"Někdy možná hrát neměl." Bývalí spoluhráči líčí, jak se Voráček přetěžoval

jzp jzp
9. 12. 2022 9:09
Jakubu Voráčkovi hrozí předčasný konec hokejové kariéry. Překvapuje to i jeho bývalé spoluhráče, kteří si českého křídelníka pamatují jako tvrďáka, jenž vydrží všechno.
Jakub Voráček
Jakub Voráček | Foto: ČTK

Třiatřicetiletý Voráček na začátku týdne odmítl spekulace o konci své kariéry. Zároveň ale podotkl, že šance, že ještě v aktuálním ročníku nastoupí v NHL za Columbus, je "opravdu jen velmi malá".

Příčinou je otřes mozku, který Voráček prodělal na začátku listopadu při evropské túře v Tampere. Proti Coloradu dostal ve třetí třetině zásah vysokou holí do obličeje od Drydena Hunta. Od té doby nehraje.

V Columbusu by rád dodržel smlouvu, která pod platovým stropem zabírá 8,25 milionu dolarů a platí i pro příští sezonu, ale nic slíbit nemůže. Přiznal, že má za sebou už řadu otřesů mozku, což dřív veřejnost nevěděla. "Zdokumentovaných jich mám takových sedm osm. Ale pak byly ty menší, u nichž si nejste úplně jistí," dodal.

Voráčkovi nyní drží palce i bývalí parťáci z Philadelphie, kde český útočník zanechal v rámci zámořské NHL největší stopu.

"Přeju si, aby se cítil zdravý a mohl vést normální život, tady jde hokej stranou," řekl stanici NBC útočník Flyers James van Riemsdyk.

Voráčkův stav ho zřejmě i překvapil. "Během kariéry byl hrozně odolný a vždycky jste se na něj mohli spolehnout. Prakticky nikdy nechyběl," prohlásil.

Českého exparťáka, který proslul především jako brilantní nahrávač, popsal jako tvrdého hokejistu. "Někteří prokazují tvrdost bitkami a dalšími věcmi přímo ve hře, ale je to i o tom, že jste na každém tréninku, hrajete každý zápas a je na vás spoleh. To je úplně jiný typ tvrdosti, který se možná trochu přehlíží," zamyslel se Van Riemsdyk.

Do této sezony zmeškal Voráček pouhých 28 zápasů základní části. Odehrál jich 1047.

"Ať už mu bylo cokoliv, tak hrál," řekl další útočník Philadelphie Scott Laughton. Voráčka přirovnal k rakouskému univerzálovi Michaelu Rafflovi. "Nic je nezastavilo. Nezáleželo na tom, jestli mají třeba podvrtnutý kotník nebo zlomenou nohu. Prostě hráli. Z toho si uděláte obrázek, jak vysoko je jejich práh bolesti."

Voráček zkraje týdne potvrdil, že dřív dělal pro brzký návrat na led vše. "Zvlášť v mládí vám chybí soudnost," líčil. "Všechna ta rozhodnutí, jak a kdy se vrátím do hry, byla ponechána na mně. A já jsem vždycky měl pocit, že když se vrátím a zase se do všeho zapojím, problémy odezní. Většinou to tak i bylo, ale tentokrát ne," odkázal na přetrvávající potíže po posledním otřesu mozku.

"Někdy možná hrát neměl," podotkl k Voráčkově minulosti jeho kamarád z Philadelphie, centr Kevin Hayes. "Když ale cítil, že je v pohodě, tak prostě hrál. Málokdy chyběl. A je to vidět. Ve statistikách má šílené množství bodů a zápasů, úžasný hokejista."

Voráček v 1058 utkáních posbíral 806 bodů (223 + 583). Udivuje především kolonkou asistencí, kde v historickém pořadí Čechů zaostává jen za Jaromírem Jágrem a Patrikem Eliášem, na něhož ztrácí pouhých 34 nahrávek. Pokud ovšem započítáme jen první asistence, je před Voráčkem pouze Jágr. 

Nyní vyvstává otázka, jestli ryšavý režisér hry ještě nějaké nahrávky přidá.

"Když přišel čas zápasu, Jake ze sebe vždycky vydal všechno," zavzpomínal na českého křídelníka obránce Philadelphie Ivan Provorov. "Nemusel se třeba cítit dobře, ale hned po buly na něm bylo vidět, že nesnáší porážky. Hrál přesně tak, jak by se hrát mělo."

"Jenže teď je v trochu jiné situaci, protože když jde o vaše dlouhodobé zdraví, musíte se pokusit odsunout svoji soutěživost na druhou kolej," dodal bek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy