Vzhůru za Jágrem! Voráček září v nové lajně. Ryšavé trio dominuje NHL, parťáky zastiňuje až moc

Daniel Poláček Daniel Poláček
14. 11. 2017 13:43
Jestliže Jakub Voráček při ofenzivním řádění v hokejové NHL nezpomalí, nasbírá přes 100 bodů. Magickou stovku doteď z Čechů pokořil jen Jaromír Jágr, naposledy v ročníku 2005/06. K famózní produktivitě 28letého Čecha výrazně přispěl trenér Philadelphie, který odvážně zaexperimentoval.
Jakub Voráček a jeho bujný plnovous.
Jakub Voráček a jeho bujný plnovous. | Foto: ČTK

Praha - Minulá sezona vyplavila záludnou otázku. Dvě největší hvězdy Flyers - Voráček a Claude Giroux - zaostávaly za svými možnostmi, navíc měly v kolonce +/- ostudných -24, respektive -15 bodů. Co s tím?

Kouč Dave Hakstol udělal smělý tah. Voráčka nechal na pravé straně, ovšem kapitána Girouxe vykořenil ze středu útoku a postavil na levé křídlo. Roli prvního centra přisoudil Seanu Couturierovi, skvělému obranáři, o němž mnozí soudili, že je příliš pomalý a netalentovaný na to, aby vedl elitní formaci. 

Výsledek? Zatím famózní. Po 17 zápasech má triumvirát na kontě 60 bodů (23+37). Podstatně údernější trio sestavila akorát Tampa, kde spolu září Stamkos, Kučerov a Naměstnikov.

Zdá se, že experiment vyšel. Lídři Philadelphie už mají i vlastní přezdívku - "The Ginger Line" (v překladu Ryšavá lajna). Přišel s ní Couturier, jenž si stejně jako jeho parťáci pěstuje zrzavý plnovous.

Voráček má volnější ruce

Elitní komando Flyers sice naposledy vyšlo naprázdno, ale krátce předtím ukázalo sílu proti Chicagu. Při výhře 3:1 obstaralo všechny góly a dominovalo kontrolou kotouče.

Ofenzivní vzplanutí Girouxe (20 bodů) a Voráčka (21) není až tak překvapivé. Oba už mezi hokejovou smetánkou sbírali bod na zápas, oba umí předvést geniální manévr.

Famózní nahrávka. Takhle Voráček při přesilovce nahrál Wayneu Simmondsovi. | Video: YouTube

Couturier je jiný případ. I díky mohutné postavě vždycky platil za výborného obranáře, ale jak v kariéře postupoval výš a výš, ztrácel produktivitu. V ročníku NHL dosáhl maximálně na 39 bodů. Prý kvůli nevyzrálosti a slabšímu bruslení.

Zmínit ale lze také kvalitu spoluhráčů. 24letý reprezentant Kanady nyní konečně nastupuje s muži, na jejichž pasy je spoleh. "Oni si zaslouží kredit," řekl serveru philly.com. "Neustále mi dávají šanci skórovat."

A Couturier příležitosti proměňuje. S 10 góly patří k nejlepším ligovým kanonýrům.

Voráček dal jen čtyři branky, nejméně z probírané trojice, ale asistuje jako divý. Oproti loňsku si může při "režisérské" úloze dovolit víc. "Pokud já nebo G (Giroux) zkazíme nahrávku, máme vzadu Cootse (Couturiera). Na jeho zodpovědnost se můžeme vždycky spolehnout," řekl ryšavý Čech deníku Courier-Post.

Ale co ostatní?

Všechno ale není růžové. Muži zvaní "The Ginger Line" nastříleli 46 procent gólů mužstva. Bez nich je ofenziva Philadelphie poloviční.

"Je skvělé, jak jsou produktivní," hodnotil Voráčka a spol. novinář Greg Paone z NBC. "Ale co ostatní? První lajna nemůže dát všechny góly. Tohle zavání katastrofou."

Pouze jeden útočník Flyers kromě elitního tria nastřádal přes deset bodů - Wayne Simmonds, dřívější parťák Girouxe a Voráčka. Ostatní hledají formu a Nolan Patrick, dvojka poslední draftu, je na marodce. 

Trenér Hakstol se na posledním tréninku snažil probudit nevýraznou část týmu tím, že promíchal druhou a třetí formaci. Jak úspěšně, napoví klání v Minnesotě v noci na středu.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Commerzbank v rámci úsporných opatření zruší 10 000 pracovních míst, píše německý list

Nový šéf německé banky Commerzbank chce zrušit 10 000 pracovních míst a zavřít stovky poboček. Oba kroky jsou součástí změny strategie banky. Jako první o věci informoval ve čtvrtek německý list Handelsblatt.

Commerzbank v létě hodlala představit novou strategii, včetně dalších úsporných opatření. Na začátku července ale rezignovali na své funkce generální ředitel Martin Zielke a předseda dozorčí rady Stefan Schmittmann, takže se banka rozhodla prezentaci odložit.

Na zrušení 2300 pracovních míst se v prosinci dohodlo nové vedení společnosti s odbory. Agentura Bloomberg už dříve napsala, že nový ředitel Manfred Knof, který se funkce ujal na počátku ledna, a předseda dozorčí rady Hans-Jörg Vetter pracují na ambicióznějším plánu snižování nákladů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy