Voráček promluvil. Kariéru ještě nebalí, v této sezoně NHL už si nejspíš nezahraje

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 12. 2022 21:09
Hokejový útočník Jakub Voráček z Columbusu si v této sezoně NHL po několika otřesech mozku už patrně nezahraje. Připustil to dnes v rozhovoru se zámořskými reportéry. Věří však, že se v budoucnu ještě na led vrátí.
Jakub Voráček v dresu Columbusu.
Jakub Voráček v dresu Columbusu. | Foto: Reuters

"Pokusím se samozřejmě udělat maximum při snaze o návrat, ale může to být opravdu dlouhodobý proces. V tuto chvíli však nevidím reálně možnost, že bych naskočil zpátky v blízké budoucnosti. Udělám ale vše, co je v mých silách, aby se mi podařilo vrátit se na led," prohlásil Voráček.

Dostal také otázku, zda je reálný jeho návrat do sestavy Blue Jackets ještě v probíhající sezoně, z níž byla odehrána sotva první čtvrtina základní části. "Ta šance je opravdu jen velmi malá," nezastíral Voráček.

Třiatřicetiletý mistr světa z roku 2010 nedostal od lékařů zelenou k návratu k hokejovým aktivitám od svého posledního zápasu 4. listopadu v Tampere proti Coloradu. Při porážce 3:6 skóroval, ale ve třetí třetině ho zasáhl vysokou holí do obličeje Dryden Hunt. Druhý den v odvetě ve Finsku už Voráček v sestavě celku z Ohia scházel.

"Ve Finsku jsem skutečně utrpěl otřes mozku. Od té doby už jsem se setkal a mluvil se spoustou lékařů a dalších lidí. I když se teď cítím celkem v pořádku, došli jsme k závěru, že na návrat do hry to teď není. A v nejbližší době ani nebude," připustil Voráček.

Vyjádřil se i ke spekulacím ohledně možného konce kariéry. "Nemůžu skončit. Mám tady stále platnou smlouvu a tu bych chtěl dodržet," připomněl Voráček osmiletý kontrakt na celkem 66 milionů dolarů, který mu vyprší na konci sezony 2023/24. "Pokud to půjde, budu šťastný. V opačném případě to bude na doktorech. Když mi dají lékaři svolení, tak to určitě zkusím. A uvidíme, jak to půjde," dodal.

"V minulosti jsem měl těch zranění hlavy už hodně… Zadokumentovaných mám takových sedm osm otřesů mozku. Ale pak byly i ty menší, u nichž si nejste úplně jistí. A je to něco, co musím brát v potaz, abych se správně rozhodl, co a jak dál. Musím dobře zvážit všechny možnosti, které mám," zdůraznil Voráček.

Ačkoli si myšlenky na uzavření aktivní dráhy nepřipouští, bere vše s nadhledem. "Na konec kariéry teď nemyslím. Je spousta času, abych se zotavil. Nejsem ale sentimentální člověk, který se zasekává na něčem, co nemůže dělat. Když to nepůjde, abych znovu hrál, nebo mi to zakážou, tak prostě půjdu dál a budu dělat něco jiného. Myslím, že právě to je pro mě ten správný přístup," uvedl.

Alespoň mimo led může žít bez omezení. "Mohu žít normální život, což je důležité, ale stále mám symptomy související s tím posledním otřesem mozku i těmi předchozími z minulosti. Ty bych si ale rád nechal pro sebe. Četl jsem v posledních dnech různé spekulace a mohu říct, že mít otřes mozku není nic příjemného, ale není to se mnou zase tak špatné, jak to možná vyznívalo na internetu," řekl Voráček.

Hokej mu chybí. "To je ten největší problém, který mám - chybí mi možnost být součástí toho všeho, být s klukama v kabině a vůbec celá ta rutina. A Markéta mě má doma už taky plné zuby," řekl s úsměvem Voráček. "Ale je to holt tak, jak to je. V průběhu kariéry jsem se snažil hrát s různými potížemi a nemusel vynechat moc zápasů, ale moc dobře vím, že zranění hlavy jsou vážným problémem," doplnil.

