Vrána zařídil výhru Washingtonu, Faksa zase rozhodl v Dallasu. Bodoval i Nečas

4. 1. 2020 7:12
Útočník Jakub Vrána si připsal v NHL rozdílový gól při výhře Washingtonu 4:3 na ledě Caroliny. Na straně poražených chytil Petr Mrázek 25 střel a Martin Nečas přihrál na jednu branku. Vítěznou trefu zaznamenal taky Radek Faksa a Dallas i díky jeho gólu porazil doma Detroit 4:1.
NHL 2019/20, Boston - Washington: Jakub Vrána uniká Urhovi Vaakanainenovi.
NHL 2019/20, Boston - Washington: Jakub Vrána uniká Urhovi Vaakanainenovi. | Foto: Reuters

Washington vedl po dvou třetinách 2:0. U prvního gólu Mrázek zastavil průnik Richarda Pánika, ale puk si do vlastní sítě srazil Brett Pesce. Poté zakončil Jevgenij Kuzněcov pěknou souhru v přesilové hře trefou do prázdné branky.

Jordan Staal snížil tečí po 39 sekundách třetí třetiny, ale hosté odpověděli dvěma rychlými brankami. Lars Eller se prosadil z dorážky. O chvíli později si Vrána najel na křížný pas Kuzněcova a střelou do odkryté branky zvýšil na 4:1. Pražský rodák je po Davidu Pastrňákovi s 16 zásahy druhým nejlepším českým střelcem v soutěži, ale skóroval téměř po měsíci. V předchozích deseti utkáních nasbíral Vrána jen čtyři asistence.

Carolina zápas zdramatizovala dvěma góly v přesilových hrách. Proměnili je Teuvo Teräväinen a Ryan Dzingel, jemuž přihrál mezi kruhy Nečas. "Udělal to výborně," pochválil Dzingel českého mladíka, který je v produktivitě nováčků na děleném čtvrtém místě (9+14).

Další gól už Ilja Samsonov nepustil a díky 38 zásahům byl vyhlášen první hvězdou zápasu. "Mám rád, když jde na mě hodně střel," liboval si Samsonov, který v této sezoně vychytal venku vítězství ve všech osmi zápasech. "Předčil veškerá očekávání, která byste o mladém gólmanovi mohli mít. Nemá to jednoduché. Někdy nastoupí po dvou týdnech, ale nevybavuji si zápas, ve kterém by nezachytal dobře," chválil Eller dvaadvacetiletého Rusa.

Washington vede NHL, ale v této sezoně prohrál s Carolinou oba zápasy a navíc s ní vypadl i v posledním play off. "Zvýšená rivalita je mezi námi cítit," přiznal Staal. "Zápasy s nimi jsou vyrovnané bitvy. Zasloužili jsme si po první třetině vést, ve druhé jsme se odklonili od naší hry. Ve třetí jsme to nezabalili, klidně jsme mohli i vyhrát, ale hodně šancí jsme neproměnili," uvedl trenér Caroliny Rod Brind'Amour.

Detroit brzy vedl zásluhou Dylana Larkina, ale domácí vyrovnali ve 12. minutě v oslabení při vyloučení Faksy - únik zakončil Roope Hintz. Faksa v úvodu prostřední části tečí využil přesilovou hru a z přečíslení dva na jednoho zvýšil Joe Pavelski. Vítězství zpečetil slovenský obránce Andrej Sekera.

Detroit prohrál 19. z posledních 22 zápasů. "Uzamkli nás. Nedařilo se nám dostávat puk přes střední pásmo a nestrávili jsme tak dostatek času v útočné třetině," vysvětlil Larkin hlavní důvod další porážky. Filip Hronek i Filip Zadina si připsali dva záporné body.

Hrdinou večera byl zvolen Pavelski, jenž si předtím užil i slavnostní ceremoniál k jeho tisícímu startu v NHL. Jubilejní zápas odehrál před Vánoci. "Byla to úžasná pocta a odpověděl excelentním způsobem," chválil dočasný kouč Dallasu Rick Bowness Pavelského, jemuž rozhodčí po trenérské výzvě ještě jeden gól odvolali.

NHL:

Carolina - Washington 3:4 (0:0, 0:2, 3:2)

Branky: 41. J. Staal, 47. Teräväinen, 53. Dzingel (Nečas) - 23. Pánik, 26. Kuzněcov, 43. Eller, 45. Vrána. Střely na branku: 41:29. Petr Mrázek odchytal za Carolinu 59:07 minuty, inkasoval čtyři góly z 29 střel a úspěšnost zásahů měl 86,21 procent. Diváci: 18.680. Hvězdy zápasu: 1. Samsonov (Washington), 2. Svečnikov (Carolina), 3. Kuzněcov (Washington).

Dallas - Detroit 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)

Branky: 12. Hintz, 22. Faksa, 32. Pavelski, 58. Sekera - 4. Larkin. Střely na branku: 27:23. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Pavelski, 2. Lindell, 3. Hintz (všichni Dallas).