Vrána nadchl další fantastickou akcí, druhým gólem v utkání rozhodl prodloužení

29. 3. 2023 7:49
Hokejový útočník Jakub Vrána rozhodl v NHL v prodloužení o vítězství St. Louis 6:5 nad Vancouverem, když zakončil báječnou akci, kterou sám rozjel. Byla to už jeho druhá trefa v zápase, v němž byl vyhlášen největší hvězdou.
Jakub Vrána slaví gól, kterým rozhodl v prodloužení o vítězství St. Louis nad Vancouverem | Foto: Reuters

První gól dal Vrána ve 28. minutě poté, co využil dobrého napadání Nicka Leddyho. Získaný kotouč českému útočníkovi na osu hřiště připravil Brandon Saad a Vrána z první poslal Blues do vedení 3:2.

Druhou branku si rodák z Prahy schoval do prodloužení a byla to parádní akce. Vrána si vzal kotouč ve vlastní třetině, bleskovým průnikem ho zavezl do útočného pásma, na chvíli ho přenechal Braydenovi Schennovi, nabruslil si před gólmana a skvěle načasovanou přihrávku poslal za záda Thatchera Demka.

Trochu tak Vrána připomněl jinou skvělou akci, své sólo z utkání z Minnesotou. I v něm skóroval dvakrát, tentokrát však jeho zásahy vedly k vítězství.

"Brayden to udělal skvěle. Nejprve se výborně vyhnul obránci a pak mi předložil puk do ideální pozice. Výborná práce," vzdal se Vrána slávy ve prospěch parťáka.

Vrána, jenž v sezoně podstoupil asistenční program NHL, který pomáhá hokejistům i jejich rodinám v případě psychických problémů, závislostí a dalších záležitostí, tak v St. Louis potvrzuje pověst nadaného střelce. V prvních 12 zápasech po přesunu z Detroitu dal osm branek a přidal k nim dvě asistence.

Blues vyhráli třetí z posledních čtyř zápasů a v tabulce Západní konference se posunuli právě před Vancouver na 11. místo. Hokejisté Canucks, v jejichž dresu odehrál bezmála 24 minut Filip Hronek, naopak prohráli po třech výhrách.

"Tvrdě jsme bojovali. Dokonce jsme smazali tříbrankovou ztrátu, obrat jsme ale nakonec nedokonali. Sice jsme prohráli, ale kluci na ledě nechali všechno," řekl trenér Vancouveru Rick Tocchet.

O vítěznou sérii přišli také hokejisté Bostonu, kteří nebodovali po sedmi výhrách. Jediný gól Bruins při domácí prohře s Nashvillem 1:2 vstřelil v čase 59:58 David Pastrňák.

Český kanonýr se vytočil zpoza branky a svou 52. trefou v ročníku se přiblížil stobodové hranici. K tomu, aby jako druhý Čech v historii překonal legendární metu, mu schází pouhé dva body.

Bruins marně hledali recept na obranu v čele se skvěle chytajícím Juusem Sarosem. Nepomohlo jim ani pět početních výhod.

"V přesilovkách jsme se bohužel trápili. Celkově jsme neodehráli úplně povedený zápas, ale přesilovky nám nevyšly vůbec. Těžko jsme se usazovali v pásmu a neměli jsme odražené puky," smutnil trenér Jim Montgomery.

Hokejisté NY Rangers porazili na domácím ledě Columbus 6:2 a díky třetí výhře za sebou se na Východě posunuli na čtvrtou příčku.

Úvodní branku newyorského celku vstřelil v 6. minutě Filip Chytil. Rodák z Kroměříže dal dvaadvacátý gól v sezoně a mezi Čechy je třetím nejlepším střelcem.

Na devátém vítězství z posledních jedenácti zápasů se podílely obě zvučné posily, které do Rangers přišly v únoru. Vladimir Tarasenko minutu po Chytilovi zvýšil na 2:0 a Patrick Kane v čase 8:00 vstřelil vítězný gól.

"Z jejich výkonu jsem byl nadšený. V první třetině oba dali gól a vytvořili několik dalších zajímavých šancí. Věřím, že se dostávají do pohody před play off. Náš tým je s nimi v sestavě mnohem lepší," pochvaloval si trenér Rangers Gerard Gallant.

Po devíti zápasech se výhry dočkali hokejisté San Jose. Sharks porazili Winnipeg 3:0 a poprvé od 20. února vyhráli v základní hrací době.

Výhru celku ze západního pobřeží USA v 58. minutě zpečetil Kaut. Bývalý hráč Pardubic v přesilové hře využil asistenci Tomáše Hertla a dal čtvrtý gól v sezoně. Třiadvacetiletý útočník po výměně z Colorada ožil. V osmi zápasech za Sharks nasbíral čtyři body (3+1) a vylepšil si dosavadní maxima v NHL.

Osmizápasové čekání na gól ukončil Kubalík, jenž jednou trefou pomohl Detroitu k výhře 7:4 nad Pittsburghem. Plzeňský rodák zaznamenal 42. bod v sezoně a pouhé čtyři zápisy mu scházejí k tomu, aby si vyrovnal osobní rekord ze sezony 2019/20.

Bodoval také Radek Faksa, jenž asistencí pomohl Dallasu k výhře 4:1 na ledě Chicaga. Stars vyhráli třetí z posledních pěti zápasů a v Západní konferenci drží šesté místo. Na vedoucí Vegas však ztrácejí pouhé čtyři body.

Výsledky NHL:

St. Louis - Vancouver 6:5 v prodl. (2:2, 3:1, 0:2 - 1:0)

Branky: 28. a 61. Vrána, 12. Toropčenko, 17. Faulk, 33. Thomas, 34. Bučněvič - 7. a 60. Q. Hughes, 20. a 53. Kuzmenko, 39. Boeser. Střely na branku: 31:37. Hvězdy zápasu: 1. Vrána (St. Louis), 2. Q. Hughes (Vancouver), 3. Faulk (St. Louis).

Boston - Nashville 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)

Branky: 60. Pastrňák - 39. Glass, 59. Lauzon. Střely na branku: 36:23. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. Saros (Nashville), 2. Ullmark (Boston), 3. Glass (Nashville).

NY Rangers - Columbus 6:2 (3:2, 1:0, 2:0)

Branky: 6. Chytil, 7. Tarasenko, 8. P. Kane, 38. Panarin, 55. Zibanejad, 57. Trocheck - 12. Marčenko, 20. J. Gaudreau. Střely na branku: 36:30. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Šesťorkin, 2. Panarin, 3. Zibanejad (všichni NY Rangers).

Philadelphia - Montreal 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)

Branky: 24. a 58. Frost, 59. Tippett - 30. Gallagher, 60. Harvey-Pinard. Střely na branku: 27:29. Diváci: 18.916. Hvězdy zápasu: 1. Frost, 2. Sandström, 3. York (všichni Philadelphia).

Carolina - Tampa Bay 0:4 (0:0, 0:2, 0:2)

Branky: 35. a 53. Point, 26. Stamkos, 56. Killorn. Střely na branku: 29:21. Diváci: 18.680. Hvězdy zápasu: 1. Point, 2. Vasilevskij, 3. Stamkos (všichni Tampa Bay).

Chicago - Dallas 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)

Branky: 51. T. Johnson - 6. Seguin (Faksa), 19. C. Miller, 32. Pavelski, 48. Glendening. Střely na branku: 18:33. Mrázek za Chicago odchytal 3 minuty a 37 vteřin, ze tří střel neinkasoval a úspěšnost zákroků měl 100 procent. Diváci: 14.060. Hvězdy zápasu: 1. Pavelski, 2. Seguin, 3. Domi (všichni Dallas).

Calgary - Los Angeles 2:1 (2:1, 0:0, 0:0)

Branky: 2. Mangiapane, 18. Duehr - 10. Durzi. Střely na branku: 32:34. Diváci: 17.106. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Mangiapane, 3. Duehr (všichni Calgary).

Detroit - Pittsburgh 7:4 (3:0, 0:3, 4:1)

Branky: 45., 57. a 58. Perron, 12. Berggren, 12. Copp, 17. Kubalík, 60. Larkin - 25. Zucker, 28. Guentzel, 29. Carter, 46. Archibald. Střely na branku: 25:39. Diváci: 19.353. Hvězdy zápasu: 1. Perron, 2. Seider, 3. Larkin (všichni Detroit).

San Jose - Winnipeg 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)

Branky: 10. Gregor, 43. Labanc, 58. Kaut (Hertl). Střely na branku: 29:41. Diváci: 10.387. Hvězdy zápasu: 1. Reimer, 2. Gregor, 3. Vlasic (všichni San Jose).

Vegas - Edmonton 4:7 (2:3, 1:3, 1:1)

Branky: 2. a 59. Marchessault, 10. W. Karlsson, 24. Amadio, 59. Marchessault - 2. Bouchard, 9. Nugent-Hopkins, 10. Draisaitl, 27. Nurse, 34. E. Kane, 36. Hyman, 45. Kulak. Střely na branku: 22:39. Diváci: 18.391. Hvězdy zápasu: 1. Nugent-Hopkins, 2. McDavid, 3. Draisaitl (všichni Edmonton).

Centrální divize:

1. Minnesota 74 43 9 22 224:199 95

8. San Jose 74 20 15 39 212:286 55

Poznámka: Týmy označené "x" mají jistý postup do play off, "y" znamená vítězství v divizi.