Češi hokej žerou, líčil Voráček žasnoucím parťákům. Flyers ho poctili novou funkcí

Daniel Poláček Daniel Poláček
4. 10. 2019 8:55
Aplaudovali mu diváci, vyzdvihovali ho spoluhráči, dokonce i věhlasný trenér Alain Vigneault nadhodil: "Snad mu v pátek dopřejeme vítězství." Slavná NHL při obnovené premiéře přivezla na Prahy řadu hokejových superhvězd, ovšem nejvíc ruchu je kolem Jakuba Voráčka z Philadelphie.
Jakub Voráček po čtvrtečním tréninku Philadelphie.
Jakub Voráček po čtvrtečním tréninku Philadelphie. | Foto: Milan Kammermayer

Logicky, je přece doma. A zbylí dostupní Češi nemají za Atlantikem tak výsostné postavení. David Kämpf dělá v Chicagu dělníka, jeho nový parťák Dominik Kubalík prochází nováčkovskou zkouškou. Čárového rozhodčího Libora Suchánka drží liga od rozhovorů co nejdál, stejně jako jiné muže v pruhovaném.

Voráček poprvé rozproudil Prahu při čtvrtečním tréninku, kdy několikrát objel mantinel se zdviženou holí. Na oplátku slyšel bouřlivý aplaus.

"Skvělý pocit, je fajn být doma," líčil poté, co si svlékl výstroj. "Praha si NHL zaslouží, protože lidi v Česku hokej žerou."

Důkazem budiž právě čtvrteční trénink, na který do libeňské arény postupně dorazilo až deset tisíc diváků, což asi dvakrát převyšuje extraligový průměr. Lístky přitom stály bezmála čtyři stovky. 

Mnozí hráči tak při drilu vyjeveně zírali na zaplněné kulisy. Kapitán Philadelphie Claude Giroux mluvil o výjimečném zážitku. "Tohle jsem na tréninku ještě nezažil," spustil.

Také on si všiml, kolik pozornosti strhává jeho kamarád Voráček: "Hrát NHL v Praze… nejspíš se mu splnil sen. Jake je emotivní kluk, takže jsem si jistý, že ho bude šimrat v břiše. Kdykoliv ale vstoupí na led, je z něj zvíře. V pátek odehraje dobrý zápas."

"Bude to pro něj úžasné, všichni mu to moc přejeme," přidal mladý forvard Travis Konecny.

I nový kouč pensylvánského klubu Vigneault přešel do osobní roviny: "Vím, že Jake se hodně těší, až nastoupí před svými fanoušky, krajany. Snad budeme hrát dobře a dopřejeme mu vítězství."

Philadelphia v každém případě musí zařadit vyšší rychlost oproti přípravě, v níž prohrála šest ze sedmi duelů, byť většinou těsně. Voráček stejně jako ostatní cestoval sestavou, až ve finále zakotvil v elitní lajně vedle Girouxe a letní posily Kevina Hayese.

"Stejně nemáme na výběr, ne?" lakonicky podotkl, že lajny sestrojuje trenér. "Vždycky je těžké najít během přípravy správný balanc, protože základní část je pak úplně jiná. Odehrál jsem dost zápasů s Haysiem, což je vážně chytrý hráč, a pak je tady G, kterého znám spoustu let, takže vím, co od něj čekat."

"Nakonec na tom ale nezáleží, protože když hraju svůj nejlepší hokej, dokážu být rozdílovým hráčem vedle kohokoliv," doplnil 30letý křídelník. Že ho Vigneault a spol. považují za lídra, stvrzuje áčko, které má nově přišité na dresu. Napodobil tak Davida Krejčího z Bostonu a Tomáše Hertla ze San Jose.

Voráček má z výletu do Česka radost i kvůli fotbalu. Normálně ho vzhledem k povinnostem za Atlantikem nestíhá, ale teď zašel rovnou na Ligu mistrů. Spolu s parťáky ve středu sledoval prohru Slavie s německým Dortmundem 0:2.

"Dobrý fotbal, škoda, že Slávka neudělala žádné body," posteskl si. "Šance měla, jenže dostala dva góly z brejku, takže… Ale celý náš mančaft si to užíval, seděli jsme vedle slávistického kotle."

Girouxovi z toho pomalu pískalo v uších. "Fanoušci byli hrozně hlasití a bez přestání skandovali," všiml si kapitán Philadelphie. "Už jsem nějaké fotbalové zápasy naživo viděl, ale tenhle byl jiný."

Zatímco v Evropě je fotbal sportovní jedničkou, Severní Amerika má jiné favority. Třeba Kanaďan Konecny zašel na fotbalové klání poprvé v životě.

Takhle ke čtvrtečnímu drilu vyjelo Chicago. Kämpf podobně jako jiní podotkl, že tolik lidí na tréninku ještě nezažil:

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy