Od Pouzara přes Jágra až ke Kempnému s Vránou. Tohle jsou všichni čeští vítězové Stanley Cupu

Foto: Reuters
Sport Sport
11. 6. 2018 13:42
Do galerie vítězů Stanley Cupu přibyla další dvě česká jména: Michal Kempný a Jakub Vrána. Projděte si české držitele hokejového svatého grálu.

Las Vegas/Praha - Obránce Michal Kempný a útočník Jakub Vrána z Washingtonu rozšířili počet českých vítězů Stanleyova poháru na 26. Slavná trofej díky nim zavítá do České republiky po třech letech. Naposledy ji ukázal v tuzemsku v roce 2015 zadák Michal Rozsíval, který podruhé v kariéře triumfoval s Chicagem.

Sedmadvacetiletý Kempný i o pět let mladší Vrána slaví první triumf v kariéře. Kempný se stal vůbec prvním českým vítězem Stanleyova poháru, který nebyl v NHL draftovaný. Odchovanec Hodonína, který hrál v extralize za Kometu Brno i Slavii, podepsal předloni jako volný hráč smlouvu s Chicagem, odkud jej letos 19. února získal Washington.

Vránu si Capitals vybrali v roce 2014 v prvním kole na 13. pozici. Odchovanec pražských Letňan, který před čtyřmi roky získal stříbro na mistrovství světa hráčů do 18 let, debutoval v NHL v minulé sezoně.

V širším kádru Capitals byl i obránce Jakub Jeřábek, který ale nesehrál dostatečný počet utkání k tomu, aby se oficiálně zařadil mezi držitele Stanleyova poháru. K tomu je potřeba alespoň 41 utkání v základní části či nejméně jeden start ve finálové sérii.

Sedmadvacetiletý Jeřábek, který loni po ročním působení v Podolsku v KHL podepsal jako nedraftovaný volný hráč kontrakt s Montrealem, přišel do týmu Capitals 21. února. K 25 duelům za Canadiens jich přidal v základní části za Washington 11 a během play off dostal příležitost jen v prvních dvou duelech.

Rekordmany mezi českými šampiony jsou trojnásobní vítězové Jaroslav Pouzar a Jiří Hrdina. Dva prsteny za triumf ve Stanleyově poháru mají vedle Rozsívala také Jaromír Jágr, Robert Holík, Patrik Eliáš, Petr Sýkora a Dominik Hašek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Česko se ohradilo proti rozšiřování těžby v polském dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy