"Výhra v loterii. Měl hrozné štěstí." Rozjetý Chytil zpražil Rusa nevídaným gólem

jzp jzp
26. 1. 2023 19:15
Jak poznamenali komentátoři přenosu, šokoval všechny přítomné. Centr newyorských Rangers Filip Chytil vstřelil v hokejové NHL gól hned z vhazování, což se mu nikdy předtím nepovedlo. Není divu. Tento počin je podobně vzácný jako góly brankářů.
Filip Chytil slaví Alexisem Lafrenierem svůj gól na ledě Toronta.
Filip Chytil slaví Alexisem Lafrenierem svůj gól na ledě Toronta. | Foto: Reuters

V noci na čtvrtek Chytil opět prokázal životní formu. Za 15 a půl minuty na ledě Toronta čtyřikrát vystřelil a dal dvě branky. Přestože nakonec se spoluhráči bral jen bod za porážku 2:3 v prodloužení, na utkání jen tak nezapomene.

Zkraje druhé třetiny totiž skóroval hned z buly, což se v hokeji, kor na nejvyšší úrovni, stává zcela výjimečně.

"Poprvé po delší době jsme neměli dané, jak to při vhazování sehrajeme, takže mě v tu chvíli napadlo, že zkusím vystřelit," popisoval Chytil senzační branku s tím, že při rozhodování zohlednil i postavení soupeřova centra. "Nepamatuji si, že bych někdy dal takový gól. Hodněkrát už jsem to zkoušel, teď to konečně vyšlo," zářil.

Český centr nečekanou střelou nachytal ruského brankáře Ilju Samsonova, který poslední dobou přetlačuje Matta Murrayho v boji o post torontské jedničky.

"Takový gól, to je výhra v loterii. Měl hrozné štěstí. Nechci se na to soustředit," komentoval Chytilův úspěch Samsonov.

Třetím klíčovým mužem celé situace byl český centr David Kämpf, který proti Chytilovi stál na buly na straně Toronta.

Je kuriózní, že k bleskurychlému gólu vedl zrovna souboj těchto dvou. Kämpf je totiž specialistou na vhazování, v aktuální sezoně jich vyhrává přes 52 procent. Naopak Chytil v této disciplíně navzdory dobrému rozjezdu stále propadá, momentálně je na procentuální úspěšnosti 38,7, což je u centra mizerné číslo.

V probíraném zápase však Chytil uspěl v pěti z dvanácti pokusů a na své poměry předvedl lehce nadprůměrný výkon. Naopak Kämpf zůstal se zhruba třetinovou úspěšností daleko za očekáváním.

Chytila těšilo i to, že díky dvěma gólům se dostal už na 15 branek, čímž překonal své tři roky staré sezonní maximum. Pokud nezvolní, mohl by atakovat hranici 30 gólů.

V hokejovém světě je teď ale hlavně mužem, který skóroval z buly. Zařadil se tak k Adamu Oatesovi nebo Claudu Girouxovi, kteří raritním kouskem uhranuli v minulosti.

Vůbec nejslavnější branku přímo z vhazování má pak na svědomí Mario Lemieux, který se takto prosadil v sezoně 2002/03 proti Buffalu. Pomohl mu odraz od brusle Alexeje Žitnika, na který brankář Mika Noronen nestihl zareagovat.

Památný gól je to ale hlavně proto, že v něm hrála roli sázka. Lemieux se tehdy snažil o gól z buly už dlouhou dobu. Kvůli tomu si z něj začal utahovat pittsburghský komentátor Mark Madden.

"Dělal jsem si z toho srandu a Mariovi řekl, že je to jediná věc, kterou nedokáže," citoval Maddena v dávném textu deník Pittsburgh Post-Gazette. "Když se ohradil, řekl jsem mu: 'Vsadím se s tebou o 66 babek (podle čísla hráčova dresu, pozn. red.).' On na to: ''To je nějak málo. Co takhle 6600 dolarů?' Souhlasil jsem s tím, že pokud vážně dá gól z vhazování, pošlu tyhle peníze jeho charitě."

Proto když Lemieux zhruba po dvou letech od sázky takto skutečně skóroval, zvedl ruce a namířil je k novinářské tribuně s přítomným Maddenem, který právě prohrál sázku.

"Je těžké dát branku z buly. Mně to trvalo několik let, a to jsem to zkoušel hodně," líčil pak Lemieux. "Potřebujete šťastný odraz nebo dobrou střelu. Mně vyšel ten odraz, mého kamaráda to teď bude stát pár babek," smál se.

