Voráček v NHL pokořil hranici 50 asistencí, Flyers ale prohráli. Vegas má rekord

Aktualizováno 2. 2. 2018 8:50
Philadelphia i přesto podlehla New Jersey 3:4. Za Devils se prosadil dvěma asistencemi Pavel Zacha.
Jakub Voráček
Jakub Voráček | Foto: ČTK

New York - Nejproduktivnější český hokejista v NHL Jakub Voráček z Philadelphie ve čtvrtečním zápase proti New Jersey dvakrát asistoval a jako první hráč v sezoně pokořil hranici 50 přihrávek. Flyers přesto prohráli 3:4, o což se dvěma asistencemi přičinil střední útočník Pavel Zacha. Bostonský centr David Krejčí se gólem podílel na vítězství 3:1 nad St. Louis a byl zvolen druhou hvězdou večera. Další útočník Bruins David Pastrňák díky přihrávce bodoval posedmé za sebou.

Osmadvacetiletý Voráček zaznamenal obě asistence v úvodní části, která skončila nerozhodně 2:2. Kladenskému rodákovi se podruhé v kariéře povedlo nasbírat nejméně 50 nahrávek. Druhá branka New Jersey padla v přesilové hře při vyloučení Radka Gudase, který si od návratu na led 12. prosince po desetizápasovém distanci odpykal první dvouminutový trest po 21 utkáních.

Philadelphia se ve druhé třetině dostala do vedení, ale Devils v závěrečném dějství obrátili skóre a uštědřili Flyers třetí porážku po sobě. U vyrovnávací trefy asistoval Zacha, který zpoza branky vybídl ke skórování Damona Seversona. Vítězný gól obstarala 87 vteřin před koncem jednička posledního draftu Nico Hischier.

"Po tom konci nám zápas zhořkl, ale snažili jsme se. Posledních deset minut třetí části jsme hráli dobře a líbila se mi naše reakce na vyrovnávací branku," řekl trenér Philadelphie Dave Hakstol.

Voráček se v kanadském bodování posunul na třetí místo. V 51 zápasech posbíral 60 bodů a na vedoucího Nikitu Kučerova ztrácí jen čtyři body.

Jednatřicetiletý Krejčí poslal Boston ve 13. minutě do vedení ze skrumáže před brankou. Na vítězný zásah si diváci museli počkat do 50. minuty. Pastrňák v přesilovce z rohu mantinelu přihrál na pravý kruh Patrici Bergeronovi, který uspěl střelou z první. Bruins si odnesli šestou výhru ze sedmi duelů. Finský brankář Tuukka Rask vychytal Bostonu alespoň bod v každém z uplynulých 19 zápasů.

New York Rangers podlehli Torontu 0:4 a neuspěli ve čtvrtém z pěti utkání, naopak Maple Leafs zvítězili počtvrté v řadě. Gólman Henrik Lundqvist ve 24. minutě po čtvrté inkasované brance přenechal místo Ondřeji Pavelcovi, který ve zbytku utkání pochytal 19 střel.

Justin Holl se stal prvním obráncem v historii Toronta a celkově šestým v dějinách ligy, který se trefil ve svých dvou úvodních zápasech. "Těžko se mi hledají slova, je to neuvěřitelné," uvedl šestadvacetiletý bek.

Calgary do závěrečné třetiny proti Tampě Bay vstupovalo s vedením 4:3, ale nejlepší tým NHL čtyřmi brankami zápas otočil. Gólman David Rittich z Calgary zasáhl do hry od 47. minuty za nepříznivého stavu 4:6 a za svá záda pustil jednu ze čtyř střel. Útočník Alex Killorn se na šesté prohře Flames podílel čtyřmi body (2+2), obránce Andrej Šustr jednou asistoval.

Odpovědnost za neúspěch vzal na sebe brankář Mike Smith. "Nechal jsem spoluhráče na holičkách, dostal jsem až moc laciných gólů," prohlásil držitel zlatých medailí z olympiády v Soči i z mistrovství světa v Praze a Ostravě 2015.

Nahrávku zaznamenal i Radek Faksa u výhry Dallasu 4:1 v Arizoně. Stars zvítězili po dvou prohrách. Centr Dallasu Martin Hanzal kvůli zranění v dolní části těla vynechal čtvrtý duel v řadě.

Vegas udolalo Winnipeg 3:2 v prodloužení a 34. vítězstvím vytvořilo nováčkovský rekord NHL. Golden Knights překonali zápis Floridy a Anaheimu, které si v ročníku 1993/1994 připsaly 33 výher, potřebovaly na to však 84 zápasů. Nejlepšímu týmu Západní konference jich stačilo 50.

"Nebavíme se o překonávání rekordů, pouze se soustředíme na to, abychom byli vyrovnaným týmem, zlepšovali se a hráli dobře každý večer. Jsem hrdý a mám radost z toho, kde se nacházíme," řekl gólman Marc-André Fleury, zvolený největší hvězdou zápasu.

