Výprodej hvězd. Proč v NHL letí výměny, které by neprošly ani ve videohře?

jzp jzp
27. 7. 2022 6:19
Vedle nejsledovanějších přestupů bují o prázdninové pauze v hokejové NHL i výměny, které na první pohled nedávají smysl. Stojí za nimi zrádný platový stop.
Oliver Bjorkstrand v dresu Columbusu
Oliver Bjorkstrand v dresu Columbusu | Foto: Reuters

Generální manažer Columbusu Jarmo Kekäläinen je jedním z vítězů posezonního dění v NHL. Senzačně zlákal Johnnyho Gaudreaua na osmiletou spolupráci a s další velkou hvězdou Patrikem Lainem prodloužil smlouvu.

Fanoušky Blue Jackets ale taky trochu naštval. Kvůli velkým akvizicím přesáhl platový strop a situaci vyřešil bolestivým řezem.

Vyměnil 27letého křídelníka Olivera Bjorkstranda, který v uplynulé základní části nasázel 28 gólů a ukázal i defenzivní nadání. S roční gáží 5,4 milionu dolarů na další čtyři sezony se jevil jako výhodná investice.

Zamířil však do Seattlu. Co je ale zásadní, Columbus na oplátku získal volbu ve třetím a čtvrtém kole draftu 2023. Bjorkstranda jinými slovy prodal extrémně pod cenou. Neměl jinou možnost. Konkurence věděla, že je v úzkých.

"Vybrali jsme si tu nejlepší z nedobrých možností," oznámil Kekäläinen s tím, že kontroverzní krok musel podniknout, aby se vešel do platového stropu. Kandidátem na trejd byl také Jakub Voráček, ale nikdo si nechtěl vzít na starost jeho více jak osmimilionový plat.

Vedle Columbusu uspořádalo letní výprodej i Vegas. Hvězdného křídelníka Maxe Paciorettyho s nadějným obráncem Dylanem Coghlanem vyměnilo do Caroliny za "budoucí vyrovnání", tedy za nic hmatatelného.

Paciorettyho přitom před lety získalo tak, že za něj do Montrealu poslalo hodnotný balíček v čele s velmi talentovaným centrem Nickem Suzukim, který nyní ve frankofonní metropoli září.

Vegas teď mohlo Paciorettyho poslat dál za slušnou protihodnotu, ale stejně jako Columbus v případě Bjorkstranda bylo v nevýhodné pozici. Potřebovalo za každou cenu uvolnit místo pod platovým stropem.

Carolina si tak mne ruce. Zadarmo ulovila 33letého forvarda, který v posledních letech sbírá bod na zápas. Ano, občas ho trápí zdravotní problémy, ale smlouvu se sedmimilionovou gáži už má jen na rok, čili nejde o velký risk.

Nevyvážené výměny, které by možná neprošly ani v manažerském módu videoherní série NHL od EA Sports, jsou důsledkem platového stropu, jehož růst delší dobu stagnuje.

Napříč zámořskou soutěží zavládla výrazná nespokojenost už před třemi lety, kdy se strop zvýšil jen o dvě a půl procenta ze 79,5 na 81,5 milionu dolarů. Oproti více než desetiprocentnímu růstu z nejplodnějších let šlo o zanedbatelný pokrok.

"Pět vysokých představitelů klubů NHL mi řeklo, že platový strop ligu zabíjí," prohlásil tehdy známý hráčský agent Allan Walsh. "Tým šikovně draftuje hráče, rozvíjí je a pak se zařadí mezi kandidáty na titul. Teď jsou ale manažeři nuceni k tomu, aby své opory doslova rozdali."

Nyní je situace ještě horší, protože kvůli problémům s koronavirovou pandemií platový strop na dva roky zamrzl. Až pro nadcházející ročník se zvýšil na 82,5 milionu. Pořád ale jde jen o nepatrný růst.

Platí tak, že místo pod stropem je cennější než kdy dřív. Dobrého hokejistu lze výměnou ukořistit téměř zadarmo a za příjem hráče, jehož výkony neodpovídají platu, je možno si nechat ještě "zaplatit", například v podobě výběrů v draftu.

Chicago takto před časem získalo Petra Mrázka spolu s volbou v prvním kole dražby nadějí. Do Toronta na oplátku poslalo horší výběr ve druhém kole.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Skupina Rage Against the Machine v Praze nevystoupí, zpěvák si poranil nohu

Americká rocková kapela Rage Against the Machine zrušila evropské turné včetně koncertu, který měla odehrát 19. září v pražské O2 areně. Informaci potvrdila česká pobočka pořádající agentury Live Nation. Důvodem je indispozice dvaapadesátiletého zpěváka Zacka de la Rochy. Poranil si nohu a poslední koncerty musel absolvovat vsedě. "Lékaři mu doporučili, aby v srpnu a září nepokračoval v turné po Velké Británii a Evropě. S velkým zklamáním šňůru musíme zrušit," uvedli hudebníci.

Po vystoupení 14. srpna v newyorské Madison Square Garden frontman zamíří domů, aby se rehabilitoval. "Moc se omlouváme všem, kteří na nás roky čekali," dodává sestava. Ta vznikla roku 1991, dále ji tvoří kytarista Tom Morello, baskytarista Tim Commerford a bubeník Brad Wilk. Rage Against the Machine v uplynulé dekádě osm let nekoncertovali. Znovu se dali dohromady u příležitosti současného turné. To mělo začít roku 2020, kvůli pandemii však bylo dvakrát odložené.

Vstupenky na pražský koncert zaplacené online budou v plné výši automaticky refundovány na účet, ze kterého proběhla platba. Peníze za lístky zakoupené v kamenných prodejnách pořadatelé začnou v místě zakoupení vracet 18. srpna.

před 3 hodinami

Trump využil u prokuratury práva nevypovídat. Bez odpovědi zůstalo 400 otázek

Bývalý americký prezident Donald Trump využil svého práva nevypovídat více než 400krát, když ve středu předstoupil před generální prokurátorku státu New York Letitii Jamesovou v rámci vyšetřování praktik jeho rodinné firmy. S odvoláním na zdroje obeznámené s průběhem dotazování to uvádí některá americká média. List The New York Times (NYT), že Trumpovy dvě nejstarší děti se při svých setkáních s vyšetřovateli na pátý dodatek americké ústavy neodvolávaly.

Jediná otázka, na kterou prezident z let 2017 až 2021 prokuratuře pod přísahou odpověděl, byla ta ohledně jeho jména, řekl Trump televizei NBC News jeho právník Ron Fischetti. Podle informací NYT následně předvolaný oznámil, že dál nebude spolupracovat a Jamesovou, která seděla ve stejné místnosti, označil za "odpadlickou prokurátorku". Následovalo prý více než 400 otázek, na něž Trump reagoval slovy "stejná odpověď" na znamení toho, že využívá práva nevypovídat.

NBC News informovaný zdroj sdělil, že Trump toto právo uplatnil více než 440krát. Prokuratura po několikahodinovém setkání potvrdila, že exprezident skutečně odmítal odpovídat, nicméně nespecifikovala, kolikrát se tak stalo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy