jen bod a odehrál nejhorší play off v kariéře. "Zklamali jsme. Když jsme vstupovali do play off, připadalo mi, že hrajeme dobrý hokej. I po prvních dvou zápasech venku (3:4 v prodloužení a 1:3) jsem cítil, že máme šanci. Je to velmi frustrující, ještě jsem neměl čas to strávit," řekl Crosby.

Columbus se střetne v další fázi s vítězem série Boston - Toronto, soupeř Islanders vzejde z dvojice Washington - Carolina.

San Jose nastoupilo bez útočníka Joea Thorntona, který dostal jednozápasový trest za úder do hlavy Tomáše Noska. Rozdílem v sérii jsou ale výkony brankářů. Marc-Andre Fleury chytal opět fantasticky, zlikvidoval 28 střel a připsal si v play off patnáctou nulu v kariéře. Čtyřmi body (2+2) se o výhru zasloužil Max Pacioretty, který otevřel skóre už v čase 1:11. Vegas ve všech čtyřech zápasech skórovalo do minuty a půl, to se stalo v historii NHL poprvé.

Husarský kousek se povedl Winnipegu, který po dvou domácích prohrách uspěl v obou venkovních zápasech. Na ledě St. Louis prohrával od 41. minuty brankou Vladimira Tarasenka, ale brzy vyrovnal Mark Scheifele. Prodloužení rozhodl v čase 66:02 Kyle Connor.

1. kolo play off NHL:

Východní konference - 4. zápasy:

Columbus - Tampa Bay 7:3 (2:1, 2:2, 3:0)

Branky: 3. a 59. Texier, 4. Dubois, 27. S. Jones, 39. Bjorkstrand, 59. Panarin, 60. Duchene - 9. Stamkos, 34. Paquette (Rutta), 38. B. Point. Střely na branku: 25:33. Diváci: 19.328. Hvězdy zápasu: 1. Bjorkstrand, 2. Dubois, 3. S. Jones (všichni Columbus). Konečný stav série: 4:0.

Pittsburgh - NY Islanders 1:3 (1:2, 0:0, 0:1)

Branky: 1. Guentzel - 3. Eberle, 19. B. Nelson, 60. Josh Bailey. Střely na branku: 33:26. Diváci: 18.609. Hvězdy zápasu: 1. Lehner, 2. Eberle (oba NY Islanders), 3. Guentzel (Pittsburgh). Konečný stav série: 0:4.

Západní konference - 4. zápasy:

St. Louis - Winnipeg 1:2 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 0:1)

Branky: 41. Tarasenko - 48. Scheifele, 67. Connor. Střely na branku: 32:39. Diváci: 18.346. Hvězdy zápasu: 1. Connor (Winnipeg), 2. Binnington (St. Louis), 3. Scheifele (Winnipeg). Stav série: 2:2.

Vegas - San Jose 5:0 (2:0, 1:0, 2:0)

Branky: 2. a 33. Pacioretty, 20. Theodore, 47. Tuch, 57. Marchessault. Střely na branku: 27:28. Diváci: 18.567. Hvězdy zápasu: 1. Fleury, 2. Pacioretty, 3. Theodore (všichni Vegas). Stav série: 3:1.

před 3 minutami

Radil rozhodl prvním hattrickem v KHL o výhře Spartaku

Útočník Lukáš Radil rozhodl v KHL hattrickem o vítězství hokejistů Spartaku Moskva nad Soči 4:1. Tři góly v jednom utkání vstřelil poprvé po letošním návratu do moskevského klubu z NHL i vůbec za celou dobu působení v soutěži. Prosadil se při hře pět na pět, v přesilovce a také při power play do prázdné branky. U gólu na 3:1 mu asistoval Robin Hanzl.

V říjnu už to bylo druhé Radilovo tříbodové utkání, před týdnem se podílel na výhře 3:0 nad Dynamem Minsk dvěma góly a asistencí. Nyní má na kontě deset branek a na jedinou se přiblížil k nejlepšímu českému střelci v soutěži Dmitriji Jaškinovi.

Brankář Roman Will zneškodnil 32 střel a pomohl Čeljabinsku k výhře 2:1 na ledě Chabarovsku. Domácí hráč Michal Jordán si připsal asistenci, stejně jako Lukáš Sedlák ve vítězném mužstvu.

Zápas začal jako souboj českých brankářů Willa a Marka Langhamera, ten ale vynechal druhou třetinu poté, co dostal trest na 2+10 minut za nepovolenou výstroj. Dvacet minut v domácí brance strávil Jevgenij Alikin, pak se Langhamer na led vrátil.

