Vladař vychytal v NHL poprvé nulu a byl největší hvězdou. Puk si zarámuje na památku

Aktualizováno 15. 11. 2021 8:50
Hokejový brankář Daniel Vladař zastavil v Ottawě všech 27 střel, dovedl Calgary k výhře 4:0 a připsal si v devátém startu v NHL poprvé čisté konto. Pavel Zacha neodvrátil gólem a asistencí prohru New Jersey 3:4 po nájezdech na ledě New Yorku Rangers. Washington porazil i díky 24 zákrokům Vítka Vaněčka Pittsburgh 6:1. David Pastrňák a Jakub Zbořil přihráli na jeden gól Bostonu při vítězství 5:2 nad
Daniel Vladař v brance Calgary předvádí jeden z úspěšných zákroků v utkání proti Ottawě | Foto: Reuters

Vladař, který byl vyhlášen největší hvězdou zápasu, nastoupil v této sezoně počtvrté a Calgary s ním v brance získalo sedm z osmi bodů.

Český gólman se nejvíce zapotil v úvodní třetině, ve které byla Ottawa střelecky aktivnější (12:7). Andrew Mangiapane ale tečí otevřel v 17. minutě skóre a do poloviny zápasu zvýšili Elias Lindholm s Matthewem Tkachukem na 3:0. Na začátku třetí části nepřipustil čtvrtým gólem žádné drama Nikita Zadorov.

"Od začátku jsme byli lepším týmem, soustředěnějším," uvedl Vladař. "Chlapi přede mnou skvěle bránili. Všechny střely jsem viděl, neměli žádné dorážky. Byl to snadný zápas a z nuly jsem nadšený. Puk si na památku zarámuju," doplnil český gólman, který se v úspěšnosti zásahů zlepšil na 93,3 procenta a průměr inkasovaných branek stlačil na 1,96.

New Jersey po akcích Zachy vyrovnalo na 2:2 a v 58. minutě na 3:3. Nejdříve se po jeho přihrávce prosadil v přesilové hře Dougie Hamilton, poté brněnský rodák gólem z dorážky poslal zápas do prodloužení. Čtyřiadvacetiletý centr skóroval v sezoně posedmé a je nejlepším českým střelcem.

"Nikdy se nevzdáváme. Tlačili jsme se dopředu a je dobrým znamením, že se dokážeme v závěru vrátit do zápasu," řekl Zacha, který v sedmé sérii nájezdů neuspěl s bekhendovým blafákem. Na druhé straně vzápětí rozhodl Chris Kreider, předtím Rangers třikrát v rozstřelu vyrovnali. "Mohli jsme také vyhrát. Musíme se z toho poučit do dalšího zápasu," dodal český útočník.

Vaněček pustil jediný gól v 19. minutě za stavu 2:0, když jej zblízka překonal Jake Guentzel, a byl stejně jako Zacha zvolen třetí hvězdou utkání. O branky Washingtonu se podělilo šest různých střelců, přičemž Alexandr Ovečkin neskóroval, ale připsal si dvě asistence. Pittsburghu nepomohl ani návrat Sidneyho Crosbyho, který vynechal pět utkání kvůli covidovému protokolu.

Boston prohrával 0:1 a po čtyřiceti minutách 1:2, ale ovládl poslední třetinu. Dvěma góly se podíleli na obratu obránce Charlie McAvoy a Charlie Coyle. Výhru zpečetil gólem v 59. minutě trefou do prázdné branky Taylor Hall, jemuž přihrál Pastrňák, se 13 body (4+9) nejproduktivnější český hráč v soutěži. Zbořil zaznamenal naopak první bod sezony, když stál u zrodu branky na 1:1.

Edmonton, který vede Západní konferenci, se při výhře 5:4 na ledě St. Louis mohl opět opřít o své lídry - nejproduktivnější hráč a nejlepší střelec soutěže Leon Draisaitl (15+16) si připsal tři body (1+2) a Connor McDavid dva (1+1). Oilers sice ztratili ve třetí třetině náskok 4:2, ale zápas rozhodl Kailer Yamamoto v čase 59:32.

Za Edmontonem je v tabulce druhý Anaheim, který porazil Vancouver 5:1 a zvítězil posedmé za sebou. O prodloužení série se zasloužil zejména Trevor Zegras: dvěma góly a přihrávkou se zasloužil o obrat z 0:1 na 3:1. Jeden gól vítězů připravil Troy Terry a bodoval ve čtrnáctém utkání v řadě.

Výsledky NHL:

Ottawa - Calgary 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)

Branky: 17. Mangiapane, 25. E. Lindholm, 30. M. Tkachuk, 42. Zadorov. Střely na branku: 27:33. Vladař odchytal za Calgary celý zápas a z 27 střel neinkasoval. Diváci: 10.244. Hvězdy zápasu: 1. Vladař, 2. E. Lindholm, 3. Monahan (všichni Calgary).

Boston - Montreal 5:2 (0:1, 1:1, 4:0)

Branky: 29. a 43. McAvoy (na první Zbořil), 46. a 50. Coyle, 59. Hall (Pastrňák) - 9. Armia, 37. Pezzetta. Střely na branku: 41:29. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. McAvoy, 2. Coyle, 3. Hall (všichni Boston).

NY Rangers - New Jersey 4:3 po sam. nájezdech (0:1, 2:1, 1:1 - 0:0)

Branky: 24. Fox, 32. Lafreniere, 47. Kakko, rozhodující sam. nájezd Kreider - 16. Bratt, 34. Hamilton (Zacha), 58. Zacha. Střely na branku: 41:27. Diváci: 16.130. Hvězdy zápasu: 1. Kakko, 2. Fox (oba NY Rangers), 3. Zacha (New Jersey).

Washington - Pittsburgh 6:1 (2:1, 2:0, 2:0)

Branky: 5. Fehérváry, 15. Hathaway, 37. Sprong, 39. Sheary, 45. Kuzněcov, 50. T. Wilson - 19. Guentzel. Střely na branku: 32:25. Vaněček odchytal za Washington celé utkání, inkasoval jeden gól z 25 střel a úspěšnost zásahů měl 96 procent. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. Hathaway, 2. Sheary, 3. Vaněček (všichni Washington).

St. Louis - Edmonton 4:5 (1:1, 1:3, 2:1)

Branky: 15. Kyrou, 30. Bortuzzo, 45. Barbašev, 48. Tarasenko - 20. McDavid, 23. Draisaitl, 37. Nugent-Hopkins, 37. McLeod, 60. Yamamoto. Střely na branku: 39:32. Diváci: 18.096. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Draisaitl (oba Edmonton), 3. Thomas (St. Louis).

Anaheim - Vancouver 5:1 (1:1, 2:0, 2:0)

Branky: 13. a 23. Zegras, 29. Milano, 60. Henrique, 60. Steel - 8. Höglander. Střely na branku: 38:27. Diváci: 11.892. Hvězdy zápasu: 1. Zegras, 2. Milano, 3. Steel (všichni Anaheim).

Centrální divize:

1. Minnesota 14 10 0 4 48:43 20
2. Winnipeg 14 8 3 3 46:38 19
3. Nashville 15 9 1 5 44:39 19
4. St. Louis 14 8 2 4 49:39 18
5. Colorado 12 6 1 5 43:39 13
6. Dallas 13 5 2 6 32:41 12
7. Chicago 15 4 2 9 33:51 10
8. Arizona 15 1 1 13 23:60 3