Vrbata se blýskl třemi přihrávkami, asistoval také Jágr a Palát

14. 1. 2017 6:46
Byl to večer plný českých asistencí. Radim Vrbata se v pátečním duelu NHL podílel dokonce třemi nahrávkami na výhře Arizony 4:3 nad Winnipegem. Na góly svých týmů ale přihrávali i Jaromír Jágr nebo Ondřej Palát.
Radim Vrbata.
Radim Vrbata. | Foto: ČTK

New York - Hokejový útočník Radim Vrbata se v pátečním utkání NHL podílel třemi asistencemi na výhře Arizony 4:3 nad Winnipegem a stal se třetí hvězdou zápasu. Přihrávku si připsal i Jaromír Jágr, který s Floridou podlehl New Yorku Islanders 2:5. Ondřej Palát asistoval u jediné trefy Tampy Bay, která prohrála s Columbusem 1:3.

Arizona získala klíčový náskok v rozmezí 5. až 15. minuty, během nichž otočila duel z 0:1 na 4:1. Vrbata se nejprve zapsal do statistik u druhé trefy Coyotes, když přihrál do druhé vlny Oliveru Ekmanu-Larssonovi, který ještě našel v lepší pozici skórujícího Petera Hollanda.

Při třetím gólu posunul mladoboleslavský rodák puk podél pravého mantinelu na modrou čáru Lukovi Schennovi, jehož střelu tečoval Jamie McGinn. Poslední bod získal Vrbata přihrávkou do jízdy Brendanu Perlinimu, který dorážkou vlastní střely přidal čtvrtý zásah domácího týmu.

Arizoně podle Vrbatových slov pomohlo, že hrála zápas po pěti dnech. "Už jsme byli trochu unavení. Ale všichni jsme si odpočinuli a jsme teď zase do utkání nažhavení," vysvětloval český útočník, pro něhož jsou tři asistence v jednom zápase vyrovnaným maximem. Načerpání nových sil se projevilo právě v úvodní části, kdy Coyotes po více než dvou letech vstřelili ve třetině čtyři branky.

Po akci Jágra, který od zadního mantinelu poslal puk před branku, upravil Vincent Trocheck v desáté minutě skóre na 1:2. Florida snížila na rozdíl jedné trefy ještě v úvodu třetí třetiny, jenže další drama nepřipustil John Tavares. Kapitán Islanders dvěma brankami v závěrečné části zkompletoval šestý hattrick v kariéře a zároveň se přehoupl přes hranici 500 bodů.

Florida tak prohrála posedmé z posledních osmi zápasů. "Byli jsme pomalí a nepřipravení jako tým včetně mě. Oni byli hladovější, více chtěli vyhrát. Je to frustrující. Myslíte si, že si venku vedete dobře, a pak se vrátíte domů a hrajete takhle. Ale začíná to ode mě. Musím být od úvodního vhazování připravený a předvést pár velkých zákroků, abych kluky udržel ve hře," prohlásil po zápase gólman Panthers Roberto Luongo.

Tampa Bay zúročila tlak v první třetině ve vedoucí branku po pohledné akci. Palát zachytil v obranném pásmu puk, zavezl ho po pravé straně do útočného pásma a přihrál mezi kruhy Valtterimu Filppulovi. Finský útočník se neunáhlil a bekhendovým pasem našel Jonathana Drouina, který střelou do prázdné branky otevřel skóre.

Šlo ale o jedinou gólovou radost domácích. Columbus byl od prostřední části mnohem iniciativnější a třemi brankami zápas otočil. Pokazil tím slavnostní večer Tampy Bay, která před začátkem utkání poprvé v klubové historii vyvěsila pod strop haly dres svého bývalého hráče.

Martin St. Louis si jedinečné okamžiky užíval v hale s manželkou Heather a syny Ryanem, Lucasem a Masonem. Během své řeči poděkoval mnoha spoluhráčům a nejemotivnější slova patřila jeho matce France, která zemřela před dvěma lety.