Willa překonal pouze Vladimir Butuzov v 47. minutě. Rychlý protiútok založil obránce Jordán, který obral soupeře o puk a přihrál Alexandru Poluninovi. Po snížení na 1:2 už v Chabarovsku před dvěma tisícovkami diváků další branka nepadla.

před 39 minutami

Tourmalet musela Vuelta oželet, nově vede Carapaz

Šestou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Španěl Ion Izagirre ze stáje Astana. Obhájce prvenství Primož Roglič ze Slovinska přišel o červený trikot lídra, v němž byl po celý dosavadní průběh závodu. Nově vede Ekvádorec Richard Carapaz z týmu Ineos Grenadiers. Zdeněk Štybar dojel 110., Jan Hirt 128., oba s mankem více než 17 minut.

Poté co museli organizátoři zaimprovizovat, když bylo Vueltě kvůli opatřením spojeným s koronavirovou krizí zapovězeno vstoupit na území Francie, končila šestá, přes 146 kilometrů dlouhá horská etapa v pyrenejském lyžařském středisku Aramón Formigal. Přestože nebylo k vidění obávané stoupání na Tourmalet, nabídl závěr dramatický dojezd.

Patnáctikilometrové stoupání do cíle znepříjemňovaly závodníkům nevlídné klimatické podmínky. Vedle dešťových kapek se musel navíc dosavadní lídr Roglič vypořádat s technickými problémy, a jak se následně ukázalo, dotáhnout se zpátky do skupinky s favority ho stálo až příliš mnoho sil. Celkově je nyní až čtvrtý s půlminutovým mankem na Carapaze.

Jednatřicetiletý Izagirre se ve vedoucí skupině zhruba tři kilometry před cílem zvedl ze sedla a ujel všem soupeřům. Nakonec slavil s náskokem 25 sekund před Kanaďanem Michaelem Woodsem a Portugalcem Ruiem Costou. Podařilo se mu tím zkompletovat etapové vavříny na všech třech Grand Tours. V roce 2012 vyhrál na Giru d'Italia, před čtyřmi lety dosáhl dílčího úspěchu i na Tour de France.

"Je skvělé dosáhnout výhry na všech třech třítýdenních etapových závodech. Myslel jsem na to během závodu. Nechal jsem tam všechno i s vědomím toho, že zítra nás čeká volný den," prohlásil Izagirre.

Cyklistický závod Vuelta - 6. etapa (Biescas - Aramón Formigal, 146,4 km):

1. I. Izagirre (Šp./Astana) 3:41:00, 2. Woods (Kan./EF Pro Cycling), 3. Costa (Portug./SAE Team Emirates) oba -25, 4. Power (Austr./Sunweb), 5. Valgren (Dán./NTT), 6. Martin (Fr./Cofidis) všichni -27, 7. Cattaneo (It./Deceuninck-Quick Step) -38, 8. Carthy (Brit./EF Pro Cycling) -48, 9. G. Izagirre (Šp./Astana) -53, 10. Henao (Kol./SAE Team Emirates) -55, …110. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step), 128. Hirt (ČR/CCC) oba -17:11.

Průběžné pořadí: 1. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) 24:34:39, 2. Carthy -18, 3. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation) -20, 4. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) -30, 5. Mas (Šp./Movistar) -1:07, 6. Grossschartner (Rak./Bora-hansgrohe) -1:30, 7. Soler (Šp./Movistar) -1:42, 8. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott) -2:02, 9. De La Cruz (Šp./SAE Team Emirates) -2:46, 10. Valverde (Šp./Movistar) -3:00, …59. Hirt -42:27, 116. Štybar -1:08:47.

před 45 minutami

Britská policie řeší tanker v Lamanšském průlivu. Mohl být unesený

Britská policie a pobřežní stráž zasahují kvůli incidentu na ropném tankeru, který se nachází v Lamanšském průlivu jižně od ostrova Wight. Příčina policejní akce zatím není jasná, informují tiskové agentury. Podle nepotvrzených zpráv britských médií se někdo pokusil tanker unést.

"Víme o incidentu na palubě plavidla, které se nachází jižně od ostrova Wight, a zabýváme se jím," uvedla policie hrabství Hampshire. Stanice Sky News s odvoláním na zástupce místní správy na ostrově Wight uvedla, že se zásahu bude nejspíš účastnit i protiteroristická jednotka britského námořnictva.

K lodi, která se plaví pod libyjskou vlajkou, vyrazila plavidla pobřežní stráže i vrtulníky. Agentura DPA uvedla, že bezpečnostní složky uzavřely pro námořní plavbu rozsáhlou oblast kolem plavidla.

Tanker Nave Andromeda, dlouhý 228 metrů, podle agentury AP vyplul 6. října z Lagosu v Nigérii a do jihoanglického přístavu Southampton měl dorazit dnes dopoledne. Během dne se ale přestal hlásit.