Češi v NHL zářili. Vrána s Faksou dali vítězný gól, Gudas poprvé skóroval v oslabení

Aktualizováno 6. 4. 2022 7:25
Jakub Vrána vstřelil v NHL po asistenci Filipa Hronka rozdílový gól a navíc přihrál na branku Filipu Zadinovi při výhře Detroitu 5:3 nad Bostonem. Vítěznou trefu si připsal i Radek Faksa, který gólem v oslabení rozhodl o výhře Dallasu 3:2 nad New York Islanders.
Jakub Vrána a Moritz Seider slaví branku Detroitu
Jakub Vrána a Moritz Seider slaví branku Detroitu | Foto: Reuters

Radko Gudas pomohl Floridě k obratu v zápase s Torontem z 1:5 na 7:6 v prodloužení. Tomáš Hertl dal jediný gól San Jose při prohře 1:2 v prodloužení s Edmontonem.

Boston, kterému chyběl kvůli zranění David Pastrňák, vedl brankami Erika Hauly a Brandona Carla 2:0. U úvodního gólu asistoval Tomáš Nosek. Detroit otočil v rozmezí 19. až 32. minuty na 3:2. Manko smazali Dylan Larkin s Michaelem Rasmussenem a třetí gól padl po české spolupráci: Vrána zatáhl puk po levé straně do pásma, nalákal na sebe pozornost obránců a předložil puk napravo volnému Zadinovi, který vstřelil devátý gól sezony.

Vrána na začátku třetí třetiny zvýšil individuální akcí v přesilové hře. Český hráč převzal na útočné modré čáře puk, mezi dvěma obránci se probil do levého kruhu a skóroval z bodu pro vhazování k bližší tyči. Vrána, který byl vyhlášen druhou hvězdou utkání, vylepšil svou bilanci v sezoně na 8+4 ve čtrnácti zápasech.

Boston vyslal v zápase na Alexe Nedeljkovice padesát střel a duel ještě zdramatizoval v 58. minutě Patrice Bergeron. Při power play zpečetil výhru Sam Gagner.

Dallas vedl trefami Mariána Studeniče a Tylera Seguina 1:0 a 2:1, za Islanders vyrovnávali Jean-Gabriel Pageau a Brock Nelson. Rozhodující gól padl v čase 30:29. Luke Glendening vybojoval puk, zavezl jej do útočné třetiny a přihrál před branku Faksovi. Český útočník sice kotouč neusměrnil mezi betony Semjona Varlamova, ale puk se od brusle Pageaua dostal do branky.

Gudas skóroval před čtyřmi dny při obratu Floridy s New Jersey z 2:6 na 7:6 v prodloužení a teď pomohl týmu třetí brankou sezony smazat manko 1:5. Český obránce vypálil v oslabení od modré čáry poblíž pravého hrazení a překvapil Erika Källgrena, jemuž kotouč prosvištěl mezi tělem a pravou rukou. Gudas, který tím snížil na 3:5, si v zápase připsal i osm srážek. Hlavním hrdinou byl ale Jonathan Huberdeau, který nasbíral pět bodů (2+3) a rozhodl o výhře v čase 62:47.

Hertl dal gól poprvé od 25. března, tehdy se prosadil shodou okolností také proti Edmontonu. Český centr vstřelil v 16. minutě první branku, když skóroval v přesilové hře z pravého kruhu střelou bez přípravy. San Jose dlouho drželo těsný náskok, ale v oslabení vyrovnal v 52. minutě Ryan Nugent-Hopkins a prodloužení rozhodl už po 31 sekundách z úniku Connor McDavid.

Výsledky NHL:

Buffalo - Carolina 4:2 (0:1, 2:0, 2:1)

Branky: 22. Skinner, 26. Mittelstadt, 53. Olofsson, 56. Cozens - 15. Fast, 45. Niederreiter. Střely na branku: 22:34. Hvězdy zápasu: 1. C. Anderson, 2. Olofsson, 3. Mittelstadt (všichni Buffalo).

Montreal - Ottawa 3:6 (1:1, 2:2, 0:3)

Branky: 3. Gallagher, 28. Barron, 37. Caufield - 16. a 56. Watson, 28. Stützle, 35. B. Tkachuk, 41. Batherson, 52. White. Střely na branku: 30:32. Diváci: 20.566. Hvězdy zápasu: 1. B. Tkachuk (Ottawa), 2. Barron (Montreal), 3. Batherson (Ottawa).

Florida - Toronto 7:6 v prodl. (1:1, 3:4, 2:1 - 1:0)

Branky: 4. a 32. Reinhart, 43. a 63. Huberdeau, 33. Gudas, 38. Giroux, 49. Barkov - 21. a 22. Marner, 16. W. Nylander, 23. Blackwell, 29. Muzzin, 57. Tavares. Střely na branku: 49:35. Diváci: 15.260. Hvězdy zápasu: 1. Huberdeau, 2. Barkov (oba Florida), 3. Marner (Toronto).

New Jersey - NY Rangers 1:3 (1:2, 0:0, 0:1)

Branky: 7. Šarangovič - 12. R. Strome, 18. Kreider, 44. Braun. Střely na branku: 21:17. Diváci: 15.020. Hvězdy zápasu: 1. Kreider, 2. R. Strome, 3. Panarin (všichni NY Rangers).

Philadelphia - Columbus 2:4 (1:2, 1:0, 0:2)

Branky: 18. Cates, 34. J. van Riemsdyk - 3. Gaunce, 14. Meyer, 54. Danforth, 60. Kuraly. Střely na branku: 49:30. Diváci: 14.367. Hvězdy zápasu: 1. Merzlikins, 2. Danforth (oba Columbus), 3. Cates (Philadelphia).

Pittsburgh - Colorado 4:6 (1:1, 1:2, 2:3)

Branky: 6. Rust, 38. Rodrigues, 59. Guentzel, 60. Matheson - 3. a 32. MacKinnon, 30. Compher, 42. Manson, 56. Helm, 60. Lehkonen. Střely na branku: 45:32. Diváci: 17.409. Hvězdy zápasu: 1. MacKinnon, 2. Burakovsky (oba Colorado), 3. Guentzel (Pittsburgh).

Detroit - Boston 5:3 (1:2, 2:0, 2:1)

Branky: 20. Larkin, 26. Rasmussen, 32. Zadina (Vrána), 45. Vrána (Hronek), 60. Gagner - 5. Haula (Nosek), 15. Carlo, 58. Bergeron. Střely na branku: 29:50. Diváci: 15.734. Hvězdy zápasu: 1. Larkin, 2. Vrána, 3. Nedeljkovic (všichni Detroit).

Nashville - Minnesota 6:2 (3:1, 1:1, 2:0)

Branky: 14., 20. a 60. Johansen, 6. Josi, 27. Tomasino, 54. Duchene - 14. Zuccarello, 38. Kaprizov. Střely na branku: 33:49. Diváci: 17.244. Hvězdy zápasu: 1. Saros, 2. Johansen, 3. Josi (všichni Nashville).

Dallas - NY Islanders 3:2 (2:1, 1:1, 0:0)

Branky: 8. Studenič, 20. Seguin, 31. Faksa - 12. Pageau, 21. Nelson. Střely na branku: 40:21. Diváci: 17.876. Hvězdy zápasu: 1. Seguin, 2. Studenič, 3. Heiskanen (všichni Dallas).

San Jose - Edmonton 1:2 v prodl. (1:0, 0:0, 0:1 - 0:1)

Branky: 16. Hertl - 52. Nugent-Hopkins, 61. McDavid. Střely na branku: 32:24. Diváci: 12.046. Hvězdy zápasu: 1. M. Smith (Edmonton), 2. Hertl (San Jose), 3. McDavid (Edmonton).