Výsledky NHL:

Boston - St. Louis 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)

Branky: 13. Krejčí, 50. Bergeron (Pastrňák), 60. Backes - 59. Schwartz. Střely na branku: 46:33. Diváci: 17.565. Hvězdy utkání: 1. Rask, 2. Krejčí (oba Boston), 3. Allen (St. Louis).

Buffalo - Florida 2:4 (1:3, 1:0, 0:1)

Branky: 8. O'Reilly, 21. Girgensons - 12. Yandle, 15. Matheson, 19. Malgin, 58. Sceviour. Střely na branku: 32:32. Diváci: 16.707. Hvězdy utkání: 1. Yandle, 2. Malgin (oba Florida), 3. O'Reilly (Buffalo).

New Jersey - Philadelphia 4:3 (2:2, 0:1, 2:0)

Branky: 4. Palmieri (Zacha), 14. Stafford, 52. Severson (Zacha), 59. Hischier - 7. Giroux (Voráček), 16. Simmonds (Voráček), 28. Gostisbehere. Střely na branku: 22:25. Diváci: 13.906. Hvězdy utkání: 1. Hischier, 2. Severson, 3. Palmieri (všichni New Jersey).

NY Rangers - Toronto 0:4 (0:2, 0:2, 0:0)

Branky: 9. Holl, 16. J. van Riemsdyk, 21. Marleau, 24. Hyman. Střely na branku: 25:32. Brankář Ondřej Pavelec (NY Rangers) odchytal 36:55 minut, z 19 střel neinkasoval a úspěšnost zákroků měl 100 procent. Diváci: 18.006. Hvězdy utkání: 1. McElhinney, 2. Holl, 3. J. van Riemsdyk (všichni Toronto).

Carolina - Montreal 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Branky: 23. Pesce, 55. McGinn. Střely na branku: 30:27. Diváci: 11.953. Hvězdy utkání: 1. Ward, 2. Pesce, 3. McGinn (všichni Carolina).

Vancouver - Chicago 4:2 (0:1, 2:0, 2:1)

Branky: 26. a 58. Gaunce, 30. Horvat, 43. D. Sedin - 16. Schmaltz, 51. DeBrincat. Střely na branku: 21:28. Diváci: 18.144. Hvězdy utkání: 1. Gaunce (Vancouver), 2. Toews (Chicago), 3. Markström (Vancouver).

Nashville - Los Angeles 5:0 (3:0, 1:0, 1:0)

Branky: 11. Smith, 17. F. Forsberg, 18. Järnkrok, 32. Sissons, 50. Arvidsson. Střely na branku: 36:19. Diváci: 17.384. Hvězdy utkání: 1. Rinne, 2. Forsberg, 3. Johansen (všichni Nashville).

Winnipeg - Vegas 2:3 v prodl. (1:0, 0:2, 1:0 - 0:1)

Branky: 16. Armia, 58. Connor - 33. Smith, 39. Haula, 64. Perron. Střely na branku: 28:31. Diváci: 15.321. Hvězdy utkání: 1. Fleury (Vegas), 2. Hellebuyck (Winnipeg), 3. Perron (Vegas).

Calgary - Tampa Bay 4:7 (1:1, 3:2, 0:4)

Branky: 8. Ferland, 24. Backlund, 26. Monahan, 35. Stajan - 23. a 41. Killorn, 46. a 49. Conacher, 14. Coburn (Šustr), 35. Peca, 47. Stamkos. Střely na branku: 46:31. Brankář David Rittich (Calgary) odchytal 13:38 minut, inkasoval jednou ze čtyř střel a úspěšnost zákroků měl 75 procent. Diváci: 19.000. Hvězdy utkání: 1. Killorn, 2. Peca, 3. Conacher (všichni Tampa Bay).

Edmonton - Colorado 3:4 v prodl. (0:0, 1:3, 2:0 - 0:1)

Branky: 30. a 60. McDavid, 47. Caggiula - 24. Zadorov, 28. Girard, 40. Comeau, 63. Compher. Střely na branku: 32:31. Diváci: 18.347. Hvězdy utkání: 1. McDavid (Edmonton), 2. Zadorov, 3. Bernier (oba Colorado).

Arizona - Dallas 1:4 (1:0, 0:3 ,0:1)

Branky: 5. Connauton - 24. Shore, 26. Seguin, 34. Janmark (Faksa), 59. Lindell. Střely na branku: 18:25. Diváci: 10.998. Hvězdy utkání: 1. Shore, 2. Seguin (oba Dallas), 3. Connauton (Arizona).

Ottawa - Anaheim 2:1 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)

Branky: 55. Ryan, 61. E. Karlsson - 60. Kesler. Střely na branku: 32:31. Diváci: 13.759. Hvězdy utkání: 1. Karlsson, 2. Condon, 3. Ryan (všichni Ottawa).