St. Louis prožil emotivní večer

"Je jedna osoba, která tady nemůže být a kterou bych si tady přál mít více než cokoli jiného," řekl St. Louis, potlačující slzy. "I když vím, že je tady dneska s námi. Ona mi vždy říkala: Ukaž jim to, Marty. Ukaž. Myslím, že jsem to udělal," dodal St. Louis, který s Tampou Bay vyhrál v roce 2004 Stanleyův pohár.

V klubové historii vede několik ofenzivních statistik včetně produktivity (953). V ligovém měřítku získal i několik trofejí - dvě pro vítěze kanadského bodování v základní části, jednu pro nejužitečnějšího hráče a třikrát získal cenu pro nejslušnějšího hráče.

Hokejisté Washingtonu rozdrtili Chicago 6:0 a připsali si osmou výhru v řadě. Capitals rozhodli už třemi góly v první třetině, přičemž pod první branku se chybou v rozehrávce podepsal Michal Rozsíval.

Braden Holtby vychytal už šestou nulu, polovinu z nich si připsal v posledních pěti utkáních. V sestavě vítězů nastoupil k pětistému duelu za sebou Karl Alzner a je třetím obráncem od sezony 1943/44, který zaznamenal tak dlouhou sérii bez vynechaného duelu.

NHL:

NY Rangers - Toronto 2:4 (0:2, 1:1, 1:1)

Branky: 30. Kreider, 59. Miller - 5. Nylander, 18. Van Riemsdyk, 35. Brown, 54. Carrick. Střely na branku: 36:27. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Andersen, 2. Bozak, 3. Marner (všichni Toronto).

Washington - Chicago 6:0 (3:0, 1:0, 2:0)

Branky: 7. a 59. Beagle, 7. Bäckström, 18. Connolly, 38. Wilson, 49. Oshie. Střely na branku: 34:24. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Alzner, 2. Holtby, 3. Beagle (všichni Washington).

Florida - NY Islanders 2:5 (1:2, 0:1, 1:2)

Branky: 10. Trocheck (Jágr), 42. Smith - 4., 48. a 59. Tavares, 3. Chimera, 37. Leddy. Střely na branku: 29:42. Diváci: 14.352. Hvězdy zápasu: 1. Tavares (NY Islanders), 2. Trocheck (Florida), 3. Leddy (NY Islanders).

Carolina - Buffalo 5:2 (0:1, 3:1, 2:0)

Branky: 22. a 23. Skinner, 27. a 48. McGinn, 45. Rask - 5. Carrier, 32. Gionta. Střely na branku: 38:38. Diváci: 11.992. Hvězdy zápasu: 1. Skinner, 2. McGinn, 3. Ward (všichni Carolina).

Tampa Bay - Columbus 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)

Branky: 17. Drouin (Palát) - 37. Anderson, 45. Foligno, 59. Jenner. Střely na branku: 32:31. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Foligno, 2. Korpisalo (oba Columbus), 3. Drouin (Tampa Bay).

Calgary - New Jersey 1:2 (0:2, 1:0, 0:0)

Branky: 35. Monahan - 7. Palmieri, 19. Hall. Střely na branku: 32:36. Diváci: 19.190. Hvězdy zápasu: 1. Kinkaid (New Jersey), 2. Johnson (Calgary), 3. Palmieri (New Jersey).

Arizona - Winnipeg 4:3 (4:1, 0:0, 0:2)

Branky: 5. a 15. Perlini (na druhou Vrbata), 9. Holland (Vrbata), 11. McGinn (Vrbata) - 4. Matthias, 43. Stuart, 59. Wheeler. Střely na branku: 29:37. Diváci: 12.326. Hvězdy zápasu: 1. Perlini, 2. Ekman-Larsson, 3. Vrbata (všichni Arizona).