Za prvních 11 sezon v NHL vynechal během základní části pouze 22 zápasů, hned pět z těchto sezon odehrál kompletních. Jak se ale zdá, některé z překonaných zdravotních neduhů si vybírají svou daň až nyní.

"Jako hráč se snažíte dělat vše pro brzký návrat na led. Zvlášť ještě jako mladému vám chybí soudnost. Všechna ta rozhodnutí o tom, jak a kdy se vrátím do hry, byla ponechána na mně. A já měl vždy pocit, že když se vrátím na led a normálně se do všeho zase zapojím, problémy odezní. Většinou to tak i bylo. Ale tentokrát to tak není," konstatoval kladenský odchovanec.

A právě to podle všeho Voráčka hodně znepokojilo. "Byl to docela tvrdý zásah, který jsem dostal pod nos. Trochu se ale bojím toho, co by se asi tak stalo, kdybych dostal nějakou ránu z těch, jaké jsem inkasoval v minulosti. Protože v kariéře jsem jich dostal pár opravdu dost ošklivých. Vystrašila mě představa, co by se mnou bylo. Dokázal bych vůbec ráno vstát ráno z postele?" přemítal Voráček.

Své potíže měl možnost konzultovat už přímo ve Finsku s bývalým vynikajícím útočníkem a zároveň velkým kamarádem Rickem Nashem, jenž v Columbusu působí na pozici ředitele hráčského rozvoje. Nash odešel do hokejového důchodu už ve 34 letech právě kvůli přetrvávajícím příznakům otřesu mozku.

"Měl jsem pocit, že mluvím se sebou samým. Měli jsme oba stejné myšlenky a stejné názory na věci. Prošel si se svými problémy právě tím, čím jsem si prošel i já s těmi mými. Byl to dobrý rozhovor," připomněl Voráček.

Do Columbusu, který si jej vybral do NHL během draftu 2007 jako celkově sedmého hráče v pořadí, se Voráček vrátil před minulou sezonou po deseti letech strávených ve Philadelphii. V ročníku 2021/22 byl nejproduktivnějším hráčem mužstva s 62 body ze 79 zápasů za šest branek a 56 asistencí. V této sezoně stihl odehrát 11 utkání s bilancí gólu a pěti nahrávek.

Celkem za kariéru v NHL má na kontě už 1058 startů v základní části a 806 bodů (223+583). Lepší byli z českých hokejistů pouze Jaromír Jágr a Patrik Eliáš. Ze 49 duelů ve vyřazovacích bitvách o Stanley Cup přidal Voráček 28 bodů díky devíti brankám a 19 přihrávkám.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Čína přiznala, že balón nad Latinskou Amerikou je rovněž její

Čína přiznala, že balón, který byl pozorován nad Latinskou Amerikou a Karibikem, je její - stejně jako balón sestřelený v sobotu Spojenými státy. Peking dodal, že se do oblasti dostal nedopatřením a jeho využití je civilní, informovala britská stanice BBC. Létající objekt podobný balónu objevila ve svém vzdušném prostoru v pátek Kolumbie.

Kolumbie uvedla, že objekt nepovažuje za hrozbu pro národní bezpečnost a že jej sledovala do doby, než opustil její vzdušný prostor. Balón, který se vznášel nad Latinskou Amerikou, se podle mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning odchýlil od své původní trasy. Důvodem podle ní byla jeho "omezená řiditelnost" a povětrnostní podmínky.

"Čína je zodpovědná země a vždy přísně dodržovala mezinárodní právo a informovala všechny zúčastněné strany a řádně s nimi jednala, aniž by představovala hrozbu pro jakoukoli zemi," dodala mluvčí.

Podle Washingtonu byl balón, který se vznášel minulý týden nad USA, vybavený špionážní technikou. USA v sobotu přistoupily k jeho sestřelení nad Atlantským oceánem.

Čína obvinění ze špionáže popírá a o obou balónech tvrdí, že se jednalo o civilní objekty používané k účelům meteorologického výzkumu. Incident vedl k diplomatické roztržce mezi Spojenými státy a Čínou a americký ministr zahraničí Antony Blinken kvůli němu odložil plánovanou návštěvu Pekingu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy