Řádění Voráčka prohloubilo zmar Detroitu, Francouz vychytal výhru

Aktualizováno 30. 11. 2019 9:34
Útočník Jakub Vrána se podílel v NHL gólem a přihrávkou na výhře hokejistů Washingtonu 4:3 v prodloužení nad Tampou Bay. Jakub Voráček asistoval u tří branek Philadelphie, která porazila Detroit 6:1. Pavel Francouz kryl na ledě Chicaga 34 střel a dovedl Colorado k vítězství 5:2. Další český gólman Petr Mrázek zastavil 25 střel Nashvillu, ale neodvrátil prohru Caroliny 0:3.
Jakub Voráček v dresu Flyers.
Jakub Voráček v dresu Flyers. | Foto: Milan Kammermayer

David Krejčí rozhodl gólem o domácí výhře Bostonu 3:2 v prodloužení nad New York Rangers po ideální přihrávce Davida Pastrňáka. Třiadvacetiletý havířovský rodák se pomocí stahovačky protáhl mezi dvěma hráči Rangers a téměř od brankové čáry našel zpětnou nahrávkou volného Krejčího, jenž střelou do odkryté branky ukončil zápas. Po pátém gólu v sezoně byl vyhlášen největší hvězdou utkání, Pastrňák třetí.

"Pasta je výborný, dynamický hráč. Dokáže na sebe navázat dva tři hráče a vytvořit tím prostor pro spoluhráče. Přesně to se u gólu v prodloužení stalo. Jen jsem mu přenechal (ve středním pásmu) puk a udělal to skvěle. Měl jsem před sebou prázdnou branku," popsal rozhodující akci Krejčí. "Viseli na mně dva hráči a tušil jsem, že tam je," doplnil Pastrňák.

Krejčí nastupoval v prvním útoku opět místo zraněného Patrice Bergerona a s Pastrňákem zařídili ve 44. minutě i vyrovnání na 2:2. Nejlepší střelec NHL se prosadil z pohotové dorážky Krejčího střely. "Poslední dobou jsme toho moc spolu neodehráli, ale víme o sobě," uvedl Krejčí.

Pastrňák, který tento týden dal i hattrick, má na kontě 24 zásahů v 26 utkáních a navýšil svůj náskok v tabulce střelců. Nejbližší pronásledovatelé Connor McDavid a Brad Marchand vstřelili o šest gólů méně. Český útočník si udržuje stabilní výkonnost a je čtvrtým hráčem v historii NHL, který dal alespoň 12 gólů v prvním i druhém měsíci soutěže. Před ním to dokázali jen Mario Lemieux, Wayne Gretzky a Mike Bossy.

Boston se v utkání dlouho nemohl dostat do tempa. Dvacetiletý Filip Chytil zajistil Rangers ve 27. minutě z dorážky vedení 2:0 a připsal si osmý gól v sezoně. Za tohoto stavu hosté ještě promarnili minutovou výhodu dvou mužů v poli. "Téměř 35 minut spali. Jakmile ale ubránili pět na tři, ožili a přidali na rychlosti. Zápas rozhodla jejich formace na oslabení a Pastrňák," konstatoval gólman Rangers Henrik Lundqvist.

Pastrňák přiznal, že pro Bruins to byl těžký zápas. "Dlouho jsme se nemohli rozjet, ale nevzdali jsme to," těšilo Pastrňáka. "Před třetí třetinou jsme prohrávali o gól. Věděli jsme, že pokud budeme hrát správně, tak máme na to, abychom vyrovnali," dodal Pastrňák, který je produktivitě čtvrtý s 41 body (24+17). Na vedoucího Leona Draisaitla z Edmontonu ztrácí sedm bodů.

Washington snížil po Vránových akcích na 1:2 a 2:3. Po kombinaci jeho útoku dal první gól týmu Jevgenij Kuzněcov a český hráč se prosadil ve 44. minutě střelou bez přípravy z pravého kruhu. Alexandr Ovečkin poslal zápas do prodloužení, které ukončil Dmitrij Orlov.

"Základem všeho bylo, že jsme se dokázali udržet v jejich pásmu a vyměňovali si puk. Vytvářeli jsme si šance a využili i přesilovku (gól na 3:3). To bylo také důležité," řekl k obratu Vrána, který skóroval v sezoně podvanácté a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu.

Voráček si připsal první bod, když přistrčil v pádu puk na pravou stranu a Shayne Gostisbere upravil skóre na 2:1. Philadelphia získala klíčový náskok na přelomu druhé a třetí třetiny, kdy během 69 sekund odskočila třemi góly na 5:1. Kladenský odchovanec pomohl k rozhodujícímu úderu dvěma přihrávkami ve středním pásmu, kterými založil rychlé protiútoky.

"Dvě třetiny byli lepším týmem," připustil Voráček. "Neměli co ztratit a proti takovým soupeřům můžete mít trochu problémy. Ale vyrovnali jsme se s tím," těšilo ho. Detroit prohrál poosmé v řadě a jeho obránce Filip Hronek byl opět nejvytíženějším hráčem. V sestavě poražených nastoupil i Filip Zadina a jako jeden z mála se nedostal do záporných hodnot v hodnocení plus/minus.

Francouz chytal poprvé od úvodní minuty od kolize s Markem Scheifelem z Winnipegu, po které opouštěl otřesený hrací plochu. Od té doby uplynuly téměř tři týdny a český gólman naskočil jen jednou do rozehraného zápasu s Torontem, kde z 12 střel neinkasoval. V Chicagu mu pomohl i dobrý vstup Colorada, které rychle vedlo 2:0 a v polovině utkání 5:1. Nathan MacKinnon si připsal čtyři body (1+3) a Francouz si vylepšil bilanci na pět výher a dvě porážky.

Mrázek neprohrál žádné z předchozích osmi utkání proti Nashvillu, ale tentokrát inkasoval třikrát během úvodních 24 minut. Na druhé straně se překonával Pekka Rinne, který vychytal 350. výhru v NHL.

Tomáš Hertl se po čtyřzápasové absenci vrátil do sestavy San Jose, ale v posledních jedenácti minutách už nenastupoval. Trenér Peter DeBoer uvedl, že českého útočníka stáhl ze hry z preventivních důvodů. Jeho svěřenci v té chvíli vedli nad Los Angeles 4:0 a nakonec zvítězili 4:1.

Dallas po asistenci Romana Poláka vyrovnal v 57. minutě v utkání se St. Louis na 1:1, ale nakonec podlehl 1:3. Ani Pittsburghu nepomohla přihrávka Dominika Simona a prohrál v Columbusu 2:5. Hlavním strůjcem úspěchu Blue Jackets byl autor hattricku Gustav Nyquist.

NHL:

Boston - NY Rangers 3:2 v prodl. (0:1, 1:1, 1:0 - 1:0)

Branky: 39. Kuraly, 45. Pastrňák (Krejčí), 62. Krejčí (Pastrňák) - 15. Bučněvič, 27. Chytil. Střely na branku: 27:28. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. Krejčí, 2. DeBrusk, 3. Pastrňák (všichni Boston).

Buffalo - Toronto 6:4 (0:1, 4:1, 2:2)

Branky: 30. a 60. Eichel, 26. Skinner, 33. Mittelstadt, 39. Olofsson, 49. Vesey - 19. a 22. Tavares, 47. Timašov, 53. Kapanen. Střely na branku: 36:29. Diváci: 19.070. Hvězdy zápasu: 1. Eichel, 2. Vesey (oba Buffalo), 3. Tavares (Toronto).

Philadelphia - Detroit 6:1 (2:1, 1:0, 3:0)

Branky: 3. Laughton, 20. Gostisbehere (Voráček), 40. Couturier (Voráček), 41. K. Hayes, 41. Lindblom (Voráček), 58. J. van Riemsdyk - 9. Fabbri. Střely na branku: 35:33. Diváci: 18.566. Hvězdy zápasu: 1. Gostisbehere, 2. Hart, 3. Laughton (všichni Philadelphia).

Chicago - Colorado 2:5 (1:3, 1:2, 0:0)

Branky: 10. Z. Smith, 40. P. Kane - 1. MacKinnon, 4. Graves, 13. Makar, 30. Ničuškin, 32. Compher. Střely na branku: 36:23. Pavel Francouz odchytal za Colorado celý zápas, inkasoval dvě branky z 36 střel a úspěšnost zásahů měl 94,44 procenta. Diváci: 21.822. Hvězdy zápasu: 1. MacKinnon, 2. Compher, 3. Makar (všichni Colorado).

Minnesota - Ottawa 7:2 (0:1, 3:1, 4:1)

Branky: 30. Donato, 32. Spurgeon, 34. Parise, 45. Kunin, 47. Hartman, 51. E. Staal, 52. Zucker - 16. N. Paul, 31. B. Tkachuk. Střely na branku: 35:35. Diváci: 17.112. Hvězdy zápasu: 1. Spurgeon, 2. E. Staal, 3. Stalock (všichni Minnesota).

Anaheim - Winnipeg 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)

Branky: 22. Pionk, 30. Ehlers, 42. Connor. Střely na branku: 24:20. Diváci: 16.301. Hvězdy zápasu: 1. Hellebuyck, 2. Connor (oba Winnipeg), 3. Getzlaf (Anaheim).

San Jose - Los Angeles 4:1 (2:0, 2:0, 0:1)

Branky: 8. Marleau, 14. Vlasic, 23. Gregor, 35. Couture - 59. Clifford. Střely na branku: 22:34. Diváci: 16.893. Hvězdy zápasu: 1. E. Karlsson, 2. M. Jones, 3. Gregor (všichni San Jose).

Washington - Tampa Bay 4:3 v prodl. (0:1, 1:2, 2:0 - 1:0)

Branky: 26. Kuzněcov (Vrána), 44. Vrána, 52. Ovečkin, 64. Orlov - 19. B. Point, 25. Sergačjov, 39. Killorn. Střely na branku: 35:30. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. Orlov, 2. Vrána, 3. Ovečkin (všichni Washington).

Vegas - Arizona 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)

Branky: 28. a rozhodující sam. nájezd Tuch - 35. Chychrun. Střely na branku: 38:36. Diváci: 18.326. Hvězdy zápasu: 1. M. Subban, 2. Tuch, 3. Marchessault (všichni Vegas).

Columbus - Pittsburgh 5:2 (1:1, 3:0, 1:1)

Branky: 6., 23. a 60. Nyquist, 21. a 36. N. Foligno - 18. Guentzel (Simon), 46. Letang. Střely na branku: 30:31. Diváci: 17.402. Hvězdy zápasu: 1. Nyquist, 2. N. Foligno, 3. Korpisalo (všichni Columbus).

Carolina - Nashville 0:3 (0:2, 0:1, 0:0)

Branky: 9. Grimaldi, 18. Järnkrok, 24. Watson. Střely na branku: 31:28. Petr Mrázek odchytal za Carolinu celé utkání, inkasoval tři branky z 28 střel a úspěšnost zásahů měl 89,29 procenta. Diváci: 19.680. Hvězdy zápasu: 1. Rinne, 2. Grimaldi, 3. Järnkrok (všichni Nashville).

Dallas - St. Louis 1:3 (0:1, 0:0, 1:2)

Branky: 57. Hintz (Polák) - 16. Parayko, 58. O'Reilly, 60. Barbašev. Střely na branku: 32:40. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. O'Reilly, 2. Allen (oba St. Louis), 3. Hintz (Dallas).