6600 dolarů (v dnešním kurzu asi 145 tisíc korun) putovalo do Lemieuxovy nadace, která doteď přispívá na výzkum rakoviny a pomáhá rodinám, které zákeřné onemocnění zasáhlo. Sám Lemieux, nyní vlastník hokejových Penguins, vyhrál během hráčské kariéry boj s Hodgkinovou nemocí, rakovinou mízních uzlin.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Slovenská prokuratura podala obžalobu v korupční kauze na exministra Kaliňáka

Elitní složka slovenské prokuratury podala obžalobu na bývalého ministra vnitra Roberta Kaliňáka a podnikatele Jozefa Brhela pro podezření z podplácení někdejšího šéfa finanční správy Františka Imreczeho. S odvoláním na šéfa úřadu speciální prokuratury Daniela Lipšice to dnes napsal list Denník N, podle kterého oběma obžalovaným hrozí pětileté vězení. Kaliňák už dříve vinu v případu popřel.

Stíhání Kaliňáka a Brhela podle dřívějších informací souvisí s podezřením, že stáli za vyplácením peněz navíc Imreczemu k jeho oficiálnímu platu prezidenta finanční správy. Před nástupem do čela státní instituce Imrecze pracoval v soukromé sféře, kde měl vyšší plat.

Brhel spolu se svým synem a několika dalšími obžalovanými už čelí obžalobě v jiném případu, který se týká podezření z nevýhodných zakázek na dodávku informačních systémů pro finanční správu v době, kdy ji řídil Imrecze. Ten spolupracuje s policií při vyšetřování kauz z dob dlouholetého vládnutí nyní opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, jejichž dlouholetým místopředsedou byl Kaliňák. Imrecze, jehož důvěryhodnost jako svědka Fico letos zpochybňoval a označil ho za udavače, v jiné korupční kauze vyvázl letos v únoru s podmínkou a peněžitým trestem.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Expředseda britských labouristů Corbyn dostal zákaz kandidovat ve volbách

Bývalý šéf britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn dostal zákaz objevit se na kandidátce strany v příštích parlamentních volbách. Pro návrh jeho nástupce Keira Starmera hlasovalo 22 členů výkonného výboru strany, proti jich bylo 12, informoval server BBC.

Corbyn byl lídrem labouristů v letech 2015 až 2020, kdy ho nahradil Starmer. Na podzim 2020 ho strana ze svých řad dočasně vyloučila kvůli zprávě, která konstatovala, že se straníci pod jeho vedením nedokázali vypořádat s antisemitismem. I když členství mu bylo obnoveno, v parlamentu už Corbyn labouristy dál reprezentovat nesměl a oficiálně je nyní nezávislým poslancem.

"K Labouristické straně jsem se přidal v 16 letech, protože jsem jako miliony dalších věřil v přerozdělení bohatství a moci," uvedl v pondělí Corbyn a zdůraznil, že se z politiky stáhnout nehodlá. Podle serveru BBC je pravděpodobné, že ve svém volebním obvodu Islington North, který zastupuje v Dolní sněmovně už od roku 1983, bude kandidovat jako nezávislý. Kvůli vysoké popularitě by tam měl i bez stranické podpory velkou šanci uspět, napsal server Sky News.

Starmer argumentoval, že Corbynova kandidatura by labouristy v příštích parlamentních volbách plánovaných na rok 2024 poškodila. Opoziční strana má podle všech průzkumů velkou šanci výrazně porazit nyní vládní konzervativce. Rozdíl mezi oběma politickými rivaly je v současnosti kolem 15 procentních bodů.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

USA přestanou s Ruskem sdílet data o svých jaderných zbraních

Spojené státy podle deníku The Wall Street Journal informovaly Rusko, že s ním nebudou nadále sdílet data o svých strategických jaderných zbraních. Důvodem je ruské únorové pozastavení účasti na dohodě Nový START, která omezuje počet aktivních jaderných zbraní a jejich nosičů.

"Toto je první krok, který jsme v rámci dohody v reakci na ruské pozastavení členství udělali. Naším cílem je přimět Rusko, aby se k dohodě vrátilo," řekl WSJ vysoce postavený představitel Bílého domu. Americké rozhodnutí sdělila náměstku ruského ministerstva zahraničí Sergeji Rjabkovovi náměstkyně amerického ministerstva zahraničí Bonnie Jenkinsová.

"Je to velice nešťastné, ale naprosto předvídatelné a vhodné. Proč by Rusko mělo nadále těžit z transparentnosti, když zamítá přístup Spojeným státům?" uvedl Lynn Rusten z neziskové organizace Nuclear Threat Initiative zabývající se bezpečnostními otázkami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy